- Влада Црне Горе
Управа за инспекцијске послове Саопштење: Извјештај Еколошке инспекције и Инспекц...
Саопштење: Извјештај Еколошке инспекције и Инспекције за воде поводом причињене штете екосистема ријеке Ћехотине
Саопштење: Извјештај Еколошке инспекције и Инспекције за воде поводом причињене штете
Након сазнања да је дошло до акцидента на ријеци Везишници и Ћехотини, Еколошка инспекција и Инспекција за воде су 05.07.2019.године изашли на лице мјеста, извршили инспекцијски надзор и констатовали сљедеће:
У тренутку контроле ријека Ћехотина није била видно замућена, а на обали ријеке су констатоване угинуле рибе. На лице мјеста је био присутан пољопривредни инспектор и риболовци који су еколошком и инспектору за воде дали на увид фотографије на којима се види замућење ријеке Ћехотине (вода бијеле боје у тренутку акцидента). У тренутку контроле били су присутни и представник СРК “Липња” и представник службе за заштиту животне средине Општине Пљевља. Инспектори су констатовали да три инсталисана дренажна вентила на мосту ријеке Везишнице нијесу обезбијеђена (нијесу ограђена и физички обезбијеђена) од приступа неовлашћених лица. Одговорна лица из ТЕ су изјавила да нијесу имали технолошку потребу да активирају вентил, а да је непознато лице активирало дренажни вентил на линији повратних вода са одлагалишта Маљевац, при чему је дошло до изливања отпадних вода у ријеку Везишницу и даље у ријеку Ћехотину.
Субјекат надзора посједује интегрисану дозволу број УПИ-101/2-02-2231/28 од 22.03.2018.године, издате од стране Агенције за заштиту природе и животне средине, за рад цјелокупног постројења ТЕ “ПЉЕВЉА” и обављања активности производње електричне енергије и топлотне енергије на локацији Калушићи у Пљевљима, у којој су прописане мјере за спрјечавање удеса и отклањање њихових последица, односно прописано је да је обавезан оператер да спроводи мјере контроле технолошког процеса, било да је постројење у раду или ремонту, као и опреме и објеката, како би се обезбиједило да до удеса не дође. У случају удеса, оператер је у обавези да истог момента спроведе неопходне мјере као одговор на удес.
С обзиром на наведене разлоге појаве удеса, Еколошка инспекција је, сходно својим надлежностима, предузела сљедеће мјере:
Еколошка инспекција је донијела Рјешење којим се НАЛАЖЕ правном лицу Електропривреди Црне Горе а.д. Никшић ул. Вука Караџића бр.2, – Термоелектана Пљевља, Калушићи бб, Пљевља:
1. Да физички трајно уклони дренажни вентил на линији повратне воде у првим ремонтним радовима у ТЕ, а да се до тада исти блокира – завари у циљу спрјечавања изливања отпадних вода у ријеку Везишницу.
Рок за извршење мјере је одмах.
2. Да се друга два дренажна вентила од двије линије хидрауличног транспотрта пепела и шљаке могу користити једино при ремонту постројења и под условом да се испушта вишак воде, тек након испирања система чистом водом и узимањам узорака воде од стране овлашћене лабораторије, која ће потврдити прописан квалитет за испуштање у природан реципијент.
Рок за извршење мјере одмах по пријему рјешења.
3. Да физички обезбиједе инсталисане вентиле на мосту ријеке Везишнице, како би се онемогућио приступ неовлашћеним лицима.
Рок извршења мјере одмах по пријему рјешења.
4. Да пронађу и реализују трајно ефикасно техничко рјешење за управљање отпадним водама на одлагалишту Маљевац.
Рок извршења мјере 90 дана од дана пријема рјешења.
Еколошка инспекција је поднијела Захтјев за покретање поступка утврђивања штете у животној средини или непосредне опасности од штете, Агенцији за заштиту природе и животне средине за Електропривреду Црне Горе а.д. Никшић-ТЕ Пљевља, сходно одредбама Закона о одговорности за штету у животној средини, како би се извршила санација посљедица загађења.
Еколошка инспекција и Инспекција за воде су Управи полиције доставили препис записника од 05.07.2019. године као дио документације за даље вођење поступка.
Еколошка инспекција и Инспекција за воде ће поднијети Захтјеве за покретање прекршајног поступка против правног лица, Електропривреде Црне Горе а.д. Никшић и одговорног лица у правном лицу, извршног директора.
Узорци вода из ријеке Везишнице и Ћехотине, као и узорци угинуле рибе су достављени овлшћеној лабораторији д.о.о. ЦЕТИ Подгорица на анализу.
Проблем везан за угинуће рибе и даље поступање по истом је у надлежности пољопривреног инспектора Министарства пољопривреде и руралног развоја.
ПР Служба Управе за инспекцијске послове