Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Превазићи изазове у циљу брже имплементације ИПАРД програма

Објављено: 22.11.2019. 19:49 Аутор: мпрр

MPRRНа данас одржаном петом састанку ИПАРД ИИ одбора за надгледање који је одговоран за извјештавање, мониторинг и евалуацију спровођења ИПАРД ИИ програма, оцјењен је напредак у остваривању планираних резултата постављених Програмом.


Црна Гора је до сада акредитовала двије мјере, за инвестиције у примарну производњу и прераду, кроз које црногорски пољопривредници могу остварити подршку и на тај начин унаприједити и модернизовати пољопривредну производњу. На Одбору је наглашено да је у току и акредитација за нову мјеру за додјелу подршке - диферзификација, кроз коју ће подршку моћи да остваре за прераду на газдинству, рурални туризам и развијање заната.


Представници Министарства информисали су присутне о досадашњој реализацији Програма, представљајући резултате досадашњих објављених јавних позива. За Мјеру 1 – Инвестиције у примарну производњу примљено је укупно 389 апликација, уговорено је 245, док је захтјев за исплату поднијело 6 апликаната од којих су 4 исплаћена. За Мјеру 3 - Инвестиције у прераду, пристигло је укупно 45 апликација, од којих је 20 уговорено, док су 4 апликанта поднијела захтјев за исплату. Појашњено је да су процедуре доста захтјевне, те је из тог разлога потребно и више времена како би се поједине активности реализовале.

  

Од стране европских партнера, представника Директората за пољопривреду, похваљен је напредак Црне Горе у имплементацији ИПАРД програма, гдје је наглашено да је уложен велики труд и рад од стране, како црногорских пољопривредника, тако и институција укључених у сам процес имплементације, али да се са истим треба наставити, и још више интензивирати у наредном периоду, обзиром да ће брзо на располагању бити и средства подршке новог, ИПАРД ИИИ програма. Изради поменутог ИПАРД ИИИ програма, приступиће се у наредној години.


ИПАРД ИИ одбор за надгледање члановима пружа могућност да својим предлозима и радом допринесу остваривању циљева ИПАРД ИИ програма и његовом лакшем спровођењу. Представници Удружења пољопривредних произвођача скренули су пажњу на дуготрајни временски период који је потребан за прикупљање документације, и предложили већу ангажованост савјетодавних, односно општинских служби, који би усмјерили заинтересоване потенцијалне апликанте и детаљније их упознали са процедурама и потребном документацијом. Из Министарства је наглашено да је, поред постојећих 6 Агробизнис центара, у плану отварање седмог и Куће пољопривреде у Бијелом Пољу, гдје ће на једном мјесту бити запослени Директората за плаћање и савјетодавних служби, те ће пољопривредни произвођачи са сјевера на бржи и лакши начин моћи да дођу до свих потребних информација.


Чланови ИПАРД ИИ одбора су представници институција које су укључене у сам процес спровођења ИПАРД ИИ програма, као и представници пољопривредних произвођача, односно удружења из различитих сектора пољопривредне производње, али и представници невладиног сектора.


ПР Служба Министарства пољопривреде и руралног развоја

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?