- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде ПРЕДЛОГ ПРАВИЛНИКА О УСЛОВИМА КОЈЕ МОРАЈУ ИСПУЊАВА...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
ПРЕДЛОГ ПРАВИЛНИКА О УСЛОВИМА КОЈЕ МОРАЈУ ИСПУЊАВАТИ ВЕТЕРИНАРСКЕ АМБУЛАНТЕ, ВЕТЕРИНАРСКЕ АМБУЛАНТЕ ЗА КУЋНЕ ЉУБИМЦЕ, ВЕТЕРИНАРСКЕ КЛИНИКЕ, СПЕЦИЈАЛИСТИЧКЕ ВЕТЕРИНАРСКЕ ЛАБОРАТОРИЈЕ И НАЦИОНАЛНИ ВЕТЕРИНАРСКИ ИНСТИТУТ ЗА ОБАВЉЕЊЕ
Објављено: 05.10.2005. • 20:18 Аутор: Ветерина
ПРЕДЛОГ
На основу члана 61 став 2 Закона о ветеринарству ("Сл. лист РЦГ", број 11/2004) Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде доноси
П Р А В И Л Н И К
О УСЛОВИМА КОЈЕ МОРАЈУ ИСПУЊАВАТИ ВЕТЕРИНАРСКЕ АМБУЛАНТЕ, ВЕТЕРИНАРСКЕ АМБУЛАНТЕ ЗА КУЋНЕ ЉУБИМЦЕ, ВЕТЕРИНАРСКЕ КЛИНИКЕ, СПЕЦИЈАЛИСТИЧКЕ ВЕТЕРИНАРСКЕ ЛАБОРАТОРИЈЕ И НАЦИОНАЛНИ ВЕТЕРИНАРСКИ ИНСТИТУТ ЗА ОБАВЉЕЊЕ ВЕТЕРИНАРСКЕ ДЈЕЛАТНОСТИ
И ОПШТЕ ОДРЕДБЕ
Члан 1
Овим правилником прописују се ближи услови у погледу уређења простора (објекта), техничких услова, хигијене, опреме и стручног кадра које, за обављање ветеринарске дјелатности, морају испуњавати ветеринарске амбуланте, ветеринарске амбуланте за кућне љубимце, ветеринарске клинике, специјалистичке ветеринарске лабораторије и Национални ветеринарски институт (у даљем тексту: правна лица).
Овим правилником прописују се и додатни услови које морају испуњавати правна лица за вршење појединих послова од јавног интереса, као и послова дезинфекције, дезинсекције и дератизације у сврху обављања ветеринарске дјелатности (у даљем тексту: послови ДДД-а).
Члан 2
Поступци и услови везани за прегледе, лијечење, држање, смјештај, исхрану и његу животиња, као и хигијену, морају обезбјеђивати хуман однос према животињама и очување добробити животиња у свим сегментима обављања ветеринарске дјелатности у правним лицима.
ИИ УСЛОВИ
А. ОПШТИ УСЛОВИ
Члан 3
На објекту правног лица мора бити видно истакнут његов пуни назив, адреса, број телефона, обавјештење о радном времену, као и име и број телефона дежурног, односно приправног ветеринара ван радног времена ради обезбјеђивања непрекидног пружања здравствене заштите животиња.
Двориште и прилазни путеви на функционалном земљишту око правног лица морају бити поплочани или асфалтирани, док остале површине морају бити покривене травнатом облогом.
Члан 4
Правна лица могу бити смјештена у:
1. засебном пословном објекту или
2. одвојеном простору стамбеног или пословног објекта са засебним улазом, односно излазом.
Све просторије односно простори правних лица морају чинити јединствену цјелину и бити потпуно физички одвојени од могућег стамбеног или другог пословног простора у случају из става 1 тачка 2 овог члана.
Распоред просторија односно простора и путеви комуникације између њих, морају одговарати стручним захтјевима за вршење свих послова и логичким правцима кретања запослених у вршењу тих послова и тиме осигурати несметани рад, безбиједност у раду и кретању запосленог особља и странака, као и заштиту од неовлашћеног улаза у службене и радне просторије.
Просторије односно простори, осим канцеларија, морају бити такви да се могу лако чистити, прати и дезинфиковати.
Под у свим просторијама односно просторима, осим канцеларија, мора бити од материјала који није клизав и који је погодан за чишћење, прање и дезинфекцију, док зидови у висини од најмање 1,5 метара морају бити покривени керамичким плочицама или другим погодним материјалом, непропустљивим за влагу, а који се лако чисти, пере и дезинфикује, свијетле боје и заобљених рубова у додиру са површином пода.
Просторије односно простори морају имати регулисан систем водоводне мреже (топла и хладна текућа вода) на свим мјестима гдје се врше послови прегледа, лабораторијских испитивања и здравствене заштите животиња, а који је намијењен за чишћење и прање прибора, инструмената и опреме, и за прање руку запослених, као и систем за одвођење отпадних вода који је везан за канализациону мрежу или септичку јаму, а који не смије бити такав да представља извор загађења околине опасним инфективним или хемијским агенсима.
Просторије односно простори морају бити, у односу на врсту животиње која се третира, врсту и обим посла, односно лабораторијских испитивања, одговарајуће величине, суви и адекватно темперирани тако да омогућавају несметано вршење свих послова.
Све просторије односно простори морају бити освијетљени природним или вјештачким освјетљењем и то:
- у просторијама, односно просторима за преглед животиња и вршење лабораторијских испитивања најмање 550 луx-а,
- у просторијама односно просторима за друге стручне послове најмање 300 луx-а,
- у помоћним просторијама односно просторима најмање 110 луx-а.
Просторије односно простори из којих се могу пренијети узрочници заразних болести животиња и/или зооноза, као и друге материје које на било који начин могу штетно утицати на здравље људи и животиња, као и на околину, морају бити такви да омогућавају предузимање свих потребних радњи у циљу неутралисања штетних посљедица које могу настати током рада у њима.
Изолатор за заражене животиње и животиње за које се сумња да су заражене, мора бити лоциран поред објекта или у одвојеној просторији истог објекта која има засебан улаз који се закључава. Улазак у изолатор, односно просторију у којој се налази изолатор, дозвољен је искључиво запосленим радницима који брину о здравственом стању животиња у изолатору и ветеринарском инспектору.
Изолатор мора имати могућност истовременог одвојеног држања најмање двије мале животиње у затвореним боксовима односно кавезима.
Под, зидови и опрема у изолатору морају бити израђени од материјала и на начин који осигурава могућност лаког чишћења, прања и дезинфекције, као и спрјечавање ширења заразних болести.
Члан 5
Правно лице, у односу на врсту послова за чије вршење је регистровано односно које има намјеру да врши, мора имати одговарајућу опрему за рад која мора бити наведена на овјереном списку са детаљном спецификацијом који се редовно ажурира.
Опрема за обављење ветеринарске дјелатности у правним лицима мора бити усклађена са стручним и професионалним захтјевима у вршењу појединих ветеринарских послова и израђена од материјала који се може лако чистити, прати и дезинфиковати.
