Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Свјетски дан борбе против бјеснила

У Црној Гори, као и широм свијета, 28. септембра се обиљежава Свјетски дан борбе против бјеснила.

Бјеснило је најопаснија и најсмртоноснија заразна болест позната човјечанству, смртоносна за људе и животиње, од које у свијету годишње умре близу 60 000 људи, углавном дјеце, у неразвијеним земљама.

У више од 95% случајева бјеснило код људи је посљедица уједа паса невакцинисаних против бјеснила.

Министарство пољопривреде и руралног развоја – Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, већ дужи низ година спроводи активну политику у циљу спријечавања појаве и искорјењивања бјеснила, кроз програме:

1. Превенције бјеснила домаћих животиња и мјера за благовремено откривање и сузбијање појаве бјеснила - вакцинација паса и мачака против бјеснила;

2. Превенције и сузбијања бјеснила код лисица и других дивљих животиња оралном вакцинацијом.

Вакцинација паса и мачака је један од најефикаснији начина за спријечавање појаве бјеснила, односно заштите паса, мачака и људи. Министарство пољопривреде -Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, обезбјеђује вакцину за потребе спровођења вакцинације код појаве бјеснила на зараженом и угроженом подручју и за псе и мачке у регистрованим склоништима за напуштене животиње (кућне љубимце).

Додатно, од 2011. године, у континуитету се уз подршку Европске уније, спроводи орална вакцинација лисица и других дивљих животиња, ваздушном дистрибуцијом вакцина – мамаца на цијелој територији Црне Горе. Циљ је створити довољно висок ниво заштите популације дивљих животиња против ове болести, а посљедично прекинути ланац преношења вируса са дивљих на домаће животиње и људе. Дугорочни циљ је у потпуности искоријенити ову болест у Црној Гори и добити статус земље слободне од бјеснила, искорјенивање бјеснила је и циљ свих европских земаља да би до 2020. године читав континент био слободан од бјеснила.

Захваљујући овоме, од марта 2012. године није забиљежен ниједан случај бјеснила, ни код домаћих, али ни код дивљих животиња у Црној Гори. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?