Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

У сусрет амбициозним климатским циљевима до 2030. године

Објављено: 30.06.2020. 20:31 Аутор: МЕК
‘’Значај климатских промјена заузима једну од водећих позиција када се говори о будућности. Сигуран сам да је то случај у свим земљама потписницама Париског споразума. Ми у Црној Гори смо свјесни да је немогуће планирати одговорни развој енергетског сектора без климатске свијести и то сматрамо добрим потенцијалом за развој економије’’, казао је државни секретар у Министарству економије, Никола Вујовић на панелу - У сусрет амбициозним климатским циљевима до 2030. године- који је одржан данас у склопу Конференције Греен Даyс .

Вујовић је казао да смо нашу преданост зеленој транзицији доказали кроз већ започету енергетску транзицију и кроз конкретне резултате у стварању националног механизма за трговање ЦО2 емисијама. 

“Поставили смо механизам чији ће се резултати рефлектовати у смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште, слање адекватних сигнала постојећим и потенцијалним инвеститорима, даљу хармонизацију са регулаторним оквиром ЕУ”, истакао је он.

Државни секретар је напоменуо да када је ријеч о Обновљивим изворима енергије, имамо један од најважнијих пројеката који је започет – пројекат ХПП Комарница. Значај овог пројекта није само прича о коришћењу хидро потенцијала, већ и више од тога, овај пројекат је важан као предуслов за развој система електричне енергије који ће почивати само на обновљивим изворима енергије, пружајући сву неопходну стабилност и безбједност. 

“ Важна новост је и чињеница, да кроз процес јавне консултације није било никаквих примједби у погледу утицаја на животну средину. Са новим отвореним приступом, узимајући у обзир све јавно наведене забринутости (као негативни ефекти на канјон Невидио и на град Шавник) данас имамо сјајан примјер мини "зеленог договора" закључио је он.

Подсјећања ради пројекат ХПП Комарнице налази се на листи ‘’Греенфиелд пројецтс wхицх до нот фаце сериоус боттленецкс (е.г. литигатионс) ор енвиронментал анд социал цонцернс’’ у склопу Регионалне стратегије за одрживи хидроразвој, финансиран од стране WБИФ-а.
Конференцију је организовао УНДП у сарадњи са Владом Црне Горе и Привредном комором а поред представника Министарства економије учествовали су представница Министарства одрживог развоја и туризма Црне Горе Ивана Војиновић, генерална директорица за животну средину, као и Херманн Спитз, шеф Сектора за сарадњу, Делегације Европске уније у Црној Гори.

МИНИСТАРСТВО ЕКОНОМИЈЕ
БИРО ЗА ОДНОСЕ С ЈАВНОШЋУ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?