У просторијама односно просторима у којима се ради са зараженим или потенцијално зараженим материјалом, опрема мора бити таква да осигурава безбједан рад запослених, без опасности по живот и здравље, а истовремено мора онемогућити преношење узрочника заразних болести животиња и/или зооноза и по здравље људи и животиња штетних материја.
Опрема у простору за запослене мора бити усклађена са бројем запослених радника и таква да омогућава редовно вођење прописане ветеринарске евиденције и документације, као и њено архивирање.
Свако правно лице мора посједовати ормар за прву помоћ и адекватну опрему за личну заштиту запослених.
Опрема у чеконици за странке мора бити прилагођена врсти и обиму ветеринарских послова тако да мора имати довољан број мјеста за сједење и вјешаоника.
У просторији, односно простору за преглед и лијечење животиња, као и за паковање и отпремање узетог материјала за лабораторијске анализе, мора постојати сто за прегледе и лијечење животиња са одговарајућим освјетљењем и ормар за одлагање инструмената и другог прибора, ормар за љекове који се кортисте за непосредно лијечење, радне површине за узимање и паковање материјала за лабораторијске анализе и за друге пратеће послове, као и фижидер.
Приручна лабораторија мора имати одговарајће радне површине за извођење основних дијагностичких анализа.
Просторија за смјештај и чување љекова и медицинских средстава мора бити одговарајуће величине и не смије бити изложена директној сунчевој светлости. Мора имати обезбијеђено природно или вјештачко провјетравање. У просторији се мора налазити:
- довољан број полица за смјештај љекова и медицинских средстава;
- фрижидер са термостатом;
- метални ормар који се закључава за љекове са психотропним дејством и опојне дроге;
- термометар са опсегом мјерења од -100Ц до +300Ц и уређај за мјерење влаге;
- друга потребна опрема зависно од врсте и обима вршења ветеринарских послова.
У простору или просторији за прање и стерилизацију мора бити умиваоник са текућом хладном и топлом водом, опрема за прање, циједјење и сушење посуђа и прибора, ормар за чување средстава и прибора за чишћење и прање, одвојена полица за остављање нечистог посуђа и прибора, као и одговарајућа опрема за стерилизацију инструмената и прибора.
Члан 6
Стручне послове здравствене заштите животиња у правним лицима, може обављати само доктор ветеринарске медицине, односно дипломирани ветеринар (у даљем тексту: ветеринар), са положеним стручним испитом и важећом лиценцом.
Стручне послове у појединим специјализираним лабораторијским испитивањима могу обављати и стручњаци других профила (хемичари, физико-хемичари, љекари и др.).
Ветеринарски техничари и друго техничко особље могу вршити стручно-техничке послове здравствене заштите животиња и лабораторијских испитивања само под надзором лица из става 1 и 2 овог члана, а који нијесу везани за постављање дијагнозе, одређивање начина лијечења животиња и томачења резултата лабораторијских испитивања.
Административно-стручни, књиговодствено-рачуноводствени, помоћни и њима слични послови или само поједини од ових послова могу се обављати и изван објекта правног лица или повјеравањем истих послова другим овлашћеним правним лицима за вођење књиговодствено-финансијског пословања.
Б. ПОСЕБНИ УСЛОВИ
1. Ветеринарска амбуланта
Члан 7
Ветеринарска амбуланта мора имати сљедеће просторије, односно просторе:
- пријемну просторију са чекаоницом за странке и животиње;
- просторију за преглед и лијечење малих, а по потреби и великих животиња, као и за лакше хируршке захвате, са простором за паковање и отпремање узоркованог материјала за лабораторијску анализу;
- просторију са опремом за смјештај и чување љекова и медицинских средстава;
- просторију за приручну лабораторију;
- простор са опремом за прање и стерилизацију инструмената и прибора;
- простор (канцеларијски) за ветеринаре и остало запослено особље са опремом за вођење евиденција и чување документације;
- простор за чување (складиштење) сјемена за вјештачко осјемењавање у случају да има намјеру да врши послове вјештачког осјемењавања животиња;
- санитарне просторије са: умиваоником и тушем, гардеробним простором са ормарима за дневну и радну одјећу сваког запосленог радника и тоалет;
- простор и опрему за чување угинулих животиња или заразног или на заразу сумњивог материјала до нешкодљивог збрињавања (замрзивач).
За вршење хирушких захвата на отвореним тјелесним шупљинама, дубоким мишићима, костима и зглобовима, мора се обезбиједити посебна просторија за хируршке захвате (хируршка сала).
Члан 8
Ветеринарска амбуланта мора имати сљедећа средства и опрему за рад:
- потребне инструменте за рад и другу опрему за узимање узорака крви, млијека, патолошких секрета и екскрета, коже и другог материјала;
- инструменте за интерне и превентивне прегледе и захвате, гинеколошке прегледе и лијечење стерилитета;
- инструменте за помоћ при порођају;
- инструменте за хирушке захвате, а најмање један хирушки сет (комплет) инструмената за пружање хитне ветеринарске помоћи;
- најмање један сет (комплет) инструмената за секцију угинулих или закланих животиња, те прибор за обарање и фиксацију животиња, као и опрему за узимање и слање материјала на лабораторијску анализу;
- опрему за основну лабораторијску дијагностику у складу са врстом и обимом послова;
- опрему за чување и транспорт сјемена за вјештачко осјемењавање животиња, као и прибор и опрему за инсеминацију;
- опрему и средства за чишћење, прање и дезинфекцију инструмената и прибора;
- опрему за суву стерилизацију;
- одговарајући број радних мантила, а најмање 3 за сваког запосленог, заштитних кецеља и друге опреме за личну заштиту запослених;
- другу одговарајућу опрему за вршење ветеринарских послова.
Ветеринарска амбуланта мора посједовати најмање једно возило за обављање своје дјелатности.
Возило из става 2 овог члана, мора бити подешено својој намјени и опремљено за обављање теренских ветеринарских послова и то:
- возило које служи за превоз контејнера за вјештачко осјемењавање са течним азотом, мора имати довољно велики пртљажник, односно простор, за смјештај контејнера са опремом за његово фиксирање у току превоза;
- возило мора бити опремљено покретним затвореним касетама или ормарићима за чување и транспорт љекова, опреме и прибора потребних за теренски рад, као и термички изолованом кутијом за дневни транспорт и чување вакцина и љекова који захтијевају одређени температурни режим.
Возило мора бити видно означено натписом ветеринарске амбуланте којој припада.
Члан 9
Ветеринарска амбуланта мора имати најмање једног стално запосленог ветеринара са положеним стручним испитом и важећом лиценцом, као и најмање једног ветеринарског техничара са положеним стручним испитом.
Члан 10
Ветеринарска амбуланта може у свом саставу имати један или више пунктова у којима може повремено вршити послове лијечења и вјештачког осјемењавања животиња.
Пункт мора имати:
- најмање једну просторију за рад са потребном опремом за вршење послова лијечења и вјештачког осјемењавања животиња;
- простор са опремом за везивање животиња и надстрешницу;
- обезбијеђене услове за хигијенски рад, односно обезбијеђен довод воде и одстрањивање отпадних вода и отпадног материјала;
- видно истакнуто вријеме пружања ветеринарских услуга.
