Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одобрена средства ЦЕБ-а за трећу фазу пројекта 1000+

Објављено: 04.12.2017. 20:14 Аутор: Министарство одрживог развоја и туризма

Трећа фаза Пројекта рјешавања стамбених потреба грађана по повољним условима представља наставак Пројекта 1000+, који је успјешно реализован кроз претходне двије фазе 2010-2011. и 2015-2017. године у сарадњи и кроз кредитни аранжман са Банком за развој Савјета Европе (ЦЕБ), уз уважавање правила и процедура Банке са једне и црногорског законодавства са друге стане.

У претходне двије фазе пројекта 809 породичних домаћинства, односно 2149 грађана Црне Горе, ријешили су стамбено питање.

Имајући у виду успјешност Пројекта, Влада Црне Горе је наставила сарадњу са ЦЕБ-ом, у циљу обезбјеђивања додатне кредитне линије, која је омогућила финансирање треће фазе Пројекта 1000+. На сједници Административног одбора ЦЕБ-а 23. новембра 2017. године кредитни захтјев је разматран и одобрен, те су се стекли услови за потписивање Уговора о кредиту са ЦЕБ-ом у износу од 10 милиона еура.

У овом Пројекту могу учествовати сва породична домаћинства чији чланови немају ријешено стамбено питање и који испуњавају прописане услове. Дугорочни хипотекарни кредити додјељиваће се сљедећим циљним групама: 40% корисницима чији је члан породичног домаћинства запослен у јавном сектору, 30% брачним супружницима код којих оба супружника имају до 35 година живота. У оквиру циљних група, у складу са Законом о социјалном становању, породична домаћинства која имају приоритет су: самохрани родитељи, односно старатељи, лица са инвалидитетом, породична домаћинства чији је члан лице са инвалидитетом, породична домаћинства са дјецом са сметњама у развоју, млади који су били дјеца без родитељског старања и жртве насиља у породици.

У преговорима са грађевинским компанијама Министарство одрживог развоја и туризма нарочито ће инсистирати на нижим цијенама м2 станова, а од банака ће тражити додатно снижавање каматне стопе за дугорочне хипотекарне стамбене кредите и поједностављене процедуре одобравања кредита, имајући у виду да је ово социјални пројекат који је намијењен грађанима који по тржишним условима не могу да ријеше стамбено питање.

Новитет у трећој фази пројекта биће и понуда станова у староградњи који морају задовољити критеријуме енергетске ефикасности и чија понуда ће допринијети конкурентности цијена. Грађани који буду заинтересовани да продају стан у оквиру Пројекта 1000+, могу се пријавити када буде расписан Јавни позив, о чему ће јавност бити благовремено обавијештена.

Све повољности из претходна два пројекта у наредној фази биће унапријеђене у корист крајњих корисника - купаца станова. Главна предност овог пројекта је најнижа фиксна каматна стопа на тржишту, али и низ других повољности које се огледају у нижим трошковима обраде кредита, нижим цијенама услуга нотара као и нижим цијенама животног осигурања и осигурања имовине у односу на тржишне цијене.

У складу са Програмом рада Владе и динамиком преговора са ЦЕБ-ом, који су у завршној фази, до краја ове, односно почетком наредне године ће бити објављени Јавни позиви за банке, грађевинске компаније и физичка лица као понуђаче станова, као и Јавни позив за грађане. За ову фазу пројекта предвиђен је кредит у износу од 20 милиона, што подразумијева да ће још око 400 породичних домаћинстава ријешити стамбено питање кроз трећу фазу Пројекта 1000+.

Реализацијом овог пројекта Влада Црне Горе пружа могућност грађанима да на једноставан начин дођу до рјешења основног егзистенцијалног питања.

 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?