Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Букурешт: Говор предсједника Владе РЦГ Жељка Штурановића на Самиту премијера земаља потписница ЦЕФТА 2006

Објављено: 19.12.2006. 17:40 Аутор: Насловна страна
Предсједник Владе Републике Црне Горе

Жељко Штурановић,

Састанак премијера земаља потписница ЦЕФТА 2006

Букурешт, 19. децембар 2006. године

Господине предсједавајући,
Уважени предсједници влада,
Даме и господо,

Дозволите ми да изразим изузетно задовољство што, у име Републике Црне Горе, учествујем на овом значајном скупу који треба да отвори ново поглавље у односима медју државама нашег региона. Прије свега, желио бих да изразим захвалност премијеру Таричеануу и Влади пријатељске Румуније на гостопримству и изузетној организацији скупа, као и на укупној посвећености овом процесу. Такодје, упућујем захвалност Пакту стабилности за Југоисточну Европу, Европској унији и њеним надлежним органима и службама, без чије драгоцјене помоћи не би успјели да реализујемо овај толико значајни задатак.

Данашњом нашом заједничком изјавом, након које ће услиједити потписивање Споразума о слободној трговини у региону којем припадамо, на најбољи начин заокружујемо досадашње напоре у процесу унапредјења регионалне сарадње и показујемо да су земље нашег региона спремне да своје односе граде и заснивају на узвишеним принципима повјерења и разноврсне медјусобне сарадње. Данашњи догадјај свједочи да је у региону сазрела свијест да је свестрано регионално повезивање, на равноправним основама, опредјељење које гарантује нашу бољу заједничку будућност.

Под водјством Пакта стабилности и уз свесрдну помоћ тијела и органа Европске уније, у првом реду Европске комисије, отпочињемо нову, вишу фазу даље либерализације медјусобне трговине и унапредјења трговинских режима у Југоисточној Европи, у складу са правилима и процедурама Свјетске трговинске организације, што је од посебне важности. Значај овог процеса се огледа и у томе што он показује да је могуће стварање једног стабилног економског окружења у коме се може сарадјивати и пословати у складу са медјународним стандардима и тржишним принципима, што је јасан знак да се жели таква медјусобна сарадња, која ће водити даљем укључивању свих учесника у савремене медјународне интегративне токове.

Желим да истакнем посебно задовољство што је Влада Црне Горе била у могућности да пружи свој допринос овом процесу. С тим у вези, напомињем да је посебан интерес малих тржишта да развијају, на равноправној основи, регионалну сарадњу и да се интегришу у своје непосредно и шире окружање.

Влада Републике Црне Горе, приступила је процесу проширења и допуне ЦЕФТА са увјерењем и спремношћу да додјемо до јединственог, модерног и свеобухватног споразума о слободној трговини у региону. Обогаћивање и убрзавање процеса либеразлизације трговинског режима који укључује и уводјење савремених стандарда у области трговинске политике и конкуренције, државне помоћи, јавних набавки, интелектуалне својине и трговине услугама у складу са правилима и процедурама Свјетске трговинске организације, треба да води повећању трговинских токова у региону, као и већој јавности и преглед-ности пословања. Надамо се да ћемо унапредјењем трговинских токова повећати и привлачност региона за стране директне унвестиције, што треба да резултира повећањем запослености у нашим земљама и општим економским развојем цјелокупног региона.

Господине предсједавајући,

Обнављањем државности Црне Горе, мирним путем и уз пуно партнерство са медјународном заједницом, прије свега са Европском унијом, створили смо могућности за приоритетно усредсредјивање на остваривање успјешног будућег развоја наше земље. Наше дугорочно стратешко опредјељење, као и свих других земаља региона, јесте прикљу-чивање европским и трансатлантским интергацијама. С тим у вези, непосредни циљ је да, након приступања чланству програма НАТО "Партнерство за мир", окончамо преговоре у овој и потпишемо Споразуму о стабилизацији и придруживању са Европском унијом почетком наредне године.
Пуноправно чланство у европским и евроатлантским интеграцијама значи да друштво треба да буде уредјено по европским стандардима, што подразумијева пуну сарадњу и изградњу повјерења у напосредном окружењу на Западном Балкану, а затим у ширем региону Југоисточне Европе. Искуство учи да привреда може бити успјешна само у условим отворености и сарадње са земљама окружења, јер интегрисани регион представља погодан простор за крупне стране инвестиције, модернизацију постојеће и изградњу нове инфраструктуре.

На крају, господине предсједавајући, користим прилику да нашим домаћинима, као и Републици Бугарској, честитам скоро ступање у пуноправно чланство Европске уније.
Захваљујем на пажњи.

Букурешт, 19. децембар 2006. године
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?