- Влада Црне Горе
Министарство унутрашњих послова Национални координатор за борбу против насилног ек...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Национални координатор за борбу против насилног екстремизма Драган Пејановић учествовао на конференцији Мреже за подизање свијести о радикализацији
Објављено: 05.11.2019. • 16:38 Аутор: МУП
Државни секретар у Министарству унутрашњих послова и национални координатор за борбу против насилног екстремизма Драган Пејановић учествовао је на конференцији Мреже за подизање свијести о радикализацији која се одржала јуче у Бриселу.
Конференција на високом нивоу о превенцији радикализације окупила је представнике Европске комисије, високо рангиране представнике из држава чланица, високе представнике и практичаре ради вођења дискусије на тему будућих активности, како би на ефикасан начин одговорили на новонастале изазове радикализације.
Конференцију је отворила Параскеви Мицхоу, генерална директорица Генералног директората Европске комисије за унутрашње послове (ДГ ХОМЕ).
Овогодишња, пета по реду конференција, била је конципирана на начин који је омогућио неформалнију размјену идеја и искустава међу практичарима, доносиоцима политика и представника на високом нивоу. Учесницима конференције као основ за дискусију послужио је филм „Ле Јеуне Ахмед“ (Млади Ахмед), белгијских режисера, који је премијерно приказан у Кану, у мају ове године. Филм говори о дјечаку који је прихватио екстремизам, а његово приказивање током конференције било је подстицај за конструктивну размјену мишљења и дискусију са режисерима и експертима, након чега су, у сесијама, у радним групама, разматрана слична питања и предложени могући одговори и препоруке.
Током дискусије, државни секретар и национални координатор за борбу против насилног екстремизма Драган Пејановић је представио активности које се у Црној Гори спроводе на плану борбе против ових појава, нарочито у области превенције радикализације и насилног екстремизма који води ка тероризму и нагласио да у Црној Гори постоји садржајан и квалитетан дијалог различитих сегмената друштва који има за циљ да омогући боље разумијевање, како би се као друштво у цјелини борили против насилног екстремизма и радикализације.
Учесници конференције су се сагласили да су превенција радикализације и дерадикализација сложена питања која захтијевају софистицирани приступ и синхронизовано дјеловање локалног и централног нивоа.
Такође, анализом и процјеном имплементације стратегија и политика, идентификовања добре и лоше праксе, стварају се услови за усаглашавање, унапређење и прилогађавање остваривању заједничког циља, уз активно учешће свих сегмената друштва, с иновативним политикама и мултидисциплинарним приступом.
Кључну улогу у остваривању заједничког циља има квалитетна сарадња са најрелевантнијим актерима друштва: породицом, школом, локалном заједницом и са њима повезаним сегментима, а правовременим и одлучним дјеловањем могуће је одговорити савременим изазовима радикализације, обезбиједити адекватан третман рањивих категорија, као и успјех у процесу дерадикализације, кључни су закључци конференције.
Везани чланци:
Најава снимања 22.11.2024.
Саопштење 22.11.2024.
Кривична пријава против двије особе због преваре 22.11.2024.
Најава снимања 22.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?