- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Бабић на Међународном форуму студената економских ...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Бабић на Међународном форуму студената економских факултета
Објављено: 18.10.2019. • 21:04 Аутор: Министарство економије
Генерални директор Директората за инвестиције, развој малих и средњих предузећа и управљање ЕУ фондовима у Министарству економије, Радосав Бабић, био је један од учесника Међународног форума студената економских факултета, који је одржан данас на Економском факултету Универзитета Црне Горе, у организацији Савеза студената Економског факултета у сарадњи са Вијећем студената Економског факултета.
Форум је окупио 300 будућих економиста из региона који су имали прилику да присуствују панел дискусији на тему „Да ли домаћа радна снага постаје бизнис баријера у Црној Гори“.
„Посебну пажњу у даљем периоду треба посветити јачању сарадње између образовних институција и привреде у циљу усклађивања образовних програма са потребама тржишта рада, размјени примјера добре праксе у формалном и неформалном образовању, мониторингу и евалуацији спроведених програма, као и креирању тренинг модулима за различите категорије предузећа - потенцијални предузетници, старт-упови, предузећа која имају потенцијал даљег раста и развоја, извозно орјентисана предузећа, и сл. и што већем већем броју апликација за коришћење расположивих финансијских инструмената у оквиру ЕУ програма “, казао је Бабић
Генерални директор Бабић указао је на значај предузетничких вештина у контексту припремања младих за улазак на ЕУ тржиште рада.
Као један од кључних услова за изградњу друштва знања, препознат је развој и његовање културе цјеложивотног учења, почев од најранијег узраста. Васпитно-образовне установе у сарадњи са окружењем, имају једну од најзначајнијих улога у обликовању будућег предузетника и развијању предузетничких вриједности. Стратегија за цјеложивотно предузетничко учење 2015-2019, којом координира Министарство економије препознаје да цјеложивотно предузетничко учење захтијева развој скупа личних квалитета и ставова који ће пружити подршку предузетничком приступу раду и активностима у заједници.
Бабић је истакао и успјешност Програма за унапређење конкурентности привреде који спроводи Министарство економије, у циљу континуираног унапређења активности и подршке развоју предузетништва и бизниса у Црној Гори и потреба саме привреде, као и повећања запослености.
У 2018. години успјешост резултата мјери се повећањем износа подршке за преко 50% (и у броју предузећа и у износу додијељених средстава) у односу на 2017. годину. У 2017. години Министарство економије је подржало 65 предузећа, док је у 2018. години подржало 102 предузећа. Подржана предузећа запошљавају више од 1,000 радника. У току је обрада апликација предузећа која су аплицирала током 2019. године, али већ сада је извјесно тај број прелази 200.
„Посебан сегмент наших активности умјерен је ка развијању и унапређењу међународне сарадње. Министарство економије тенутно спроводи 8 међународних пројеката и активно учествује у бројним програмима подршке које финансира ЕУ.Пројектне активности су усмјерене на јачање и унапређивање међународне сарадње, јачање предузетничког знања и вјештина кроз разне видове обуке, помоћ у тражењу партнера црногорским предузећима за аплицирање на неком од пројеката из ЕУ фондова, промоцији црногорских предузећа, активно учествовање на међународним билатералним пословним сусретима, као и размјени информација и искуства на пољу интернационализације“, закључио је Бабић.
МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
БИРО ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ
Везани чланци:
Одржан семинар „Обликовање црногорске плаве економије – лекције и искуства Регије Пуља з 21.11.2024.
"Дан отворених врата" 21.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?