- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Отворен црногорски павиљон на 58. Бијеналу савреме...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Отворен црногорски павиљон на 58. Бијеналу савремене умјетности у Венецији
Објављено: 11.05.2019. • 01:18 Аутор: Министарство културе
На 58. Бијеналу савремене умјетности у Венецији данас је отворен црногорски павиљон. Црна Гора представљена је пројектом “Одисеја (Лебдећи објекат)” чији је аутор Веско Гаговић.
Павиљон у палати Малпиеро, у присуству бројних посјетилаца, отворио је предсједник Црне Горе Мило Ђукановић. Отварању су, уз остале, присуствовали министар културе Александар Богдановић, директор Центра савремене умјетности и комесар црногорске поставке на Бијеналу Ненад Шошкић, кураторка Петрица Дулетић, те многи представници иностраних медија, критичари умјетности и кустоси угледних међународних институција културе.
Отварајући црногорски павиљон, предсједник Ђукановић истакао је како моћ и снага умјетничког дјеловања дефинише црногорски аутентични печат припадности европском културном друштву различитости, друштву слободе, мира и напретка.
Поменимо само наше ликовне међаше у другој половини 20. вијека, сликаре и вајаре европске репутације: Почека, Лубарду, Стијовића, Милуновића, који је 1928. године излагао у Венецији. Поменимо и друге наше великане који су излагали и овдје на Бијеналу - Фила, Дада, Воја Станића... надахнуте драматичним црногорским пејзажом и одјелитим духом слободарског у црногорском човјеку, а истовремено опсједнуте универзалним артистичким ангажманима. На таквом врелу талената развијају се и своје разнородне модерне изразе проналазе нови црногорски ликовни ствараоци. Неријетко се о њима мање зна, само зато што живе и стварају у малој средини. И због тога су, између осталог, овакве смотре свјетског стваралаштва за нас драгоцјене. Вјерујем да су и стручна јавност и публика на досадашњим издањима Венецијанског бијенала упознали црногорску ликовну сцену као рецентну, и да ће изложено дјело Веска Гаговића наћи исту потврду – казао је он отварајући црногорски павиљон.
У изјави након данашњег отварања, министар Богдановић казао је како, за црногорске институције културе и за стручну јавност, Бијенале представља шансу да “освјежимо и преиспитамо ставове” те да “помјеримо границе познатих простора залазећи у нове праксе и иновативне просторе логистике умјетности”.
Министарство културе предано ради на побољшању статуса и начина промоције савременог црногорског стваралаштва, а кроз своје програмске активности потенцира и даје предност управо интернационалним пројектима који омогућавају усавршавање, презентацију и промоцију у иностранству. Ови напори иду упоредо са нашим стратешким опредјелјенјем да развојем креативних индустрија диверзификујемо стваралачке потенцијале и дамо им логистику како би усагласили културне политике са истинским потребама брзомијењајућих реалности на овом пољу – нагласио је он.
Кураторка Петрица Дулетић подсјетила је како је аутор рада “Одисеја” Веско Гаговић инспирацију црпио од идеалног монолита из Кјубриковог остварења „2001: Одисеја у свемиру“.
Ови минималистички објекти подстичу посматрачеву интелектуалну перцепцију, његову сензуалност и интроспективну медитацију у односу различитих тијела и њихове аутономности у просторијама павиљона. То је резултат аналитичког истраживања невидљивих енергетских сила у пољу квадрата, извлачење дубљег космичког реда на површину објекта – казала је Дулетић.
Иначе, извршни продуцент презентације Црне Горе на Бијеналу је Центар савремене умјетности Црне Горе, а покровитељ Министарство културе. Ријеч је о шестом самосталном представљању Црне Горе на смотри у Венецији.
Бијенале у Венецији, чија је овогодишња тема “Маy yоу ливе ин интерестинг тимес”, трајаће до новембра. Умјетнички директор овогодишње смотре је Ралф Ругоф.
Видео: Yоутубе
Видео: Yоутубе
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?