Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Реализована савјетовања на тему „Корупција у образовању“

Објављено: 19.10.2018. 16:06
Завод за школство је у оквиру Акционог плана програма приступања Црне Горе Европској унији за 23. и 24. поглавље био у обавези да реализује активности у области корупције у образовању. Једна од кључних активности подразумијева реализацију истраживања са ученицима основне и средње школе. Након спроведеног истраживања Завод за школство је реализовао савјетовање са представницима ђачких парламената и наставницима који координирају њиховим радом.

Савјетовање је обављено на регионалном нивоу са представницима свих основних и средњих школа у Црној Гори. Савјетовањима су присуствовали представници 139 основних и средњих школа у Црној Гори. Савјетовања су реализована у периоду од 3. до 19. октобра 2018. године на Жабљаку, у Бијелом Пољу, Беранама, Котору, Будви, Никшићу и Подгорици. Савјетовања су реализовали Предраг Вујичић, шеф Канцеларије за опште послове и Радоје Нововић, начелник Одсјека за истраживање и развој образовног система у Заводу за школство. Након савјетовања, школе имају обавезу да реализују одређене активности са ученицима у циљу подизања свијести о појави корупције у образовању и друштву уопште, као и о одупирању изазовима које корупција са собом носи. Могућности школе за реализацију разних активности зависе од њихове инвентивности, спремности и посвећености да се овај проблем представи на најбољи начин и подигне свијест ученика, наставника и родитеља о неопходности бављења овим феноменом. Завод, као најбољи начин за подизање свијести ученика и формирање система вриједности којим се на адекватан начин заузима став према недозвољеним радњама у образовању, предлаже реализацију едукативних радионица са ученицима кроз програм рада Ђачког парламента, као и на часовима одјељењске заједнице. Такође, школе могу да посвете један дан слободног курикулума превентивним активностима у области корупције у образовању и друштву уопште. Такође, школе могу да организују трибине на ову тему, ђачке приредбе, музичке перфомансе, изложбе ликовних и литерарних радова, да позивају госте на часу из разних сфера друштва а који се директно или индиректно баве корпупцијом и сл. Такође, у обавези су да презентацију резултата истраживања прикажу на састанцима ђачких парламената, наставничких вијећа, савјета родитеља итд.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?