2. Ветеринарска амбуланта за кућне љубимце
Члан 11
Ветеринарска амбуланта за кућне љубимце мора имати просторије односно просторе неведене у члана 7 става 1 овог правилника изузев простора за чување (складиштење) сјемена за вјештачко осјемењавање.
Члан 12
Ветеринарска амбуланта за кућне љубимце мора имати средства и опрему за рад наведене у члана 8 става 1 овог правилника изузев инструмената за помоћ при порођају, опреме за чување и транспорт сјемена за вјештачко осјемењавање животиња и прибора и опреме за инсеминацију.
Члан 13
Ветеринарска амбуланта за кућне љубимце мора имати најмање једног стално запосленог ветеринара са положеним стручним испитом, важећом лиценцом и специјализацијом из области здравствене заштите кућних љубимаца, као и најмање једног ветеринарског техничара са положеним стручним испитом.
3. Ветеринарска клиника
Члан 14
Ветеринарска клиника мора имати објекат са просторијама односно просторима, средствима, опремом и уређајима за обављање здравствене заштите животиња, те за смјештај и његу животиња током лијечења и опоравка, примјерен врсти животиња које су предмет стационарне здравствене заштите.
Члан 15
Ветеринарска клиника мора имати сљедеће просторије, односно просторе, средства, опрему и уређаје за рад:
- пријемну просторију са чекаоницом за странке и животиње;
- просторију за преглед и лијечење малих и/или великих животиња, као и за лакше хируршке захвате, са простором за паковање и отпремање узоркованог материјала за лабораторијску анализу;
- хируршки блок са простором за хируршку припрему и припрему пацијента, простором за припрему и стерилизацију инструмената и прибора, и операционом салом;
- блок клиничке дијагностике са простором и опремом за извођење РТГ, ултразвучне, ЕКГ, ендоскопске и лабораторијске дијагностике;
- просторију са опремом за смјештај и чување љекова и медицинских средстава;
- стационар са одговарајућим простором за смјештај хране за животиње и простором, зависно од врсте животиње, за боравак, лијечење и његу животиње;
- просторију, односно канцеларију за запослене са библиотеком и архивом;
- простор и опрему за чување угинулих животиња или заразног или на заразу сумњивог материјала до нешкодљивог збрињавања. (замрзивач);
- санитарне просторије са умиваоником и тушем, гардеробним простором са ормарима за дневну и радну одјећу сваког запосленог радника и тоалет;
- инструменте и опрему за клиничку дијагностику и терапију у складу са професионалном орјентацијом;
- одговарајући број радних мантила, најмање 3 за сваког запосленог, заштитних кецеља и друге опреме за личну заштиту запослених;
- другу одговарајућу опрему за вршење ветеринарских послова.
Члан 16
Хируршки блок из члана 15 овог правилника, може бити опремљен за хирушке захвате код малих животиња и/или за хирушке захвате код великих животиња у складу са професионалном орјентацијом клинике.
Хируршки блок за хирушке захвате код малих животиња мора бити опремљен покретним операционим столом за мале животиње, покретним сточићем за инструменте и прибор, уређајима за наркозу и УВ лампом за дезинфекцију простора.
Хируршки блок за хирушке захвате на великим животињама мора бити опремљен стојницом за фиксацију и струњачом, и прибором за обарање и фиксацију великих животиња, односно механичком или хидрауличном стојницом-столом за фиксацију и обарање великих животиња, затим покретним сточићем за инструменте и прибор, уређајима за наркозу и УВ лампом за дезинфекцију простора.
Члан 17
Стационар мора бити смјештен у посебним просторијама, мора имати довољан број боксева, (најмање 3), одвојених пуним преградама, урађених и опремљених у складу са нормативима за одређене врсте животиња.
Члан 18
Ветеринарска клиника мора имати најмање два стално запослена ветеринара са положеним стручним испитом, важећом лиценцом, специјализацијом из подручја унутрашњих болести, хирургије, рентгенологије и ултразвучне дијагностике, патологије или комплексне заштите домаћих месождера, у случају да се бави здравственом заштитом кућних љубимаца, или специјализацијом из подручја унутрашњих болести, хирургије, рентгенологије и ултразвучне дијагностике, репродукције и вјештачког осјемењавања, патологије и терапије домаћих папкара и копитара, у случају да се бави здравственом заштитом папкара и копитара, као и најмање једног ветеринарског техничара са положеним стручним испитом.
Ветеринарска клиника мора обезбиједити цјелодневни стални стручни надзор над животињама у стационару.
Члан 19
Ветеринарска клиника која се оснива у оквиру ветеринарске амбуланте мора у односу на простор, опрему, инструменте и кадрове, испуњавати све услове из овог правилника који се односе на ветеринарске клинике.
4. Специјалистичка ветеринарска лабораторија
Члан 20
Специјалистичка ветеринарска лабораторија, у погледу просторија, односно простора и опреме мора имати:
1. За вршење лабораторијске дијагностике:
- просторију за пријем материјала;
- просторију за обдукцију са: столом за обдукцију, прибором за обдукцију (ножеви месарски, ножеви паренхимски, скалпели, пинцете, шеге за кости, маказе равне и дугметасте, прибор за отварање лобање, посуде и заштитна средства за запослене), фрижидером и замрзивачем за чување материјала, подним аутоклавом;
- простор за одлагање лешева до нешкодљивог уклањања (замрзивач);
- просторију за вршење микробиолошких испитивања дијагностичког материјала са: ситним лабораторијским посуђем и прибором, плинским пламеницима и бактериолошким инструментима, термостатима, фрижидером, замрзивачем, воденим купатилом, центрифугом, апаратом за стварање анаеробних услова, бројачем колонија, УВ лампом, техничком вагом, бинокуларним микроскопом са имерзијом;
- просторију за вршење серолошких испитивања са: ситним лабораторијским посуђем и прибором, фрижидером, замрзивачем, центрифугом, воденим купатилом, микропипетама, ЕЛИСА читачем;
- просторију за имунофлуоресцентну дијагностику са: флуоресцентним микроскопом;
- просторију за паразитолошка испитивања са: ситним лабораторијским посуђем и прибором, апаратом за уситњавање дијагностичког материјала, техничком вагом, лупом, оптичким микроскопом, трихиноскопом, апаратуром за вјештачку дигестију, фрижидером, замрживачем;
- простор за чување дијагностичког материјала и дијагностикума;
- просторију за припрему микробиолошких хранљивих подлога и раствора са: простором за складиштење полуготивих подлога, хемикалија и реагенаса, техничком вагом, пХ метром, уређајем за филтрацију, вакум пумпом, аутоклавом, дестилатором, УВ лампом и сувим стерилизатором;
- просторију за прање и стерилизацију лабораторијског прибора и посуђа са: простором за прихват нечистог и контаминираног посуђа и прибора, као и одстрањивање претраженог садржаја, простором за прање и сушење, простором за стерилизацију и паковање, посудама за прихват нечистог и контаминираног посуђа и прибора, судопером са текућом хладном и топлом водом, сталцима за сушење, сувим стерилизатором, аутоклавом и Коховим лонцем;
- просторију за одлагање радне одјеће, обуће и заштитних средстава запослених,
- просторије канцеларије за рад стручњака, односно за обраду резултата и припрему извјештаја у складу са бројем запослених и обимом послова;
2. За микробилошко испитивање хране за животиње, сировина, додатака храни за животиње и воде за напајање ради утврђивања њихове здравствене исправности:
- просторију за пријем материјала;
- просторију за микробиолошка испитивања хране за животиње сировина, додатака храни за животиње и воде за напајање са: ситним лабораторијским посуђем и прибором, плинским пламеницима, термостатима, фрижидером, замрзивачем, воденим купатилом, техничком вагом, апаратом за уситњавање узорака, оптичким микроскопом са имерзијом, лупом, бројачем колонија, УВ лампом;
- просторију за припрему микробиолошких хранљивих послога и раствора са: простором за складиштење полуготивих подлога, хемикалија и реагенаса, техничком вагом, пХ метром, уређајем за филтрацију, вакуум пумпом, аутоклавом, дестилатором, УВ лампом и сувим стерилизатором.
