Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У Подгорици почео регионални скуп о борби против антимикробне резистенције: Заједнички на превенцији и контроли употребе антибиотика код животиња и људи

Објављено: 23.10.2019. 17:30 Аутор: УБХВФП
У Подгорици је почео вишедневни регионални скуп на тему превенције и контроле антимикробне резистенције (АМР) која представља све већу пријетњу јавном здрављу, с обзиром на све већи проценат смртних случајева на глобалном нивоу као посљедице инфекција узрокованих бактеријама које су отпорне на антибиотике.
 
С обзиром на чињеницу да већину антимикробних средстава не конзумирају људи, већ животиње, Европска комисија организује регионалне радионице у контексту цјеловитог приступа “Јединственом здрављу” који укључује области ветеринарске и хумане медицине, а у оквиру иницијативе "Бољи тренинзи за безбједнију храну" (БТСФ).  Радионица у Подгорици је пета у серији од једанаест регионалних радионица које ће се одржати између 2019. и 2020. године у Африци (Јужна Африка, Етиопија, Сенегал и Јордан), Латинској Америци (Аргентина и Костарика), Азији (Индија, Индонезија и Кина) и Европи (Украјина и Црна Гора), у оквиру БТСФ иницијативе која би требало да окупи 500 учесника из 86 држава.

Забрињавајуће: Отпорне бактерије узрокују  700 хиљада смртних случајева годишње

Бројке на глобалном нивоу су забрињавајуће. Антимикробна резистенција је све већа пријетња за јавно здравље, која узрокује и до 700.000 смртних случајева годишње широм свијета што је посљедица инфекција узрокованих резистентним бактеријама. Већину антимикробних средстава не конзумирају људи, већ животиње. Стога је потребна глобална акција за имплементацију националних политика борбе против АМР-а, укључујући контролу инфекција и АМР програме како у јавном здрављу, тако и у ветеринарском сектору, јер се процјењује да се само половина антибиотика правилно користи. 

Одлука о борби против АМР-а је донијета на на највишем политичком нивоу и многе земље и међународне организације усвајају заједничку глобалну акцију. 

У 2017. години, Европска Унија је покренула други Акциони план против АМР. Овај план укључује мјере за јачање учешћа и сарадње са међународним организацијама и интензивирање сарадње са најугроженијим државама у развоју, надограђујући постојеће односе и олакшавајући дијалог у политици у циљу подизања свијести по питању АМР-а и изналажењу најефикасинијих рјешења.

У овом оквиру, Генерални директорат Европске комисије за здравље и безбједност хране (ДГ САНТЕ) организовао је тродневну регионалну радионицу у Подгорици, на којој учествује око 40 представника из осам држава региона (Албанија, Босна и Херцеговина, Израел, Косово, Црна Гора, Република Сјеверна Македонија, Србија и Турска). Учесници су представници министарстава здравља, пољопривреде, агенција за безбједност хране. Циље је едукација и сарадња, а све у циљу подршке стратегијама и акцијама за промовисање пажљиве употребе антимикробних средстава и надзора отпорности у ветеринарском сектору, сектору безбједности хране и здравства. Радионица ће ојачати ангажман и сарадњу са међународним организацијама и интензивирати сарадњу са државама учесницама. 

Тренинг ће одржати група од пет међународних и регионалних стручњака који ће представити праксе примијењене у државама ЕУ које могу послужити као инспирација и организоваће групне активности са практичним случајевима.

Научене лекције ће помоћи државама учесницама да се суоче са овим проблемима у својим државама, од чега ће цијели регион имати бенефите.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?