Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ЈАВНИ КОНКУРС за пријаву пројеката/програма невладиних организација за пројекте/програме усмјерене на превенцију злоупотребе дрога

Објављено: 23.06.2018. 00:38 Аутор: Министарство здравља

На основу члана 32 Закона о невладиним организацијама (“Службени лист ЦГ“, бр.39/11 и 37/17), а у вези са Одлуком оутврђивању приоритетних области од јавног интереса и висине средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација у 2018. години (“Службени лист ЦГ“, бр. 83/17) и Правилником о садржају јавног конкурса за расподјелу средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација и изгледу и садржају пријаве на јавни конкурс (“Службени лист ЦГ“, бр.14/18) Комисија за расподјелу средстава за финансирање пројеката/програма невладиних организација Министарства здравља, објављује

ЈАВНИ КОНКУРС

за пријаву пројеката/програма „Подршка програмима превенције злоупотребе дрога међу кључним популацијама“

за финансирање пројеката/програма невладиних организација за:

  1. Пројекте/програме усмјерене на превенцију злоупотребе дрога међу

Позивају се невладине организације које имају капацитете и искуство да пријаве пројекте/програме на овај конкурс којим могу допринијети реализацији приоритета утврђених Законом о здравственој заштити и Националном стратегијом за спречавање злоупотребе дрога 2013-2020

Општи циљ Позива:

• Подршка превенцији злоупотребе дрога међу кључним популацијама

Посебни циљеви Позива:

-       Подизање свијести заједнице о проблему злоупотребе дрога и о потреби за њеним спречавањем, као и о потреби афирмације здравих навика живљења;

-       Подизање свијести и унапређење вјештина свих укључених субјеката који се баве превенцијом злоупотребе дрога, лијечењем и рехабилитацијом зависника/ца од дрога, као и мјерама и програмима оријентисаним ка смањењу штете;

-       Подстицати развој и примјену превентивних активности у овој области и различите програме оријентисане ка смањењу потражње за дрогама, а посебно активности у погледу појаве и ширења нових психоактивних супстанци.

Циљне групе су дјеца и млади од 7 до 18 година, ризичне групе младих од 19 до 27 година, родитељи – породица, одрасли који раде са младима, друштвена заједница, а њихове препознате потребе суда се омогући усвајање знања о штетним утицајима дрога, али и осталих психоактивних супстанци на тјелесно, душевно и социјално здравље, као и подстакне развој специфичних животних вјештина, које су протективни фактори за болести зависности (примарна превенција). Такође, постоји потреба за афирмацијом здравих стилова живота и јачањем иницијативе младих, али и увјерења  да употреба дроге није »обавезни  дио културе младих«. Наведене активности морају бити доступне дјеци и младима који, због различитих разлога, нијесу обухваћени системом образовања (нпр. дјеца у институцијама,ромска популација, млади и одрасли у затворима, итд.)

Досадашња искуства указују на недовољну информисаност родитеља о овом проблему (непрепознавање – дуг период идентификације наркоманије у породици), чиме се смањује њихово ефикасније учешће у превенцији, па постоји потреба за бољом информисаношћу.

Активности невладине организације које ће допринијети остварењу стратешких циљева и задовољењу потреба циљних група („прихватљиве активности за финансирање“) су активности које омогућавају превенцију злоупотребе дрога, дефинисане стратешким документима.

Укупан износсредстава која се могу расподијелити невладиним организацијама за наведене пројекте планиран буџетом Министарства здравља на позицији „Трансфери невладиним организацијама“ је 50.000 еура.

Најнижији износ средстава који се може додијелитије 5.000 еура, а највиши 10.000 еура по једном пројекту.

На овај конкурс невладина организација може пријавити највишеједан пројекат, и могу јој се додијелити средства занајвише један пројекат у оквиру овог јавног конкурса.

Пријаву пројекта/програма на овај конкурс може поднијети невладина организација која је:

а) уписана у Регистар невладиних организација;            

б) кроз циљеве и дјелатности у Статуту, дефинисала област од јавног интереса из овог конкурса као област свог дјеловања;

ц) реализовала пројекте у области превенције злоупотребе дрога, или чији су чланови или оснивачи реализовали или учествовали у реализацији пројеката у области превенције злоупотребе дрога у једној од три године које претходе години објављивања овог конкурса (2015, 2016 или 2017 година);

д) предала пореском органу пријаву за претходну фискалну годину (биланс стања и биланс успјеха).