- просторију за прање и стерилизацију лабораторијског прибора и посуђа са: простором за прихват нечистог и контаминираног посуђа и прибора, као и одстрањивање претраженог садржаја, простором за прање и сушење, простором за стерилизацију и паковање, посудама за прихват нечистог и контаминираног посуђа и прибора, судопером са текућом хладном и топлом водом, сталцима за сушење, сувим стерилизатором, аутоклавом и Коховим лонцем;
- просторију за одлагање радне одјеће, обуће и заштитних средстава запослених;
- просторије канцеларије за рад стручњака, односно за обраду резултата и припрему извјештаја у складу са бројем запослених и обимом послова;
3. За микроболошко испитивање здравствене исправности намирница, производа и сировина животињског поријекла:
- просторију за пријем материјала;
- просторију за микробиолошка испитивања намирница, производа и сировина животињског поријекла са: ситним лабораторијским посуђем и прибором, плинским планемицима, техничком вагом, термостатима са температуром од 37 и 44оЦ, воденим купатилом, фрижидером, замрзивачем, центрифугом, лупом, апаратом за стварање анаеробних услова, бинокуларним микроскопом са имерзијом, УВ лампом, бројачем колонија, уређајем за хомогенизацију узорака;
- просторију за припрему микробиолошких хранљивих послога и раствора са: простором за складиштење полуготивих подлога, хемикалија и реагенаса, техничком вагом, пХ метром, уређајем за филтрацију, вакуум пумпом, аутоклавом, дестилатором, УВ лампом и сувим стерилизатором;
- просторију за прање и стерилизацију лабораторијског прибора и посуђа са: простором за прихват нечистог и контаминираног посуђа и прибора, као и одстрањивање претраженог садржаја, простором за прање и сушење, простором за стерилизацију и паковање, посудама за прихват нечистог и контаминираног посуђа и прибора, судопером са текућом хладном и топлом водом, сталцима за сушење, сувим стерилизатором, аутоклавом и Коховим лонцем;
- просторију за чување потрошног материјала;
- просторију за одлагање радне одјеће, обуће и заштитних средстава запослених;
- просторије канцеларије за рад стручњака, односно за обраду резултата и припрему извјештаја у складу са бројем запослених и обимом посла;
4. За физичко-хемијска испитивања хране за животиње, сировина, додатака храни за животиње и воде за напајање, као и намирница, производа и сировина животињског поријекла ради утврђивања квалитативне и здравствене исправности:
- просторију за пријем материјала;
- просторију за припрему узорака за испитивање са: техничком вагом, хомогенизатором и машином за мљевење меса, млином за житарице, фрижидером, замрзивачем;
- двије просторије за основна физичко-хемијска испитивања са: дигестором и централном вентилацијом, вакуум сушницом са терморегулацијом до 200ОЦ, пХ метром, уређајем за одређивање азота - микро-Кјелдахл, уређајем за екстракцију масти по Соxлету, пећи за жарење до 900оЦ, уређајем за бидестилацију, прибором за дестилацију воденом паром, рефрактометрима са могућношћу подешавања температуре, центрифугом, ротационим вакуум-упаривачем, лабораторијским решо-ом;
- двије просторије за апарате са: гасно течним хроматографом са различитим детекторским системима, течно-течним хроматографом са различитим детекторским системима, атомско-апсорпционим спектрометром, гасно-масеним хроматографом, УВ-ВИС спектрофотометром, прибором за хроматографију на хартији, прибором за хроматографију на танком слоју;
- просторију за смјештај вага и осјетљивих инструмената са: прецизном вагом од 300 до 2.000 г, полуаналитичком вагом до 2.000 г, аналитичком вагом до + 0.0001 г.;
- просторију за смјештај хемикалија и штетних материјала са посебним ормаром за чување запаљивих течности;
- просторију за чување компримованих гасова;
- просторију за прање лабораторијског прибора и посуђа са: простором за прихват нечистог посуђа и прибора, као и одстрањивање претраженог садржаја, простором за прање и сушење, посудама за прихват нечистог посуђа и прибора, судопером са текућом хладном и топлом водом, сталцима за сушење, дестилатором;
- просторију за одлагање радне одјеће, обуће и заштитних средстава запослених,
- просторије канцеларије за рад стручњака, односно за обраду резултата и припрему извјештаја у складу са бројем запослених и обимом послова;
Члан 21
Специјалистичка ветеринарска лабораторија, у погледу стручних кадрова, мора имати:
1. За вршење лабораторијске дијагностике запослене са:
- завршеним факултетом ветеринарске медицине од којих најмање један мора бити специјалиста или магистар наука из области микробиологије, најмање један специјалиста или магистар наука из области епизоотиологије и заразних болести животиња и најмање један специјалиста или магистар наука из области патолошке морфологије животиња или један специјалиста или магистар наука из области паразитологије;
- завршеном средњом ветеринарском, медицинском или хемијском школом.
2. За микробилошко испитивање хране за животиње, сировина, додатака храни за животиње и воде за напајање ради утврђивања њихове здравствене исправности запослене са:
- завршеним факултетом ветеринарске медицине од којих најмање један мора бити специјалиста или магистар наука из области микробиологије;
- завршеном средњом ветеринарском или пољопривредном школом.
3. За микроболошко испитивање здравствене исправности намирница, производа и сировина животињског поријекла запослене са:
- завршеним факултетом ветеринарске медицине, медицинским, природно-математичким (смјер биологије), технолошким или пољопривредним факултетом од којих најмање један мора бити специјалиста или магистар наука из области микробиологије или из области хигијене намирница животињског поријекла;
- завршениом средњом ветеринарском, медицинском или пољопривредном школом.
4. За физичко-хемијска лабораторијска испитивања хране за животиње, сировина, додатака храни за животиње и воде за напајање, као и намирница, производа и сировина животињског поријекла ради утврђивања квалитативне и здравствене исправности запослене са:
- завршеним природно-математичким (одсјек хемије или физичке хемије), технолошким или фармацеутским факултетом, од којих најмање један мора бити специјалиста за санитарну хемију и најмање један специјалиста за санитарну токсикологију;
- завршеном средњом хемијском школом.
