- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Црна Гора нешто боља на ПИСА тестирању, очекује на...
Црна Гора нешто боља на ПИСА тестирању, очекује нас доста посла, посебно у научној писмености
„У складу са процедурама ОЕЦД-а данас саопштавамо резултате ПИСА тестирања 2018. године. Посебно нас радује напредак из математичке писмености, бољи смо за 12 бодова, а статистички посматрано биљежимо тренд раста од почетка учешћа у ПИСА тестирању за 31 бод. Резултати из научне писмености су за нијансу бољи од претходног циклуса. У циклусу ПИСА 2018 године фокус је био на читалачкој писмености, гдје је новина била увођење дигиталног читања. Незнатна разлика у резултатима и на нивоу ОЕЦД-а и на нивоу Црне Горе у односу на претходни циклус је зенемарљива управо због увођења дигиталног читања, па можемо рећи да су резултати из читалачке писмености на нивоу претходног циклуса. Такође, и из читалачке писмености напредак је у односу на 2006. годину 29 бодова“, саопштила је директорица Испитног центра Драгана Дмитровић.
„Остварени бодови из читалачке писмености су 421, из математичке 430 а из научне 415 што нас сврстава у другу трећину укупног броја тестираних земаља. Немамо разлога да будемо незадовољни резултатима, али треба још много рада да бисмо били задовољни“, истакла је она.
Истакла је и да су интересантни подаци о најпопуларнијим занимањима међу петнаестогодишњацима. Ученици су заинтересовани за спортска занимања, за медицину, за просвјету, за информационе технологије, за правне науке. Посебно важан елемент је припадност ученика школи 81%, осјећај сигурности јер ученици који осјећају пријатељску атмосферу у школи постижу боље резултате.
Дмитровић је закључила податком да Национално тестирање на крају ИИ циклуса основне школе такође укључује до 30% задатака типа ПИСА тестирања, те да ПИСА тестирање не треба доживјети као такмичење, него као још један од инструмената управљања образовањем у циљу подизања квалитета.
„У дијелу научне писмености потребно је радити на опремању кабинета, лабораторија да би ученици могли изводити вјежбе, експерименте у контролисаним условима и на тај начин стицали практично и примјењљиво знање.”
Директорица директората у Министарству просвјете Аријана Николић - Вучинић рекла је: “Конкретно, када говоримо о трендовима, постигнућа из читалачке и математичке писмености су се побољшала од првог учешћа Црне Горе на тестирању ПИСА 2006. године. Из читалачке писмености највећи напредак је постигнут у ранијим циклусима, док је напредак из математике забиљежен управо у овом, посљедњем тестирању.
Црна Гора је дакле најновијим резултатима показала да је остварила немали помак у математичкој писмености, те да нас највећи посао тек чека у научној писмености, у којој смо на сличном нивоу као и у претходном циклусу“.
Николић је нагласила и сљедеће: „Такође, истакла бих један куриозитет, а то је да су родне разлике такве да упућују на једнак став према образовању, те квалитет образовања међу половима. Односно, у читалачкој писмености, у којој је и највећа разлика, она је у корист дјевојчица, мада се сада смањује. Дјечаци су нешто бољи из математике, док су из научне писмености разлике у бодовима незнатне и то у корист дјевојчица“.
Будући свјесни значаја овог тестирања, како је рекла Николић, прошле године мултиресорски тим је обишао велики дио црногорских школа, како би припремио у техичком смислу ученике на тестирање. „У суштинском смислу, образовна реформа спроведена је средином 2017. године, а како је тестирање било 2018. свакако да пуни ефекат реформе у контексту ПИСА тестирања моземо, логично, очекивати на наредном тестирању“.
ПИСА тестирање спроводи се сваке три године и процјењује степен у ком су петнаестогодишњи ученици широм свијета стекли кључна знања и вјештине, те колико добро ученици могу да користе оно што су научили и да примијене своја знања у непознатом контексту. Овај приступ полази од чињенице да савремена економија награђује појединце не на основу онога што знају, него на основу онога што могу да ураде са оним што знају.
ПИСА истраживање укључује кључне школске предмете – читање, математику и науку и иновативне области. Читалачка писменост дефинише се као способност ученика да разумију, користе, евалуирају, промишљају и ангажују се у тумачењу писаних текстова. Математичка писменост дефинише се као способност ученика да формулишу, користе и тумаче математику у различитим контекстима. Научна писменост дефинише се као способност ангажовања у научним питањима и с научним идејама као грађанина који критички промишља.
Значај овог тестирања је у великој географској покривености. Наиме2018. године у тестирању ПИСА учествовало је свих 37 земаља чланица ОЕЦД‐а и 42 партнерске земље и економије. Дакле укупно 79 земаља. Тестирање ПИСА 2018 обављено је на рачунару из читалачке, математичке и научне писмености и трајало је два сата.
Због разлике у образовним системима земаља учесница, не тестирају се ученици истог разреда, већ истог годишта. Учесници ПИСА тестирања имају између 15 година и три мјесеца и 16 година и два мјесеца и завршили су најмање шест година формалног школовања. Узорком је обухваћено 6 973 петнаестогодишњака из 51 средње школе и 15 основних школа.
У овом циклусу ПИСА учествовало је 11 гимназија, 28 средњих стручних школа и 12 мјешовитих школа.