Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан састанак делегација Црне Горе и Републике Србије о имплементацији споразума о граничним прелазима и пограничном саобраћају

Објављено: 19.03.2019. 19:19 Аутор: МУП
Данас је Министарство унутрашњих послова било домаћин састанка са Делегацијом Републике Србије у циљу спровођења споразума између Владе Црне Горе и Владе Републике Србије о граничним прелазима и пограничном саобраћају, које су, у августу прошле године потписали министри унутрашњих послова Црне Горе и Републике Србије.

Циљ састанка је био усаглашавање активности надлежних државних органа Црне Горе и Републике Србије на имплементацији закључених споразума о отварању граничних прелаза и Споразума о регулисању режима пограничног саобраћаја, а двије делегације су разговарале и о свим аспектима од значаја за реализацију идеје успостављања заједничког граничног прелаза Добраково-Гостун, у Гостуну, како би се поједноставила гранична контрола и убрзао промет људи и роба између Црне Горе и Републике Србије. 

На састанку је изражена спремност Републике Србије да у оквиру изградње савременог граничног прелаза у Гостуну, обезбиједи просторне капацитете за граничне службе Црне Горе на овом будућем заједничком граничном прелазу, а разматрана је идеја да граничне службе обје државе, врше само улазну граничну контролу, из разлога рационалности и ефикасности вршења граничне контроле. Такође је предложено да министарства саобраћаја обје државе предузму активности на реконструкцији саобраћајне инфраструктуре у садашњем међупростору између постојећих граничних прелаза Добраково - Гостун, како би се повећала фреквентност и поједноставиле процедуре преласка. 

MUPШефови граничних полиција Црне Горе и Републике Србије Веско Дамјановић и Миљан Станојевић су овом приликом потписали Елаборат о затварању споредних путева погодних за незаконите преласке државне границе, имајући у виду да су се Црна Гора и Република Србија закљученим споразумима о граничним прелазима обавезале да ће адекватним средствима и контролом затворити све локације које не представљају гранични прелаз за међународни и погранични саобраћај или друга мјеста одређена Споразумом за прелажење државне границе у режиму пограничног саобраћаја, јер је саобраћај људи и промет роба преко заједничке државне границе дозвољен само на мјестима одређеним за прелажење државне границе. Затварање споредних путева допринијеће сузбијању и откривању свих видова прекограничног криминала. 



Састанком су руководили Милан Пауновић, предсједник Државне комисије за границу Црне Горе и Иван Ристић, помоћник директора Генералне полиције Републике Србије, а учествовали су представници Министарства унутрашњих послова, Министарства саобраћаја и поморства, Управе полиције, Управе царина, Управе за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове, Управе за имовину Црне Горе и представници Дирекције полиције, Управе граничне полиције, Републичке дирекције за имовину и д.о.о. „Шидпројект” Републике Србије. 

Подсјећамо, министри унутрашњих послова Црне Горе и Републике Србије су 01.августа 2018.године потписали споразуме о отварању граничних прелаза: Добраково - Гостун, Ранче - Јабука, Драченовац - Шпиљани, Бијело Поље - Врнбица, заједничког граничног прелаза Чемерно - Границе, заједничког граничног прелаза Вуча - Годово, као и Споразум о регулисању режима пограничног саобраћаја, који су ступили на снагу 18.марта 2019.године. Циљ закључивања споразума о граничним прелазима за међународни саобраћај је унапређење промета роба и кретања грађана, а посебна пажња посвећена је и регулисању режима пограничног саобраћаја, како би се становништву настањеном у пограничним подручјима олакшало кретање и прелазак границе у циљу рјешавања свакодневних животних потреба.

Закључивањем и имплементацијом споразума о граничним прелазима и пограничном саобраћају, посебно успостављањем заједничких граничних прелаза, обезбиједиће се заједничка гранична контрола принципом једног заустављања и дати подршка унапређењу Стратешког пројекта који се реализује у оквиру Берлинског процеса од стране предсједника влада Западнобалканске шесторке.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?