- Влада Црне Горе
Министарство финансија Јелић: Социјална политика да буде у врху приоритет...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Јелић: Социјална политика да буде у врху приоритета
Објављено: 08.11.2019. • 17:08 Аутор: мрсс
У Београду је претходне седмице одржана конференција посвећена развоју социјалних услуга у државама региона. На конференцији је учествовала државна секретарка у Министарству рада и социјалног старања Вукица Јелић, која је том приликом казала да свакој држави којој је циљ да превлада социјалне разлике, да помогне сиромашним и искљученим појединцима и социјалним групама, да уједначи животне шансе за све, да унаприједи социјалну добробит грађана, социјална политика мора бити у врху приоритета.
Она је навела да су кључни носиоци социјалне политике они који су за професију изабрали социјални рад, племениту професију, која се заснива на хуманистичким идеалима и уважавању људских права, у чијој сржи је помоћ у рјешавању проблема у међуљудским односима, оснаживање и заштита .
“Зато је уважавање социјалног рада и инвестирање у стручне раднике императив који је предуслов за квалитетну социјалну политику”, истакла је Јелић.
Она је подсјетила да Црна Гора како би што боље одговорила на социјалне и друштвене изазове у посљедњих десет година спроводи свеобухватну реформу система социјалне и дјечје заштите.
Јелић је навела да је Завод за социјалну и дјечју заштиту издао у протеклом периоду 454 лиценце за рад стручним радницима у области социјалне и дјечје заштите и акредитовао 46 програма обуке, док је 418 стручних радника лиценцирано.
“Веома смо задовољни постигнутим резултатима имајући у виду да у свим јавним установама социјалне заштите ради око 1000 радника, од чега 40 % стручних радника, а да је издавању лиценци претходила провјера стручних знања ,вјештина и компетенција. Такође, започети процес издавања лиценци за пружање социјалних услуга изван ЈУ добија на динамици па се и у том сегменту повећава квалитет рада јер је за добијање лиценци за рад поред кадровских и техничких предуслова обавезна провјера знања и добијање лиценце за стручне раднике”, казала је Јелић.
Она је навела да је Анализа рада центара за социјални рад у Црној Гори, која је рађена у сарадњи са Заводом за социјалну и дјечју заштиту, на захтјев Министарства рада и социјалног старања Црне Горе, уз стручну и финансијску подршку Представништва УНИЦЕФ-а указала да је Црна Гора уложила значајне напоре и ресурсе у унапређење рада центара за социјални рад у посљедњих 10 година.
У периоду од 2011. године до 2018. године повећан је број радника за 53%, додатно је развијена мрежа центара за социјални рад кроз увођење нових центара, уложени су и значајни ресурси у унапређење компетенција стручних радника, а реформа законодавног оквира је, као основне принципе заштите, увела индивидуализацију рада, партиципацију, забрану дискриминације и поштовање људских права корисника, укључујући право на живот у заједници и укљученост у живот заједнице.
“То је довело до унапређења квалитета рада с корисницима, како у смислу ажурности рада с корисницима, тако и смислу индивидуализације рада. У том смислу, реформа центара за социјални рад представља велики корак у унапређењу квалитета услуга за кориснике система социјалне и дјечје заштите”, истакла је Јелић.
Везани чланци:
Буџетски биланс бољи за 100 милиона 22.11.2024.
Изборни извјештај 11.11 - 17.11.2024. године 22.11.2024.
Црна Гора примљена у породицу SEPA 21.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?