- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Савјет за заштиту животиња: Приводи се крају израд...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Савјет за заштиту животиња: Приводи се крају израда стратегије за контролу популације паса
Објављено: 24.12.2019. • 00:00 Аутор: УБХВФП
Савјет за заштиту животиња разматрао је све предлоге, коментаре и сугестије које је заинтересована јавност током јавне расправе упутила на Нацрт националне стратегије за контролу популације паса. Чланови Савјета сагласили су се о прихватљивим предлозима који ће бити уврштени у документ и упућени Влади на усвајање, чиме ће Црна Гора по први пут добити оквир за ефикасније рјешавање проблема паса луталица. Такође, констатовано је да су НВО које се баве заштитом добробити животиња током јавне расправе дале значајан допринос квалитету документа.
Подсјећамо да је Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове у складу са прописима спровела јавну расправу о стратегији у периоду од 4. новембра до 3. децембра и да су одржана три округла стола - у Бијелом Пољу, Котору и Подгорици. Учешће на округлим столовима узели су у значајној мјери представници цивилног сектора који се баве заштитом добробити животиња, док је у мањој мјери било интересовање представика локалних управа и комуналних служби.
На изради стратегије радили су представници државних органа, локалне управе, цивилног сектора и ветеринарских организација, уз подршку експрата на пројекту ИПА 2014 за подршку ветеринарском сектору.
Циљ је да се успостави функционалан и одрживог систем за контролу паса луталица, али и власничких паса, што ће бити основа за рјешавање бројних изазова у овој области. Стратегија ће бити оквирни документ заснован на најбољој пракси и стандардима Међународне организације за здравље животиња ОИЕ. Након усвајања стратегије, потребно је да свака локална управа развије програм за своје подручје. У складу са Нацртом стратегије, програми локалних самоуправа требају бити донешени у року од двије године, а исте ће одобравати Савјет за заштиту животиња.
У циљу бољег информисања представника локалних управа и њихове припреме за израду планова за контролу популације паса луталица у складу са будућом стратегијом, представници Управе су заједно са експертима на ИПА пројекту „Подршка ветеринарском сектору” организовали су три радионице. Одржане су у Подгорици, Котору и Бијелом Пољу, са циљем подршке представницима локалних самоуправа и осталим кључним субјектима (представнисима цивилног сектора, комуналних служби и ветеринарских амбуланти) како би били спремнији да ураде локалне планове за контролу популације паса, а који би се успјешно спроводили.
Позив власницима паса да чипују љубимце
Чланови Савјета су исказали задовољство због доброг одзива власника паса на започету акцију чиповања. Идентификација и регистрација паса, како су поновили, значајна је за квалитетну здравствену заштиту паса и даје могућност за даље спровођење мјера за контолу популације паса и одговорно власништво над њима. Позвали су све власнике паса који то нијесу урадили да чипују своје псе у ветеринарским амбулантама, и да искористе што је та услуга ове године бесплатна, уз минималну партиципацију, одлуком Владе да се финансира из Агробуџета за 2019, кроз Програм обавезних мјера здравствене заштите животиња.
Савјет за заштиту животиња
Везани чланци:
17. Симпозијум о заштити биља у Мостару 20.11.2024.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?