Број стручњака, техничког и помоћног особља мора бити примјерен опсегу обављања дјелатности и омогућавати редовност и сталност обављања послова током цијеле године с могућношћу организовања дежурстава најмање једног стручњака и једног техничког или помоћног радника ван радног времена, у случају потребе.
Члан 22
Поједине просторије односно простори, уређаји и апарати високе технологије и вриједности могу се користити за потребе вршења више различитих лабораторијских испитивања из члана 20, став 1, тач. 1 до 4 уколико то не ремети функционалност обављања испитивања и није у супротности са поштовањем основних стручних принципа заштите од ширења инфективних или контаминирајућих агенаса.
5. Национални ветеринарски институт
Члан 23
Национални ветеринарски институт, поред просторија односно простора и опреме из члана 20 овог правилника, мора имати још и:
1. За вршење лабораторијске дијагностике:
- просторију за израду патохистолошких препарата са: простором за микроскопирање, бинокуларним микроскопом са имерзијом и додатком за фотографисање, фотоапаратом, микротомом, криостатом, парафинатором, воденим купатилом, термостатом и фрижедером;
- просторију или простор за хематологију са: бинокуларним микроскопом, коморицама и меланжерима за еритроците и леукоците, спектроскопом, коагулометром, попетама по Wестергрену, хемоглобинометром, аерометром и ситним лабораторијским посуђем и прибором;
- просторију за рад са посебно опасним узрочницима са: комором за стерилни рад, посудом или термостатом са анаеробним условима и регулатором угљен диоксида и влаге;
- просторију или простор за идентификацију гљивица (фунга);
2. За вршење вирусолошке дијагностике:
- просторију за вршење вирусолошких испитивања дијагностичког материјала са: ситним лабораторијским посуђем и прибором, плинским пламеницима, термостатима, фрижидером, замрзивачем, дифризером (од -20ОЦ и -70ОЦ), воденим купатилом, пХ метром, техничком вагом, центрифугом, УВ лампом, инвертиним микроскопом, флуоресцентним микроскопом, биофилизатором, апаратом за редестилацију, ЦО2 термостатом, инкубатором за ембрионирана јаја, ламинарном комором, миксер-хомогенизатором;
- просторијом за мале лабораторијске животиње са: ситним прибором за обдукције, кавезима за држање здравих животиња, кавезима-изолаторима за држање животиња у огледу, уређајем за вентилацију и филтрацију улазног и излазног ваздуха са могућношћу одржавања надпритиска, простором за одлагање лешева и отпадних материја до нешкодљивог уклањања.
3. За вршење лабораторијских испитивања лијекова и медицинских средстава у ветерини:
- просторију за испитивање технолошке израде облика лијекова, квалитета амбалаже и за хемијска и физико-хемијска испитивања квалитета лијекова;
- просторију за контролу микробиолошке чистоће, стерилности, степена контаминације и одређене микробиолошке активности лијекова;
- просторију, односно простор за контролу, одређивање и стандардизацију биолошке активности лијека;
- просторију, односно простор за утврђивање пирогености, прихватљиве штетности, подношљивости, токсичности, као и фармакодинамска испитивања на експерименталним животињама;
- просторију за смјештај третираних и нетретираних животиња са карантином;
- просторију, односно простор за контролу фармацеутско-технолошких карактеристика лијекова;
- просторију, односно простор за стерилизацију, депирогенизацију и асептичан рад;
- климатизовану просторију за чување лијекова и испитивање стабилности лијекова;
- просторију, односно простор за смјештај хемикалија и потрошног материјала, с издвојеним простором за смјештај запаљивих и експлозивних материјала;
- просторију за прање лабораторијског посуђа и прибора;
- просторије канцеларије за рад стручњака, односно за обраду резултата и припрему извјештаја у складу са бројем запослених и обимом послова;
За вршење послова из става 1 тачка 3 овог члана Национални ветеринарски институт мора имати следећу опрему: ситно лабораторијско посуђе и прибор, опрему за титриметријска испитивања, потенциометар, електричне и магнетне мјешалице, хомогенизатор, мјерне и упоредне електроде, амперметар, апарат за дестилацију, алкохолметар, пикнометар, рефрактометар, УВ/ВИС и ИР спектрофотометар, флуорометар, атомски апсорпциони масени спектрометар, опрему за хроматографска испитивања (силазна и узлазна хроматографија, плинска хроматографија, јонска хроматографија), ваге, сита, микроскоп, лупу, опрему за екстракцију, мацерацију, дигестију и перколацију, пХ метар, апарат за одређивање чвстоће, тачке топљења и тачке кључања, полариметар, пенетрометар, вискозиметар, ексикатор, нефелометар, УВ лампу, центрифугу, ултрацентрифугу, опрему за ЕЛИСА тест и РИП тест, термостат, водено купатило, фрижидер, замрзивач, опрему за електрофорезу, имуноелектрофорезу и имунодифузију.
Опрема из става 2 овог члана мора бити таква да се њом могу извршити сва физичко-хемијска, фармацеутско-технолошка, биолошка, микробиолошка и фармаколошко-токсиколошка контрола квалитета лијекова прописана Националном, односно Европском фармакопејом и посебним методама прописаним на основу Закона о лијековима, као и сва лабораторијска испитивања прописана контролно-аналитичким прописом прихваћеним у поступку регистрације лијека.
Опрема из става 2 овог члана мора бити редовно калибрирана и сервисирана и о томе се мора водити одговарајућа евиденција.
Члан 24
Поједине просторије односно простори, уређаји и апарати високе технологије и вриједности могу се користити за потребе вршења више различитих лабораторијских испитивања из члана 23, став 1, тач. 1 до 3 уколико то не ремети функционалност обављања испитивања и није у супротности са поштовањем основних стручних принципа заштите од ширења инфективних или контаминирајућих агенаса.
Члан 25
Национални ветеринарски институт, у погледу стручних кадрова, поред услова неведених у члану 21 овог правилника, мора имати и запослене са завршеним факултетом ветеринарске медицине од којих најмање један мора бити специјалиста или магистар наука из неке од сљедећих области: микробиологије, паразитологије, здравствене заштите риба, здравствене заштите пчела, епизоотиологије и заразних болести животиња, хигијене намирница животињског поријекла или исхране животиња, и најмање један специјалиста или магистар наука из области вирусологије (у случају вршења вирусолошке дијагностике).
За вршење лабораторијских испитивања лијекова и медицинских средстава у ветерини Национални ветеринарски институт мора имати запослене са:
- завршеним факултетом ветеринарске медицине и специјализацијом за испитивање лијекова по чијем се одобрењу поједине серије лијекова могу стављати у промет;
- завршеним факултетом ветеринарске медицине и специјализацијом из области микробиологије, вирусологије и имунологије (за вршење лабораторијских испитивања имунобиолошких и имунолошких препарата (серуми, вакцине, дијагностичка средства));
- високом, вишом и средњом спремом који раде на квалитативним и квантитативним физичко-хемијским, фармацеутско-технолошким, биолошким, микробиолошким и фармаколошко-токсиколошким испитивањима лијекова;
Поред запослених из става 2 овог члана, Национални ветеринарски институт може имати и запослене са најмање ВИИ-2 степеном стручне спреме у области фармације, медицине или других области.
