Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представници Управе за безбједност хране одржали састанак са НВО ,,Мрежа за заштиту паса и мачака“

Објављено: 21.06.2017. 13:25 Аутор: МПРР
Представници Управе за безбиједност хране, ветерину и фитосанитарне послове примили су данас представнице НВО неформалне коалиције под називом ,,Мрежа за заштиту паса и мачака“ која се бави заштитом добробити животиња и окупља седам невладиних организација са територије Црне Горе.

Управа је исказујући пуну спремност за заједничко сагледавање потребних измјена у прописима који третирају ово питање, како би, уважавајући добре упоредне праксе, обезбиједили знатно боље уређење ове области позвала цивилни сектор на отворени дијалог и сарадњу. На данашњем састанку, одржаном на иницијативу Управе, размотрена је тренутна ситуација по питању незбринутих животиња, посебно паса луталица, као и могућности за проналажење одговарајућег рјешења и јачање сарадње надлежних институција, локалних самоуправа и невладиних организација.

Директорица Управе за безбједност хране Весна Даковић, са сарадницама, саопштила је планове које та институција има везано за израду стратегије за збрињавање паса луталица, кроз ИПА пројекат који ће почети да се реализује наредне године. Позвала је представнике НВО сектора да се укључе у израду тог стратешког документа, и да дају пуни допринос у праћењу и измјени прописа којима се регулише област добробити животиња. Даковић је предложила заједничку координцију и комуникацију са локалним самоуправама које су према важећем Закону о добробити животиња препознати као они који треба да ријеше проблем незбринутих животиња, уколико то нико други не уради. Дат је предлог да НВО истражи могућности за реализацију пројеката изградње азила по принципу приватно-јавног партнерства. Констатовано је да азили нијесу једино рјешење, већ да треба примијенити и друге мјере као што је обиљежавање, стерилисање, кастрација и друге.

Закључак састанка је да сви субјекти у овој области треба да се укључе на партнерској основи, и заједнички раде на стратешком рјешавању проблема незбринутих животиња. Представнице цивилног сектора су изразили забринутост због отежане комуникације са појединим локалним самоуправама, због чега су надлежни из управе предложили да помогну у остваривању потребне комуникације.

У име НВО, састанку су присуствовале представнице организација „Спас“' и „Рука Шапи“ из Подгорице и „Корина“ и Никшићко удружење за заштиту животиња из Никшића. Представнице НВО су изразиле задовољство због могућности да у директној комуникацији са државним органима изнесу своје виђење актуелног проблема и идеја за рјешавање, као и позива да учествују као партнери у том процесу.

Управа за безбједност хране има интензивну сарадњу са цивилним сектором који се бави питањима добробити животиња. Тренутно, Управа спроводи едукативни пројекат „Бе мy херо“ намијењен дјеци основних школа, са циљем подизања свијести о томе шта значи бити власник љубимца.

Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?