- Влада Црне Горе
Министарство унутрашњих послова Пејановић: Просвјетни радници су на првој линији п...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Пејановић: Просвјетни радници су на првој линији превенције, препознавања и спрјечавања насилног екстремизма и радикализма
Објављено: 21.11.2019. • 19:07 Аутор: МУП
Радикализација и насилни екстремзам су сложени друштвени проблеми, који се морају рјешавати интегрисаним приступом који укључује рад стручњака из разних области, а на првој линији одбране од екстремистичких тенденција су просвјетни радници, поручио је државни секретар у МУП-у и национални координатор за борбу против насилног екстремизма Драган Пејановић на радионици “ Превенција насилног екстремизма и радикализације који воде ка тероризму за професоре основних и средњих школа”, коју је организовао Национални оперативни тим и Министарство просвјете у сарадњи са Мисијом ОЕБС-а у Црној Гори.
Истичући да је спречавање радикализације само по себи изазов, нарочито у раној фази, Пејановић је саопштио да млади који имају критичко мишљење и који разумију актуелне друштвене процесе могу бити заштићени од екстремистичких и радикалних идеја,које воде екстремном насиљу, те да се у том циљу велика пажња посвећује јачању система образовања, улоге наставног кадра и свих професионалаца који раде са дјецом.
“Наставници и професори имају лични контакт са младима и омогућавају безбједан простор који може да подстакне осећај припадности држави, критичко размишљање и изградњу идентитета. Према његовим ријечима, школа је микрокосмос друштва, а педагози и сви они који раде са дјецом могу помоћи у превенцији негативних појава. Морамо помоћи младима подстицањем креативности, афирмацијом спорта и ваннаставних активности”, поручио је Пејановић.
Програм менаџер за безбједност и сарадњу у Мисији ОЕБС-а Џон Кориган казао је да је насилни екстремизам постао озбиљна пријетња са којом су суочена друштва широм свијета. “Упркос томе, не постоји јединствено рјешење. Сигурносни одговори су важни, али нису довољни. Потребна нам је мека снага, као што је образовање. Конкретно, потребно нам је релевантно, инклузивно и једнако квалитетно образовање”, саопштио је Кориган. Према његовим ријечима, образовање је алат за спрјечавање насилног екстремизма. “ОЕБС настоји да помогне земљама у пружању образовних програма који граде отпорност младих на насилно екстремистичко размјењивање порука и подстичу позитиван осјец́ај идентитета и припадности. То мора бити урађено и у Црној Гори”, истакао је Кориган.
Генерални директор Директората за образовање припадника мањинских народа и других националних заједница у Министарству просвјете Марасх Дукај саопштио је да је образовање најбоља ненасилна метода која подстиче позитивне промјене и као такво утиче на све сфере друштва и живота сваког појединца. “Зато је важно ставити акценат управо на рад са дјецом, омладином па и одраслима, посебно онима који су припадници рањивих категорија, али и на раду са професионалцима”, казао је Дукај.
Укупно 80 наставника из 36 основних и 21 средње школе из градова широм Црне Горе прошло је обуку која је обухватила дискусије о процјени ризика, механизмима спрјечавања и сузбијања насилног екстремизма, онлајн радикализацији и злоупотреби друштвених мрежа, као и бројне студије случаја. Посебан нагласак стављен је на коришц́ење интернета у сврху радикализације и тероризма, кроз дискусију о националним изазовима и идентификовање потенцијалних рјешења.
Тема семинара усаглашена је са приоритетима Акционог плана за 2019. годину, а обуку је водила проф.др Марија Ђорић, научна сарадница на Институту за политичке студије у Београду.
Везани чланци:
Најава снимања 22.11.2024.
Саопштење 22.11.2024.
Кривична пријава против двије особе због преваре 22.11.2024.
Најава снимања 22.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?