Национални ветеринарски институт мора имати најмање три запослена са завршеним факултетом ветеринарске медицине и стеченим звањем доктора наука из области од значаја за вршење послова Националног ветеринарског института.
Ц. ДОДАТНИ УСЛОВИ
Члан 26
Ветеринарска амбуланта, поред општих и посебних услова, мора испуњавати и додатне услове:
1. за вршење послова превентивне вакцинације одређених кућних љубимаца против бјеснила у објекту мора имати:
- одговарајући простор за прописно вођење евиденције вакцинисаних животиња и издавање прописаних увјерења и потврда;
- уредно вођену картотеку својих пацијената - кућних љубимама;
- изолатор за кућне љубимце за које се сумња да су заражени бјеснилом;
- двократно радно вријеме уз остварење могућности прихвата и давања података током 24 часа.
2. за вршење послова ветеринарског прегледа на линији клања, при утовару и истовару пошиљки и на сточним пијацама:
- најмање још једног стално запосленог ветеринара са положеним стручним испитом, важећом лиценцом и најмање 3 године радног искуства, задуженог и одговорног за вршење ових послова;
- одговарајући простор за прописно вођење евиденције извршених послова и издавање прописаних увјерења и потврда;
- апаратуру за вјештачку дигестију или трихиноскоп са екраном са припадајућим прибором,
- одговарајућу опрему и прибор за узорковање, паковање и слање узорака на лабораторијске анализе;
- фрижидер са замрзивачем за чување узорака;
- ормар за чување прибора потребног за вршење ових послова;
- заштитно радно одијело.
3. за спровођење мјера из Оперативног програма:
- најмање још једног стално запосленог ветеринара са положеним стручним испитом, важећом лиценцом и најмање 3 године радног искуства, задуженог и одговорног за вршење ових послова, као и најмање још једног ветеринарског техничара са положеним стручним испитом.
- изолатор за животиње за које се сумња да су обољеле од заразне болести;
- вршење послова током цијелог дана са ноћним дежурством или обавезним стањем приправности од стране ветеринара са положеним стручним испитом и важећом лиценцом.
4. за вршење послова ДДД-а:
- најмање једног стално запосленог ветеринара са положеним стручним испитом и важећом лиценцом, оспособљеног за вршење послова ДДД-а;
- посебна просторија за чување и смјештај средстава за ДДД са простором за припремање тих средстава;
- прскалице и распршиваче са ручним, бензинским или електричним погоном и апарате за фумигацију (ако користи фумиганте);
- опрема за припремање, ношење, постављање, сакупљање и одстрањивање мамаца и сличног материјала, као и опрема за сакупљање и нешкодљиво уклањање угинулих глодара;
- средства личне заштите (заштитна одјећа и обућа, штитници за лице и очи, маске са одговарајућим филтерима, рукавице), као и друга опрема и средства за пружање прве помоћи у случају тровања.
Члан 27
Изузетно, у ситуацији када на одређеном подручју нема организоване ветеринарске службе, или када је она недовољно развијена, или када објективне околности као што су величина сточног фонда, географске карактеристике терена, климатски услови и сл., не дозвољавају интензивнији развој ветеринарске службе на том подручју, ветеринарска амбуланта може вршити послове ветеринарског прегледа на линији клања, при утовару и истовару пошиљки и на сточним пијацама, као и спроводити мјере из Оперативног програма, а да не испуњава све услове наведене у тач. 2 и 3 става 1 члана 26 овог правилника, о чему одлучује орган управе надлежан за послове ветеринарства.
Члан 28
Ветеринарска амбуланта за кућне љубимце, поред општих и посебних услова, за вршење послова превентивне вакцинације одређених кућних љубимаца против бјеснила у објекту, мора испуњавати и додатне услове наведене у члану 26 став 1 тачка 1 овог правилника.
Члан 29
Ветеринарска клиника, поред општих и посебних услова, за вршење послова превентивне вакцинације одређених кућних љубимаца против бјеснила у објекту, мора испуњавати и додатне услове наведене у члану 26 став 1 тачка 1 овог правилника.
Члан 30
Специјалистичка ветеринарска лабораторија и Национални ветеринарски институт поред општих и посебних услова морају испуњавати и додатне услове:
- за уклањање потенцијално опасног материјала и остатака материјала биолошког поријекла достављеног на испитивање, мора се обезбиједити посебна просторија или простор са уређајума за чување истог материјала до његовог нешкодљивог уклањања или обезбиједити адекватне пећи за спаљивање.
- за чување лако запаљивих материјала, алкохола, етера, бензина и сл. мора се обезбиједити посебна просторија изведена у складу са постојећим прописима и потребама, на погодном мјесту изван настањених простора и простора гдје бораве запослени;
- при испитивању лијекова и медицинских средстава за употребу у ветерини морају се поштовати принципи добре лабораторијске праксе и извршити сва испитивања која су прописана за одређени препарат, по методама које су прописане Националном, односно Европском фармакопејом или посебном методом испитивања која је утврђена при давању одобрења за стављање у промет;
- сви прозори радних просторија у којима се рукује са биолошким материјалом или стерилним прибором и сл., морају у току топлог годишњег доба бити заштићени од уласка инсеката;
- за потребе запослених морају се обезбиједити помоћне просторије тј. гардеробе са гардеробним ормарима и одвојеним туш кабинама и тоалетима за мушкарце и жене;
- намјештај мора бити такав да одговара намјени сваке поједине просторије, као и стручно-техничким, хигијенским и естетским захтјевима и да се може лако чистити;
- у свим просторијама гдје се испитује инфективни дијагностички материјал и врше послови са стерилним прибором и хранљивим подлогама, забрањено је држање намјештаја, прибора и предмета од незаштиченог дрвета и других порозних материјала који не пружају могућност сигурне дезинфекције, као и држање украсних биљака и завјеса на прозорима.
ИИИ ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 31
Правна лица која се баве организованом производном, односно држањем животиња, а желе да обезбиједе сталну здравствену заштиту својих животиња самостално кроз сопствену организацију, морају испуњавати услове из одредби овог правилника.
Члан 32
Уз захтјев Ветеринарској управи за издавање дозволе за обављање ветеринарске дјелатности, правна лица прилажу:
- потврду о регистрацији правног лица у привредном суду;
- употребну дозволу за објекат издату од стране надлежног органа;
- скицу објекта, односно објеката овјерену од стране пројектантске куће;
- доказ о испуњењу услова у погледу кадрова.
Члан 33
Постојећа правна лица регистрована за обављање ветеринарске дјелатности дужна су се ускладити са одредбама овог правилника најкасније до 1. децембра 2005. године.
Члан 34
Ступањем на снагу овог правилника престаје да важи Правилник о условима које морају испуњавати ветеринарске амбуланте, ветеринарске амбуланте за кућне љубимце и ветеринарске клинике за обављање ветеринарске дјелатности (Сл. лист РЦГ број 77/04) и Правлник о условима које морају да испуњавају организације удруженог рада за вршење дезинфекције, дезинсекције и дератизације (Сл. лист СФРЈ број 22/88).
Члан 35
Овај правилник ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у Службеном листу Републике Црне Горе.
