- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Реаговање Министарства јавне управе
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Реаговање Министарства јавне управе
Објављено: 03.11.2019. • 20:00 Аутор: МЈУ
Поводом текста који је објављен у дневном листу Дан под називом “Сумњива расподјела 93.000 еура за пројекте НВО, у циљу објективне информисаности јавности, а без намјере да полемишемо са НВО ИСОП, као и да утичемо на судски поступак, саопштавамо сљедеће:
У складу са Одлуком о утврђивању приоритетних области од јавног интереса и висине средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација у 2019. години, а на основу Закона о невладиним организација, Министарство јавне управе је цјелокупни процес расподјеле средства НВО за област реформа јавне управе, у укупном износу од 93.000 еура, водило транспарентно и у складу са поменутом легислативом, па самим тим одговорно тврдимо да ставови изнијети у тексту, као и тужби НВО ИСОП нијесу базирани на чињеницама.
Наиме, у складу са Законом, независна комисија коју је образовало Министарство јавне управе, доноси ранг листу на основу бодова процјењивача, који су одабрани са листе независних процјењивача на основу искуства у области у којој је објављен јавни конкурс, те искуства у оцјењивању пројеката.
Прописи не предвиђају право или обавезу Комисије да додатно процјењује бодове процјењивача и њихових коментара, јер би се на тај начин, управо супротно Закону, обесмислио њихов независни рад, а не постоји ни обавеза достављања процјене независних процјењивача учесницима конкурса прије доношења одлуке. Законом о невладиним организацијама је прецизно дефинисано постојање изузетка кад се тражи изјашњење невладине организације у поступку, који изузетак се није односио на конкретну ситуацију.
У својим наводима НВО ИСОП износи сумњу у независност процјењивача наводећи разлоге затамњења њихових имена, па подсјећамо да управо Смјернице за рад независних процјењивача предлажу да у циљу заштите и независности процјењивача њихов идентитет остане непознат, што је пракса у свим земљама ЕУ.
Такође, треба истаћи да су независни процјењивачи пројекат НВО ИСОП, за је који је тражен износ од 14 260 еура, процијенили као квалитетан, добро конципиран и разрађен, чиме је он бодован на осмом мјесту ранг листе, од укупно 18 НВО које су поднијеле пријаве на предметни конкурс, што само говори да су други пројекти завриједили већи број бодова. Једини разлог што пројекат НВО ИСОП није добио тражена средства је тај што је финансијска подршка дата пројектима који су имали већи број бодова, а сходно расположивим средствима.
Наводећи спорним бодове које је НВО ИСПО добила за мјерило „Образложење потребе за реализацијом пројекта односно програма“, те образложења да је циљ у пројекту јасно и транспарентно описан, подсјећамо да се опис циљева бодује засебно од наведеног мјерила, те да је тужени од стране оба независна процјењивача добио највећи број бодова по основу овог критеријума.
Када је у питању навод „чудно бодовање и за хонораре“ желимо да истакнемо да је сопствена процјена НВО ИСОП да је потребан минималан износ за рад волонтера, сразмјерно обиму рада и висине средстава која су им опредијељена за обављање активности. Задатак оба процјењивача је управо да процијене, на основу свих података датим у пријави, да ли су та средства оправдана и усклађена са предложеним буџетом.
Министарство јавне управе је о свим наводима из тужбе доставило изјашњење Управном суду у поступку који слиједи, у потпуности увјерени да је цјелокупан процес додјеле средстава реализован у складу са Законом о НВО.
МИНИСТАРСТВО ЈАВНЕ УПРАВЕ
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?