Расподјела средстава из овог конкурса врши се на основу сљедећих критеријума:

1) допринос пријављеног пројекта, односно програма остваривању јавног интереса и реализацији стратешких циљева у одређеној области;

2) квалитет пријављеног пројекта, односно програма;

3) капацитет невладине организације да реализује пријављени пројекат, односно програм;

4) транспарентност рада невладине организације.

Бодовање пројеката, односно програма према наведеним критеријумима, вршиће се према мјерилима и на начин утврђен Уредбом о финансирању пројеката и програма невладиних организација у областима од јавног интереса (“Службени лист ЦГ“, бр.13/18), на обрасцу који утврђује и објављује на својој интернет страници Министарство јавне управе, а сваки пројекат ће бодовати по два независна процјењивача, који морају  образложити  додијељене бодове по сваком мјерилу.

Рок за подношење пријава на овај конкурс је 30 дана од дана објављивања, односно закључно са 23. јулом 2018. године.

Пријава пројекта/програма доставља се искључиво на обрасцу прописаном Правилником о садржају јавног конкурса за расподјелу средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација и изгледу и садржају пријаве на јавни конкурс (“Службени лист ЦГ“, бр.14/18), а који је доступан и на интернет страници Министарства финансија

Уз пријаву на овај конкурс, невладине организације су дужне доставити:

-          изјава о истинитости података у пријави;

-          фотокопију рјешења о упису у регистар НВО;

-          фотокопију дијела статута у коме су дефинисани циљеви и дјелатност, односно област дјеловања НВО;

-          фотокопију акта о поднесеној пријави за претходну фискалну годину пореском органу (биланс стања и биланс успјеха).

-          доказ о реализованим пројектима у области превенције злоупотребе дрога у једној од три године које претходе години објављивања овог конкурса (2015, 2016 или 2017 година) нпр. уговор/рјешење о реализацији пројекта/донације, извјештај о реализацији пројекта, пресс цлипинг);

-          изјаву о непостојању вишеструког финансирања;

-          изјаву о партнерству (уколико се ради о партнерству);

-          буџет програма/пројекта;

Попуњену, потписану и овјерену пријаву неопходно је доставити у два (2) примјерка у штампаној верзији и један (1) примјерак у електронској форми на ЦД-у у садржају истовјетном штампаном примјерку.

Пријаву са потребном документацијом, укључујући и ЦД треба

послати искључиво поштом на сљедећу адресу:

Министарство здравља, Римски трг 46, 81000 Подгорица, Црна Гора,

са напоменом:НЕ ОТВАРАТИ - пријава на ЈАВНИ КОНКУРС

бр 51-417/2018-2

„Подршка програмима превенције злоупотребе дрога међу кључним популацијама за финансирање пројеката/програма невладиних организација“

У разматрање ће бити узети  само пројекти/програми који су достављени на прописаном обрасцу, са потребном документацијом и у року, односно који  задовољавају услове прописане овим конкурсом.

Питања у вези овог конкурса могу се поставити електронским путем на адресу: лариса.редзепагиц@мзд.гов.ме, најкасније до 02 јула 2018. године.

КомисијаМинистарства здравља ће у року не дужем од 15 дана од дана завршетка овог конкурса, на интернет страници Министарстваwww.мздравља.гов.меи порталу е-управе објавити листу невладиних организација које нијесу доставиле уредну и потпуну пријаву, уз указивање на утврђене недостатке који се односе на пријаву, односно потребну документацију.

Невладина организација са поменуте листе је, у року од пет дана од дана објављивања листе, дужна да отклони утврђене недостатке, а у случају да се утврђени недостаци не отклоне у прописаном року, пријава се одбацује.

ДОКУМЕНТАЦИЈА ЗА ПРИЈАВУ ПРОЈЕКТА:

Упутство за пријаву пројекта - Превенција злоупотребе дрога 2018.

Правилник и обрасци за пријаву пројекта


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?