На основу члана 61 став 2 Закона о ветеринарству ("Сл. лист РЦГ", број 11/2004) Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде доноси
П Р А В И Л Н И К
О УСЛОВИМА КОЈЕ МОРАЈУ ИСПУЊАВАТИ ВЕТЕРИНАРСКЕ АМБУЛАНТЕ, ВЕТЕРИНАРСКЕ АМБУЛАНТЕ ЗА КУЋНЕ ЉУБИМЦЕ, ВЕТЕРИНАРСКЕ КЛИНИКЕ, СПЕЦИЈАЛИСТИЧКЕ ВЕТЕРИНАРСКЕ ЛАБОРАТОРИЈЕ И НАЦИОНАЛНИ ВЕТЕРИНАРСКИ ИНСТИТУТ ЗА ОБАВЉЕЊЕ ВЕТЕРИНАРСКЕ ДЈЕЛАТНОСТИ
И ОПШТЕ ОДРЕДБЕ
Члан 1
Овим правилником прописују се ближи услови у погледу уређења простора (објекта), техничких услова, хигијене, опреме и стручног кадра које, за обављање ветеринарске дјелатности, морају испуњавати ветеринарске амбуланте, ветеринарске амбуланте за кућне љубимце, ветеринарске клинике, специјалистичке ветеринарске лабораторије и Национални ветеринарски институт (у даљем тексту: правна лица).
Овим правилником прописују се и додатни услови које морају испуњавати правна лица за вршење појединих послова од јавног интереса, као и послова дезинфекције, дезинсекције и дератизације у сврху обављања ветеринарске дјелатности (у даљем тексту: послови ДДД-а).
Члан 2
Поступци и услови везани за прегледе, лијечење, држање, смјештај, исхрану и његу животиња, као и хигијену, морају обезбјеђивати хуман однос према животињама и очување добробити животиња у свим сегментима обављања ветеринарске дјелатности у правним лицима.
ИИ УСЛОВИ
А. ОПШТИ УСЛОВИ
Члан 3
На објекту правног лица мора бити видно истакнут његов пуни назив, адреса, број телефона, обавјештење о радном времену, као и име и број телефона дежурног, односно приправног ветеринара ван радног времена ради обезбјеђивања непрекидног пружања здравствене заштите животиња.
Двориште и прилазни путеви на функционалном земљишту око правног лица морају бити поплочани или асфалтирани, док остале површине морају бити покривене травнатом облогом.
Члан 4
Правна лица могу бити смјештена у:
1. засебном пословном објекту или
2. одвојеном простору стамбеног или пословног објекта са засебним улазом, односно излазом.
Све просторије односно простори правних лица морају чинити јединствену цјелину и бити потпуно физички одвојени од могућег стамбеног или другог пословног простора у случају из става 1 тачка 2 овог члана.
Распоред просторија односно простора и путеви комуникације између њих, морају одговарати стручним захтјевима за вршење свих послова и логичким правцима кретања запослених у вршењу тих послова и тиме осигурати несметани рад, безбиједност у раду и кретању запосленог особља и странака, као и заштиту од неовлашћеног улаза у службене и радне просторије.
Просторије односно простори, осим канцеларија, морају бити такви да се могу лако чистити, прати и дезинфиковати.
Под у свим просторијама односно просторима, осим канцеларија, мора бити од материјала који није клизав и који је погодан за чишћење, прање и дезинфекцију, док зидови у висини од најмање 1,5 метара морају бити покривени керамичким плочицама или другим погодним материјалом, непропустљивим за влагу, а који се лако чисти, пере и дезинфикује, свијетле боје и заобљених рубова у додиру са површином пода.
Просторије односно простори морају имати регулисан систем водоводне мреже (топла и хладна текућа вода) на свим мјестима гдје се врше послови прегледа, лабораторијских испитивања и здравствене заштите животиња, а који је намијењен за чишћење и прање прибора, инструмената и опреме, и за прање руку запослених, као и систем за одвођење отпадних вода који је везан за канализациону мрежу или септичку јаму, а који не смије бити такав да представља извор загађења околине опасним инфективним или хемијским агенсима.
Просторије односно простори морају бити, у односу на врсту животиње која се третира, врсту и обим посла, односно лабораторијских испитивања, одговарајуће величине, суви и адекватно темперирани тако да омогућавају несметано вршење свих послова.
Све просторије односно простори морају бити освијетљени природним или вјештачким освјетљењем и то:
- у просторијама, односно просторима за преглед животиња и вршење лабораторијских испитивања најмање 550 луx-а,
- у просторијама односно просторима за друге стручне послове најмање 300 луx-а,
- у помоћним просторијама односно просторима најмање 110 луx-а.
Просторије односно простори из којих се могу пренијети узрочници заразних болести животиња и/или зооноза, као и друге материје које на било који начин могу штетно утицати на здравље људи и животиња, као и на околину, морају бити такви да омогућавају предузимање свих потребних радњи у циљу неутралисања штетних посљедица које могу настати током рада у њима.
Изолатор за заражене животиње и животиње за које се сумња да су заражене, мора бити лоциран поред објекта или у одвојеној просторији истог објекта која има засебан улаз који се закључава. Улазак у изолатор, односно просторију у којој се налази изолатор, дозвољен је искључиво запосленим радницима који брину о здравственом стању животиња у изолатору и ветеринарском инспектору.
Изолатор мора имати могућност истовременог одвојеног држања најмање двије мале животиње у затвореним боксовима односно кавезима.
Под, зидови и опрема у изолатору морају бити израђени од материјала и на начин који осигурава могућност лаког чишћења, прања и дезинфекције, као и спрјечавање ширења заразних болести.
Члан 5
Правно лице, у односу на врсту послова за чије вршење је регистровано односно које има намјеру да врши, мора имати одговарајућу опрему за рад која мора бити наведена на овјереном списку са детаљном спецификацијом који се редовно ажурира.
Опрема за обављење ветеринарске дјелатности у правним лицима мора бити усклађена са стручним и професионалним захтјевима у вршењу појединих ветеринарских послова и израђена од материјала који се може лако чистити, прати и дезинфиковати.
У просторијама односно просторима у којима се ради са зараженим или потенцијално зараженим материјалом, опрема мора бити таква да осигурава безбједан рад запослених, без опасности по живот и здравље, а истовремено мора онемогућити преношење узрочника заразних болести животиња и/или зооноза и по здравље људи и животиња штетних материја.
Опрема у простору за запослене мора бити усклађена са бројем запослених радника и таква да омогућава редовно вођење прописане ветеринарске евиденције и документације, као и њено архивирање.
Свако правно лице мора посједовати ормар за прву помоћ и адекватну опрему за личну заштиту запослених.
Опрема у чеконици за странке мора бити прилагођена врсти и обиму ветеринарских послова тако да мора имати довољан број мјеста за сједење и вјешаоника.
У просторији, односно простору за преглед и лијечење животиња, као и за паковање и отпремање узетог материјала за лабораторијске анализе, мора постојати сто за прегледе и лијечење животиња са одговарајућим освјетљењем и ормар за одлагање инструмената и другог прибора, ормар за љекове који се кортисте за непосредно лијечење, радне површине за узимање и паковање материјала за лабораторијске анализе и за друге пратеће послове, као и фижидер.
