- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Министарка Прибиловић на конференцији „Добро управ...
Министарка Прибиловић на конференцији „Добро управљање и борба против корупције у дигиталном времену“
Министарка јавне управе, Сузана Прибиловић, говорила је на панелу у оквиру дводневне конференције на високом нивоу „Добро управљање и борба против корупције у дигиталном времену: јачање принципа транспарентности, интегритета и поузданости“ у организацији Владе Републике Албаније у оквиру предсједавања ОЕБС-ом, која се одржава у онлине форми.
„Тренутна ситуација са корона вирусом отворила је нови поглед на јавну управу, али и подстакла дигитализацију, јер само са унапређењем дигитализације можемо говорити о добром управљају, транспарентности и интегритету“, казала је Прибиловић.
Она је казала да дигиталне технологије обезбјеђују транспарентност у процесима партиципације грађана и привреде и уопште већу доступност информацијама, имајући у виду све већу улогу ИЦТ-а у информисању грађана, те да су бројне предности коришћења дигиталних рјешења у борби против корупције. Дигитализација трансформише јавну управу на безброј начина, утичући на брзину и размјену.
„Када говоримо о конкретним примјерима развоја и употребе дигиталних рјешења у борби против корупције, Црна Гора континуирано ради не само на квалитету пружања дигиталних услуга, већ и на унапређењу система који су директно везани за праћење процеса антикорупције попут дигитализације рада Агенције за спрјечавање корупције као и развоју дигиталног процеса јавних набавки.
Наиме, процеси дигитализације у дијелу контроле имовинских картона јавних функционера кроз обезбјеђивање електронске размјене података са другим државним органима постоји у реалном времену, што је и у региону препознато као примјер добре праксе. Са друге стране, ЕК ТАИЕX пеер-ревиеw мисије Европске комисије у најновијем Извјештају о систему јавних набавки Црне Горе, оцијенила је да је црногорски систем јавних набавки један од најстабилнијих система у региону, што је са сигурношћу заслуга и коришћења информационог система који се стално развија и унапређује“, истакла је Прибиловић.
Министака Прибиловић је казала да у нормативном дијелу Министарство јавне управе, кроз унапређење великог броја законских рјешења доприноси препознавању дигитализације као важног предслова за свеобухватну борбу против корупције. Сет закона из области е-управе, попут Закона о електронској идентификацији и електронском потпису омогућава коришћење алата за недвосмислену идентификацију корисника е-услуга, те онемогућава кривотворење идентитета, у случају да се жели "заметнути траг" неким коруптивним радњама, закључила је Прибиловић.
Циљ ове конференције је подстицање политичког дијалога међу државама учесницама, као и идентификација и примјена антикорупцијских приступа који јачају демократију, владавину закона, економски развој, стабилност и безбедност. Релевантни представници на високом нивоу из држава учесница ОЕБС-а, Партнери за сарадњу, Канцеларије Уједињених нација за дрогу и криминал (УНОДЦ) и других међународних организација, академија и цивилног друштва
Фокус дискусије на конференцији је на употреби нових технологија, иновацијама, као и тренутни статус међународне сарадње у овој области.
МИНИСТАРСТВО ЈАВНЕ УПРАВЕ