Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопстење: Одржана друга сједница Савјета за заштиту животиња - Неопходна едукација и разумјевање одговрности и надлежности

Објављено: 08.08.2018. 20:00 Аутор: УБХВФП

Друга саједница Савјета  за заштиту животиња одржана је  у уторак  07. августа 2018. године у просторијама Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Министарства  пољоприверде.

Савјет за заштиту животиња, основала је Влада Црне Горе, 24. маја ове године,  са циљем да да пружи конкретне и ефикасне одговоре на бројне проблеме које се тичу заштите добробити животиња, са посебним акцентом на најактуелније, везане за нехуман однос појединаца према према животињама, неодговоран однос власника према кућним љубимцима, проблем великог броја паса луталица и све чешћих појава напада паса на људе.

На сједници се расправљало о закључцима са прве сједнице Савјета, на којој је посдјећамо присуствовао и подпредсједник Владе Милутин Симовић, и реализацији донијетих закључака. Констатовано је да су реализовани донијети закључци са прве Сједнице и то:

• припремљен је подзакоки акт који уређује област идентификације и регистрације кућних љубимаца у складу са  измјена и допуна Закона о ветеринарству и сада је у поступку објављивања;

• обезбјеђена су финансијска средства и припремљена документација за набавку, како би се  надоградила постојећа Центарлна база и створиле могућности за централну евиденцију паса и у току је припрема поступка јавне набавке;

• дат је предлог да се, од 2019. године, кроз програм мјера обавезне здравствене заштите животиња финансира набавка чипове, вакцине за бјеснило и вакцинација против бјеснила, док имплементација чипа и издавање пасоша треба да буде финансирана од стране држалаца, у складу са Законом. Од Ветеринарске коморе је тражено да изнесе предлог цијене за ове двије активности, која би била јединствена за све амбуланте, до треће сједнице Савјета. Након тога ће Савјет припремити предлог начина финансирања;

• констатовано је да неопсорно постоји проблем у разумјевању надлежности и одговорности и држалаца животиња и локалних самоуправа и у складу са тим, између двије сједнице, Савјет је припремио Јавни апел држаоцима животиња, и надлежним органима локалних самоуправа  са циљем подршке спровођењу мјера дефинисаних прописима, посебно у дијелу заштите грађана и животиња од неодговорних власника животиња.

Чланови Савјета су разговарали о тренутној ситуацији у регистрованим склоништима за напуштене животиње (кућне љубимце) на територији локалних самоуправа, о прописима којима се регулише држање опасних раса паса, неопходности едукације на свим нивоима друштва о области заштите добробити животиња, као и о другим актуелним питањима из ове области.

Трећа сједница Савјета за заштиту животиња са подпредсједником Владе и предсједницима локалних управа

Договорено је да трећа сједница Савјета буде одржана у оквиру Ветеринарских дана, 31. августа 2018. године у Беранама, које ће отворити подпредсједник Владе и министар пољопривреде Милутин Симовић. Подпредсједник Симовић ће такође и овај пут дати пуну подршку раду Савјета кроз своје учешће на сједници. Позив за присуство сједници биће упућен свим предсједницима локалних самоуправа са циљем ефикасног и брзог одговора на актуелне проблеме из области заштите добробити животиња.

У истом циљу, Савјет за заштиту животиња, још једном, упућује: Јавни апел држаоцима животиња, и надлежним органима локалних самоуправа

• Апелујемо на држаоце животиња да поступају одговорно и у складу са законом и локалним прописима.

• Апелујемо на локалне самоуправе да поступају у складу са овлашћењима и предузму мјере против неодговорних држалаца кућних љубимаца и других животиња.

• Апелујемо на све локалне самоуправе које нијесу донијеле пропис о условима и начину држања кућних љубимаца, да то хитно ураде и да у складу са прописом поступају.

• Апелујемо на све локалне службе надлежне за комуналне послове, посебно комуналне инспекторе и полицајце да блиско сарађују са локалним ветеринарским инспекторима и Управом.

