Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Јачање синергија између процеса приступања ЕУ и Агенде одрживог развоја

Објављено: 24.06.2019. 20:35 Аутор: КЕИ
Наставак јачања синергија између два кључна развојна процеса Црне Горе – приступања Европској унији и остваривања Агенде одрживог развоја до 2030. централна је тема дводневног скупа који су организовали Канцеларија главног преговарача Владе Црне Горе и Систем Уједињених нација у земљи.

„Повезивањем процеса преговора Црне Горе о чланству у ЕУ са процесом спровођења Агенде одрживог развоју до 2030. године, Црна Гора се посветила не само националним приоритетима, већ и потребама одрживог развоја које су препознали грађани цијелог свијета“ – оцијенио је Марко Мрдак, замјеник главног преговарача.

„Повезивање ових процеса логичан је слијед корака уколико имамо на уму да је скоро двије трећине мјера у оквиру 17 циљева, тачније 109 од 169 задатака/потциљева Агенде одрживог развоја повезано са преговарачким поглављима.“ – додао је Мрдак нагласивши да Влада Црне Горе настоји да искористи сву расположиву међународну експертизу како би, испуњавањем међународних обавеза и националних приоритета, допринијела бољем животном стандарду свих грађана. Мрдак је подсјетио и да је Влада кроз свој стратешки оквир рада управо увезала преговарачки процес са циљевима Агенде одрживог развоја, чиме је створен оквир за кохерентно вођење свих политика које воде остварењу унутрашњих и вањских циљева.

На дводневном скупу учествују представници црногорске преговарачке структуре – преговарачи, шефови, секретари и чланови радних група за преговарачка поглавља, као и представници Система Уједињених нација у Црној Гори.

Ријеч је о наставку процеса увезивања двије агенде, након што је током 2018. године идентификован висок ниво комплементарности али и простор за даље јачање синергија, што је представљено у извјештају: Узајамне везе - Приступање ЕУ и Агенда 2030. Током дводневног скупа, учесници ће радити на идентификацији програмских области и заједничких циљева двије агенде, на разради подударајућих динамика као и на мапирању релевантних инструмената који ће оснажити остваривање циљева оба процеса.

KEI

„Приступање Европској унијИ и Агенда одрживог развоја за 2030. годину су двије међународне обавезе које је Влада Црне Горе транформисала у националне приоритете. Испуњење критеријума за приступање и постизање циљева одрживог развоја ц́е ослободити низ трансформативних промјена у земљи, које имају за циљ остваривање побољшања живота црногорских грађана“, оцијенила је Фиона Меклуни, резидентна координаторка Система УН у Црној Гори, нагласивши значај коришћења комбинованих знања и ресурса у рјешавању кључних националних приоритета.

„Радионица на којој сви данас присуствујемо је доказ тога и долази у веома добром тренутку да унаприједимо наше активности на идентификованим синергијама и комплементарности између процеса приступања Европској унији и Агенде 2030“, додала је Меклуни.

Скуп се организује у оквиру глобалног процеса интеграције Циљева орживог развоја у националне политике под називом „Интеграција, интензивирање и подршка политикама“ (Маинстреаминг, Аццелератион анд Полицy Суппорт - МАПС), уз подршку регионалног центра УНДП у Истанбулу.

Приступање Европској унији представља кључни развојни приоритет Црне Горе. Упоредо, Црна Гора је, као једна од 193 чланице Уједињених нација, усвојила Агенду одрживог развоја до 2030 засновану на 17 Циљева одрживог развоја.

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ/УЈЕДИЊЕНЕ НАЦИЈЕ У ЦРНОЈ ГОРИ
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?