Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У току обука за ловце на тему афричке куге свиња: Едукација у циљу превенције од уношења болести у Црну Гору

Објављено: 30.09.2018. 16:43 Аутор: МПРР

У оквиру низа мјера које се спроводе за спрјечавање уношења болести афричке куге свиња у Црну Гору, Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, у континуитету реализује едукативне радионице за субјекте који су повезани са ризицима везаним за ову заразну болест која се појавила у земаљама Европе.


У сарадњи са Ловачким савезом Црне Горе, у току су предавања за ловце на тему афричке куге свиња, болести која представља опасност како по здравље домаћих, тако и дивљих свиња.


Предавања су одржана у Подгорици за ловце из ловишта Улцињ, Бар, Петровац, Приморје, Подгорица И, Подгорица ИИ и Подгорица ИИИ, Цетиње, Даниловград, Мојковац, Манастир Морача, Ровца и Колашин. У Беранама је одржано предавање за ловце из ловишта Бијело Поље, Андријевица, Рожаје, Плав, Гусиње и Петњица, а 2. октобра предавање ће бити одржано у Никшићу за ловце из ловишта Тиват, Котор, Рисан, Грахово, Велимље, Никшић, Плужине, Шавник и Пљевља.


Циљ ових предавања је да се ловци упознају са основним карактеристикама ове болести посебно код дивљих свиња, мјерама које је Управа Министарства пољопривреде и руралног развоја предузела у циљу превенције појаве ове болести у Црној Гори, као и њиховим обавезама као корисника црногорских ловишта.


Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове и Ловачки савез Црне Горе су и у претходном периоду заједно реализовали низ успјешних пројеката од којих посебно треба истаћи оралну вакцинацију лисица против бјеснила, захваљујући којој од марта 2012. године није забиљежен ниједан случај бјеснила, ни код домаћих, али ни код дивљих животиња у Црној Гори.


Афричка куга свиња је врло контагиозна вирусна заразна болест свиња (домаћих и дивљих) која се манифестује у облику хеморагијске грознице са морталитетом и до 100%. Узрочник болести је вирус.

Важно је истаћи да ова болест није зооноза, односно не преноси се на људе. Вирус се може ширити на веће удаљености транспотним средствима и људима. Болест се не лијечи нити постоји вакцина против ове болести, те је једина могућа мјера спречавања појаве болести превенција појаве болести.


Подсјећамо да је у циљу спрјечавања уношења ове болести у Црној Гори на снази Наредбу о забрани увоза и транзита пошиљки домаћих и дивљих свиња, меса и производа од свиња, те да су дате и јасне препоруке држаоцима свиња. 

хттп://www.убх.гов.ме/рубрике/африцка_куга_свиња/190577/Саопстење-сирење-африцке-куге-свиња-у-Европи.хтмл


Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове је припремила и дистрибуирала флајере за ловце и јавност који су доступни и на сајту Управе, на следећем линку

хттп://www.убх.гов.ме/рубрике/африцка_куга_свиња/189690/Информативни-материјал-Африцка-куга-свиња-ЦГ-информисање-јавности-и-Африцка-куга-свиња-ЦГ-ловци.хтмл

 

MPRR


ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?