Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Завршен Бизнис караван у Колашину: Влада је ту због привреде

Објављено: 17.06.2017. 18:47 Аутор: Министарство економије
Задатак Бизнис каравана је да Министарство економије, оно што је његов ресор, кроз директно дјеловање помогне привредницима, а да оно што није у његовој надлежности пренесе колегама и подсјећа их да изађу у сусрет привреди, казала је министарка економије Драгица Секулић током Бизнис каравана који је данас одржан у општини Колашин.

„Јер, ми смо ту због привреде, а не привреда због нас. Наш први задатак је да саслушамо то што нам они имају рећи, а обавеза да у што већој мјери кренемо то да реализујемо. Јер, свако ко запосли једног човјека из Црне Горе значи да је обезбиједио једној породици стални извор прихода и једнако је важан као онај који запошљава 500 или 1.000 људи“, казала је министарка Секулић.

У оквиру Бизнис каравана, Министарство економије је у сарадни са локалном самоуправом Општине Колашин данас организовало састанак са привредницима на којем је презентовано 9 програма подршке које реализује Министартсво економије. Представници Министарства су присутним привредницима подијелили брошуре и, заједно са министарком Секулић, одговорили на сва њихова питања везана за ове, али и друге програме које Влада Црне Горе реализује.

Како је министарка Секулић казала након састанка, привредници из Колашина, као и они из Мојковца или Бијелог Поља, се често жале на недостатак радне снаге.

„Често чујемо да у Црној Гори нема довољно посла, да има велики број незапослених и велики број људи на евиденцији Завода за запошљавање, а од привредника чујемо да имају огроман проблем са запошљавањем људи, посебно из општина у којима раде. На примјер, дрвопрерађивачи које смо јуче чули у Мојковцу, и они са којима смо данас разговарали у Колашину, врло често запошљавају људе ван Црне Горе зато што нико са територије њихове или других општина у Црној Гори не жели да ради у дрвној индустрији, без обзира на пристојну плату и стални радни однос који им они нуде“, казала је министарка Секулић.

Поред тога, привредници се често жале на недостатак информација о томе који су им програми подршке на располагању.

„Као и да приликом доношења одређених прописа немамо сензибилитета за то што су њихове потребе, већ да их доносимо на своју руку, да се они томе прилагођавају, а не да их прво контактирамо“, казала је министарка Секулић.

На данашњем састанку је договорено да Министарство и локална самоуправа буду у сталној комуникацији, да се одреде контакт особе и у локалној самоуправи, и у Министарству економије који ће бити на располагању привреди.

„Надамо се на ово неће бити једина прилика у којој ћемо бити у могућности да разговарамо са привредницима, већ да ће нам то бити уобичајена пракса“, закључила је министарка Секулић.

Предсједница Општине Колашин Жељка Вуксановић казала је да је локална заједница отворена да са Министарством економије убудуће сарађује и увијек буде на услузи привредницима.

„На овом задатку смо заједно. Желим да подвучем важност оваквих каравана, када оно што држава ради се спусти у локалну заједницу тачно до оних којима је намијењено – привреди“, казала је Вуксановић.

Она је додала се локалне самоуправе често одлучују да уводе нове намете на привреднике, како би могле финанирати то што држава прописује.

„Колашин није међу тим општинама, зато што су сва захватања из привреде смањена на најмању могућу мјеру. Надам се да ће Закон о финансирању локалних самоуправа ријешити тај проблем. Јер, ако ако имају обавезу да нешто ураде, а немају средстава, неке локалне самоуправе су се, да би могле да финансирају то што морају да ураде, одлучивале да уводе нове намете на привреднике“, казала је Вуксановић.

Министартсво економије је, уз подршку Програма Уједињених нација за развој (УНДП), покренуло Бизнис караван – караван добрих пословних прилика, како би обишли све општине у Црној Гори и у директној комуникацији упознали привреднике са свим програмима подршке развоју бизниса које Министарство економије спроводи.

Осим општине Колашин, до сада је Караван посјетио општине Бијело Поље, Беране и Мојковац.

ПР СЛУЖБА
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?