• Апелујемо на све предсједнике Општина (градоначелнике) да, по хитном поступку, уколико на територији локалне управе не постоји, издвоје средства и организују адекватну службу и уреде смјештај за незбринуте животиње.

Због све учесталијих напада власничких паса и паса луталица на грађане као и због појаве повећања броја паса луталица, али и због неразумјевања одговорности држалаца животиња, са нагласком на псе и одговорности локалних самоуправа, подсјећамо:

1. Законом о заштити добробити животиња (,,Службени лист ЦГ”, бр. 14/08 и 47/15) прописана су и правила за заштиту кућних љубимаца које подразумјевају и обавезе власника (држаоца) кућних љубимаца као и других физичких и правних лица.

Примарну одговорност за здравље и добробит животиња, сноси власник односно држалац животиње који је дужан да се на правилан начин брине о животињи, да поступа са пажњом доброг домаћина и да животињи обезбиједи адекватне животне услове, а нарочито животињама чији опстанак зависи од њега. Такође, власник, односно држалац животиње је одговоран за живот и добробит своје животиње, као и за евентуалну штету коју она може нанијети другим лицима и животињама.

Нажалост, велики број паса је некада имао власника којем више није интересантан или представља терет, па је једноставно пуштен на улицу и препуштени сами себи. С друге стране, постоји одређени број власника који своје кућне љубимце држе супротно законским нормама, односно обавези да спријечи животињу да угрози живот, безбједност или имовину другог лица, односно живот и безбједност друге животиње.

Очигледно да свијест једног дијела власника животиња није на довољном цивилизацијском нивоу у погледу одговорног власништва: обезбиједити примјерену исхрану, одговорајуће услове за држање и заштиту здравља и добробити тих животиња али и заштиту других лица и животиња од свог кућног љубимца.

2. У складу са Законом о заштити добробити, услове и начин држања кућних љубимаца, начин поступања са напуштеним и изгубљеним животињама (кућним љубимцима), начин збрињавања и контроле њиховог размножавања прописује надлежни орган локалне самоуправе.

Прегледом базе донешених прописа по овом основу, до сада је 15 локалних управа донијело правна акта којима су уређени услови и начин држања кућних љубимаца, начин поступања са напуштеним и изгубљеним животињама (кућним љубимцима), начин збрињавања и начин контроле њиховог размножавања.

Овим локалним прописима дефинисани су органи који врше надзор, укључујући и инспекцијски надзор над спровођењем прописа, а то су органи управе надлежни за комуналне послове као и комунални инспектори и комунални полицајци.

3. Законом о заштити добробити животиња уређена су питања заштите напуштених и изгубљених животиња (кућних љубимаца), привремени смјештај кућних љубимаца и поступци оснивања склоништа за напуштене животиње (кућне љубимце). Такође је прописано да је, ако није основано склониште за напуштене животиње,  једна или више јединица локалне самоуправе је дужна да оснује и финансира рад склоништа као и да сакупља напуштене и изгубљене животиње.

Тренутно је у регистру Управе уписано само 8 склоништа, која су основале локалне самоуправе.

У складу са наведеним, апелујемо на држаоце животиња да поступају одговорно и у складу са законом и локалним прописима. Истовремено, апелујемо на локалне самоуправе да поступају у складу са овлашћењима и предузму мјере против неодговорних држалаца кућних љубимаца. Апелујемо на све локалне самоуправе које нијесу донијеле пропис о условима и начину држања кућних љубимаца, да то ураде и да у складу са прописом поступају, као и обезбједе средства и оргнизују службе и обезбиједе простор за незбринуте животиње.

Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, заједно са надлежним инспекторима даће пуну подршку предузимању мјера против неодговорних држалаца животиња у дијелу своје надлежности и у том контексту апелујемо на све локалне службе надлежне за комуналне послове, посебно комуналне инспекторе и полицајце да блиско сарађују са локалним ветеринарским инспекторима и Управом.

Савјет за заштиту животиња даће пуну подршку спровођењу мјера дефинисаних прописима, посебно у дијелу заштите грађана и животиња од неодговорних власника животиња.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?