Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Говор предсједника Владе РЦГ Мила Ђукановића на 61. редовном засиједању Генералне скупштине Уједињених нација у Њујорку

Објављено: 21.09.2006. 03:05 Аутор: Насловна страна
Госпођо предсједнице,

Господине генерални секретару,

Екселенције,

Даме и господо,

Дозволите да, најприје, поздравим избор госпође Шеике Хаја Рашид Ал Калифе, уважене представнице државе Бахреин за предсједавајућег овог 61. засиједања Генералне скупштине, у увјерењу да ће оно резултирати значајним одлукама у заједничком интересу.

Са посебним поносом и сензибилитетом подсјетио бих на претходно, јубиларно 60. засиједање, током којег су донесене многе одлуке од значаја за Организацију. У Црној Гори, оно ће бити упамћено као историјско, јер је тада наса дрзава примљена за пунправног члана у овој јединственој свјетској организацији. Ово је моменат да изразим захвалност Генералном секретару УН, као и предсједавајућем јубиларног засиједања, господину Елисону, и осталим уваженим представницима држава у овом форуму, што су допринијели да свечани чин пријема Црне Горе за 192. чланицу УН буде тако узвишен.

Господјо предсједнице,

Велика ми је част и задовољство што сам у могућности да на овом засиједању представљам Црну Гору, која, по први пут, пуноправно учествује у дебати. Како је са овог мјеста већ истакао предсједник Републике Црне Горе Филип Вујановић, то је за нас велика шанса и одговорност. Црна Гора је млада европска држава, која на међународној сцени самостално битише тек неколико мјесеци. Али, чврсто опредијељена да још снажније доприноси миру, стабилности и просперитету, поштовањем и афирмисањем покретачких идеја, принципа и циљева утемељених у УН и њеним документима. Сназно вјерујем у то да се у овом времену специфична тежина сваке државе, независно од њене величине, прије свега, мјери њеним доприносом поштовању и примјени ових фундаменталних међународних вриједности и стандарда. И то је, релевантно и у регионалним и у ширим оквирима.

Мале државе, по природи, имају изоштренији сензибилитет за толеранцију и дијалог, за отвореност и међународне односе базиране на међусобном поштовању, равноправности и солидарности. Такође, за разумијевање вриједности и значаја заједништва у различитостима, што је аксиом овога времена и глобалне интеграције, темељ на којем почива и развија се и данашња Црна Гора. У овом смислу, додао бих да су мале државе предодредјене на елитизам. Надам се, да није претенциозно ако устврдим да је Црна Гора то најбоље афирмисала на недавном плебисциту који смо организовали у пуном партнерству са ЕУ, ОЕБС-ом и Савјетом Европе, доказујући да је и на југоистоку старог континента могуће рјешавати и најосјетљивија питања као што је питање државног статуса, демократски и у складу са највишим међународним стандардима. Због тога, с поносом истичемо да је демократски ток и исход црногорског референдума побједа и европске политике у нашем региону, увјерени да снагом и овог примјера можемо дати нови квалитет стабилности и политици добросусједства нашег региона.

У суштини, регионална сарадња је нераздвојна од европске и глобалне интеграције, у чијој су бити питања мира, стабилности, безбједности и просперитета. Тим прије, што се у условима убрзане глобализације суочавамо са новим изазовима и пријетњама политичке, еколошке и социо-економске природе. Савремени проблеми, као што су међународни тероризам, пролиферација оружја за масовно уништење, илегалне миграције и трговина, сиромаштво, угрожавање животне средине и слично, потенцирају нужност заједничког дјеловањаа. Таква визија будућности сублимирана је и у Миленијумској декларацији, која принципе и циљеве Повеље пројектује на свијет у новом добу, потенцирајући заједничку одговорност и солидарност у остваривању визије сигурнијег, просперитетнијег и праведнијег свијета. Без стабилности нема демократије, баш као што и без демократије нема стабилности и одрживог економског развоја. Ово су међусобно условљени процеси који се морају одвијати истовремено, што нагласава важност остваривања зацртаних Миленијумских циљева. Све ово, такође, потенцира важност ефикасног мултилатерализма, кроз дјеловање УН које је потребно реформисати да би организација адекватно одговорила на савремене изазове. Али, и осталих међународних и регионалних организација и свих држава.

Са пуном свијешћу и одговорносцу наставићемо да у Црној Гори изграђујемо стабилне институције које гарантују владавину права, слободе, једнакост и недискриминацију, људска права и права мањина, као и солидарност и тржишну привреду. И, да даље развијамо мултиетнички склад и толеранцију, још снажније доказујући да етничке, културне и вјерске различитости обогаћују животе људи, и да воде већој стабилности и развоју. Исто тако, и бољој равнотежи између државе и појединца, начина живота и заједничког система вриједности, у пуном складу са начелима одрживог развоја. У овом контексту, користим прилику да изразим захвалност за досадашње ангажовање и подршку специјализованих агенција УН. На овом мјесту, цијеним важним да истакнем да ћемо у сарадњи са УНДП-ом и европским партнерима изградити прву еколошку зграду, намијењену и за потребе УН у Црној Гори.

Господјо предсједнице,

Веома смо поносни на чињеницу да је Црна Гора на самом почетку самосталног живота, наравно, схваћеног у модерном, савременом значењу, примљена у УН институцију која је стјецисте мноштва култура и посебности и стапа их у једну адресу, са којом се сви посебно идентификујемо. Институцију, у којој су сви народи и државе у пуном смислу равноправни. То је за нас историјски доказ признања за поштовање базичних вриједности и циљева УН, који су једнако валидни и данас. Увјерен сам да ће се Црна Гора још више афирмисати као поуздан и конструктиван партнер и да ће наша сарадња у оквиру УН добијати нове квалитете, што остаје једна од кључних компоненти политичког дјеловања Црне Горе.

Данашња Црна Гора има јасну визију развоја и европске перспективе, спремна да да пуни допринос Уједињеној Европи и Уједињеним народима.

Захваљујем на пажњи.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?