Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Државни секретар Милан Срзентић за Мина Буссинес о снижавању цијена роминга

Објављено: 01.07.2019. 20:11 Аутор: МИНА
Подгорица, (МИНА-БУСИНЕСС) – Споразум о снижењу цијена роминга између држава региона, који сјутра почиње да важи, омогућиће грађанима да по значајно нижим цијенама плаћају те услуге и да уобичајеном потрошњом искључе сваку могућност прекомјерног рачуна, оцијенио је државни секретар у Министарству економије, Милан Срзентић.

Он је саопштио да споразум, који су у априлу у Београду потписали ресорни министри Црне Горе, Србије и Босне и Херцеговине (БиХ), Сјеверне Македоније, Албаније и Косова, доноси бенефите по питању значајног додатног снижења цијена, као и територијалне екстензије примјене споразума.

Срзентић је подсјетио да је још од 2015. године у четири земје Западног Балкана – БиХ, Македонији, Србији и Црној Гори, на снази спровођење споразума о снижењу цијена роминга, док се сада тој групи прикључују Абанија и Косово.

“Грађани ће плаћати значајно ниже цијене него што је то до сада био случај. Према неким нашим калкулацијама, цијене говорних одлазних позива ће бити снижене у просјеку 50 одсто у односу на оно што је то данас у овим земљама. Цијене СМС саобраћаја такође ће бити снижене негдје између 40 и 50 одсто, док се најдрастичније смањење односи на цијене коришћења интернета и оно ће износити близу 90 одсто у односу на тренутне цијене”, казао је Срзентић агенцији Мина-бусинесс.

Он је додао да се сви ти проценти односе на земље које су већ до сада биле у споразуму, а када су у питању Косово и Албанија, оне ће бити још значајније снижене, с обзиром на то да су до сада биле на височијем нивоу.

Споразум подразумијева постепено снижавање цијена услуга роминга од сјутра и потпуно укидање од 2021. године.

“Од 2021. године никакве додатне накнаде за роминг неће постојати. Плаћаћете у овим земљама цијене свих услуга као кад се налазите у матичној држави. У прелазном периоду, оператори на оне цијене које плаћате у земљи могу да додају такозване велепродајне накнаде”, објаснио је Срзентић.

Према његовим ријечима, то би у случају говорних позива значило да на ону цијену коју грађани плаћају у земљи могу да додају пет центи додатног фактурисања.

“Свјесни смо да је тај модел доста комплексан за имплементацију. Постоји много домаћих тарифа које сада треба преточити у роминг тарифе са овом додатном накнадом”, рекао је Срзентић.

Он је додао да је Агенција за електронске комуникације и поштанску дјелатност (ЕКИП) донијела рјешење којим од сјутра намеће операторима да установе једну јединствену цијену за услуге у оквиру своје мреже, за све кориснике, без обзира које пакете користе, на које ће се онда додавати накнада која је дефинисана споразумом.

“То у пракси значи да ће цијене говорних позива у овим земљама, када отпутујете на примјер у БиХ као грађанин Црне Горе и зовете било коју од ових шест земаља, укључујући и Црну Гору, бити између 7,8 и 8,1 цента. Та цијена је до сада била 19 центи”, прецизирао је Срзентић.

Цијена СМС-а ће се кретати између 2,5 и 3,5 центи у зависности од оператора, а она је до сада износила шест центи.

“Цијена приступа интернету у ромингу која је до сада наплаћивана по 19 центи по мегабајту биће 2,6 центи. Цијена долазног позива је такође снижена и она износи четири цента”, објаснио је Срзентић и додао да су то цијене без пореза на додату вриједност (ПДВ).

Он је казао да грађанима не могу да дају препоруке како да користе услуге роминга, али је поручио да ће цијене бити драстично снижене.

“Не можемо давати неке генералне препоруке. Ипак је то индивидуална одлука гдје ће сваки грађанин најбоље процијенити на који начин и у којим границама жели да контролише своје трошкове”, рекао је Срзентић.

Он сматра да је важно да се за грађане у максималној могућој мјери спријечи могућност негативних изненађења, односно такозваног шока од високог рачуна по повратку из роминга.

“Са једном сасвим уобичајеном потрошњом свака могућност прекомјерног рачуна је искључена. То говорим под условом да грађани изаберу да користе регулаторни пакет услуга, који ће сваком од њих бити додијељен по дифолту од сјутра”, додао је Срзентић.

Он је објаснио да сваки грађанин има право да одабере други пакет који је у понуди и за који мисли да му је исплативији.

“У таквим пакетима биће, и сада је, услуга које су повољније од ових, али постоје можда и неке друге које су мање повољне. Дакле, то је индивидуални избор, али у случају да се одлучи за регулисани пакет, ево само на примјер, потрошња од 100 мегабајта, која вас је до сада коштала од 20 ЕУР па до пар стотина ЕУР, сада ће вас коштати 2,5 ЕУР”, прецизирао је Срзентић.

Он је закључио да су са једном нормалном потрошњом искључене могућности непријатних изненађења по питању трошкова у ромингу.


МИНА БУСИНЕСС
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?