Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Посјета представника Управе за дијаспору Заједници општина Црне Горе

Објављено: 30.06.2020. 20:10 Аутор: узд

Директор Управе за дијаспору мр Предраг Митровић и в.д. помоћница директора Саида Чикић посјетили су Заједницу општина Црне Горе, гдје су разговарали са Генералним секретаром Заједнице општина Рефиком Бојаџићем, помоћником Генералног секретара Сашом Шћекићем и секретарком Одбора за друштвене дјелатности Иваном Недовић.

Генерални секретар Бојаџић је упознао саговорнике са улогом Заједнице општина у систему локалне самоуправе, организационом структуром и начином њеног функционисања. Он је истакао да је Заједница општина важна посебно у погледу заштите и заступања интереса свих општина, као и унапрјеђења законодавног и стратешког оквира важног за ефикасно функционисање и рад локалне самоуправе. Нагласио је јако важном улогу Управног одбора као извршног органа Заједнице и сталних стручних радних тијела за креирање законског оквира од интереса за рад општина. Он је истакао да Заједница општина има добру комуникацију са свим општинама и да континуирано остварује добру сарадњу са државним органима, те у том правцу изразио  спремност за сарадњу са Управом за дијаспору по питањима која могу  имати значај за општине и исељенике.  

Директор Митровић је упознао представнике Заједнице општина са текућим и планираним активностима Управе за дијаспору, као и о модалитетима јачања сарадње и веза дијаспоре са матицом. Истакао је да је Управа препозната као прва адреса наших исељеника који се свакодневно обраћају бројним захтјевима и упитима, те да као таква настоји да, у границама својих могућности, изађе у сусрет посредовањем у комуникацији са релевантним институцијама локалне и државне управе.

В.д. помоћница директора Управе за дијаспору Саида Чикић истакла је значај доношења Стратегије сарадње са дијаспором-исељеницима за период 2020-2023. године и Акционог плана за период 2020-2021. године, те напоменула да су, у оквиру мјера и активности планираних овим документом, јединице локалне самоуправе и Заједница општина Црне Горе препознате као партнери.

Митровић је потом указао на потребу да се, сходно планираним активностима из ове, али и претходних стратегија, у општинама именују контакт особе за област сарадње са дијаспором са којима ће Управа имати директну комуникацију. Предметна сарадња је од нарочитог интереса за општине које карактерише велика концентрација наших исељеника, као што су: Бар, Бијело Поље, Гусиње, Никшић, Петњица, Плав, Подгорица, Рожаје, Тузи, Улцињ итд.

Осим тога, на састанку је био ријечи ријечи и о важности организовања манифестације “Дани дијаспоре-исељеника”, која је веома значајна како за дијаспору, тако и за саму Црну Гору. Митровић је пренио искуства са манифестација одржаних претходних година у Петњици, Гусињу и Бару, након чега је предложио да, у сусрет предметном догађају за ову и наредне године, Заједница општина посредује и партиципира у припреми догађаја. Бојаџић је са задовољством прихватио предлог Управе за дијаспору, истичући да Управа може очекивати пуну подршку Заједнице општина.

Саговорници су се усагласили око предлога да се у оквиру традиционалне манифестације “Дани дијаспоре-исељеника”, а прије централне прославе, одрже “Дани отворених врата за дијаспору-исељенике” у већем броју општина. Ово је начин да се оствари непосредна комуникација између наше дијаспоре и запослених у општинским органима, предузећима и јавним установама, али и представницима државних органа који своју дјелатност обављају на  подручју општина.  То ће бити прилика да се пруже неопходне информације за сва питања и проблеме од значаја за наше исељенике, као што су: издавање личних докумената, туризам, субвенције, легализација бесправних објеката, инвестиције, итд.

Једна од тема састанка била је и привлачење инвестиција и подстицај развоја локалне економије, нарочито имајући у виду потенцијал којим располаже наша држава, али и потенцијал који у овом погледу посједује наша дијаспора. С обзиром да је црногорска дијаспора изузетно везана за свој завичај, усаглашено је да треба презентовати постојеће подстицајне мјере за улагања у пројекте на нивоу општина, посебно пројекте којим се отварају нова радна мјеста. Закључено је да је јако важно постојеће пакете подстицајних мјера у већој мјери промовисати дијаспори од стране државних и општинских органа посредством Управе за дијаспору, те путем манифестација и дешавања које организује Управа током љетних мјесеци у Црној Гори.

Предметни закључци и приједлози биће детаљније разрађивани кроз будућу сарадњу између Заједнице општина Црне Горе и Управе за дијаспору.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?