Приручна лабораторија мора имати одговарајће радне површине за извођење основних дијагностичких анализа.
Просторија за смјештај и чување љекова и медицинских средстава мора бити одговарајуће величине и не смије бити изложена директној сунчевој светлости. Мора имати обезбијеђено природно или вјештачко провјетравање. У просторији се мора налазити:
- довољан број полица за смјештај љекова и медицинских средстава;
- фрижидер са термостатом;
- метални ормар који се закључава за љекове са психотропним дејством и опојне дроге;
- термометар са опсегом мјерења од -100Ц до +300Ц и уређај за мјерење влаге;
- друга потребна опрема зависно од врсте и обима вршења ветеринарских послова.
У простору или просторији за прање и стерилизацију мора бити умиваоник са текућом хладном и топлом водом, опрема за прање, циједјење и сушење посуђа и прибора, ормар за чување средстава и прибора за чишћење и прање, одвојена полица за остављање нечистог посуђа и прибора, као и одговарајућа опрема за стерилизацију инструмената и прибора.
Члан 6
Стручне послове здравствене заштите животиња у правним лицима, може обављати само доктор ветеринарске медицине, односно дипломирани ветеринар (у даљем тексту: ветеринар), са положеним стручним испитом и важећом лиценцом.
Стручне послове у појединим специјализираним лабораторијским испитивањима могу обављати и стручњаци других профила (хемичари, физико-хемичари, љекари и др.).
Ветеринарски техничари и друго техничко особље могу вршити стручно-техничке послове здравствене заштите животиња и лабораторијских испитивања само под надзором лица из става 1 и 2 овог члана, а који нијесу везани за постављање дијагнозе, одређивање начина лијечења животиња и томачења резултата лабораторијских испитивања.
Административно-стручни, књиговодствено-рачуноводствени, помоћни и њима слични послови или само поједини од ових послова могу се обављати и изван објекта правног лица или повјеравањем истих послова другим овлашћеним правним лицима за вођење књиговодствено-финансијског пословања.
Б. ПОСЕБНИ УСЛОВИ
1. Ветеринарска амбуланта
Члан 7
Ветеринарска амбуланта мора имати сљедеће просторије, односно просторе:
- пријемну просторију са чекаоницом за странке и животиње;
- просторију за преглед и лијечење малих, а по потреби и великих животиња, као и за лакше хируршке захвате, са простором за паковање и отпремање узоркованог материјала за лабораторијску анализу;
- просторију са опремом за смјештај и чување љекова и медицинских средстава;
- просторију за приручну лабораторију;
- простор са опремом за прање и стерилизацију инструмената и прибора;
- простор (канцеларијски) за ветеринаре и остало запослено особље са опремом за вођење евиденција и чување документације;
- простор за чување (складиштење) сјемена за вјештачко осјемењавање у случају да има намјеру да врши послове вјештачког осјемењавања животиња;
- санитарне просторије са: умиваоником и тушем, гардеробним простором са ормарима за дневну и радну одјећу сваког запосленог радника и тоалет;
- простор и опрему за чување угинулих животиња или заразног или на заразу сумњивог материјала до нешкодљивог збрињавања (замрзивач).
За вршење хирушких захвата на отвореним тјелесним шупљинама, дубоким мишићима, костима и зглобовима, мора се обезбиједити посебна просторија за хируршке захвате (хируршка сала).
Члан 8
Ветеринарска амбуланта мора имати сљедећа средства и опрему за рад:
- потребне инструменте за рад и другу опрему за узимање узорака крви, млијека, патолошких секрета и екскрета, коже и другог материјала;
- инструменте за интерне и превентивне прегледе и захвате, гинеколошке прегледе и лијечење стерилитета;
- инструменте за помоћ при порођају;
- инструменте за хирушке захвате, а најмање један хирушки сет (комплет) инструмената за пружање хитне ветеринарске помоћи;
- најмање један сет (комплет) инструмената за секцију угинулих или закланих животиња, те прибор за обарање и фиксацију животиња, као и опрему за узимање и слање материјала на лабораторијску анализу;
- опрему за основну лабораторијску дијагностику у складу са врстом и обимом послова;
- опрему за чување и транспорт сјемена за вјештачко осјемењавање животиња, као и прибор и опрему за инсеминацију;
- опрему и средства за чишћење, прање и дезинфекцију инструмената и прибора;
- опрему за суву стерилизацију;
- одговарајући број радних мантила, а најмање 3 за сваког запосленог, заштитних кецеља и друге опреме за личну заштиту запослених;
- другу одговарајућу опрему за вршење ветеринарских послова.
Ветеринарска амбуланта мора посједовати најмање једно возило за обављање своје дјелатности.
Возило из става 2 овог члана, мора бити подешено својој намјени и опремљено за обављање теренских ветеринарских послова и то:
- возило које служи за превоз контејнера за вјештачко осјемењавање са течним азотом, мора имати довољно велики пртљажник, односно простор, за смјештај контејнера са опремом за његово фиксирање у току превоза;
- возило мора бити опремљено покретним затвореним касетама или ормарићима за чување и транспорт љекова, опреме и прибора потребних за теренски рад, као и термички изолованом кутијом за дневни транспорт и чување вакцина и љекова који захтијевају одређени температурни режим.
Возило мора бити видно означено натписом ветеринарске амбуланте којој припада.
Члан 9
Ветеринарска амбуланта мора имати најмање једног стално запосленог ветеринара са положеним стручним испитом и важећом лиценцом, као и најмање једног ветеринарског техничара са положеним стручним испитом.
Члан 10
Ветеринарска амбуланта може у свом саставу имати један или више пунктова у којима може повремено вршити послове лијечења и вјештачког осјемењавања животиња.
Пункт мора имати:
- најмање једну просторију за рад са потребном опремом за вршење послова лијечења и вјештачког осјемењавања животиња;
- простор са опремом за везивање животиња и надстрешницу;
- обезбијеђене услове за хигијенски рад, односно обезбијеђен довод воде и одстрањивање отпадних вода и отпадног материјала;
- видно истакнуто вријеме пружања ветеринарских услуга.
2. Ветеринарска амбуланта за кућне љубимце
Члан 11
Ветеринарска амбуланта за кућне љубимце мора имати просторије односно просторе неведене у члана 7 става 1 овог правилника изузев простора за чување (складиштење) сјемена за вјештачко осјемењавање.
Члан 12
Ветеринарска амбуланта за кућне љубимце мора имати средства и опрему за рад наведене у члана 8 става 1 овог правилника изузев инструмената за помоћ при порођају, опреме за чување и транспорт сјемена за вјештачко осјемењавање животиња и прибора и опреме за инсеминацију.
Члан 13
Ветеринарска амбуланта за кућне љубимце мора имати најмање једног стално запосленог ветеринара са положеним стручним испитом, важећом лиценцом и специјализацијом из области здравствене заштите кућних љубимаца, као и најмање једног ветеринарског техничара са положеним стручним испитом.
3. Ветеринарска клиника
Члан 14
Ветеринарска клиника мора имати објекат са просторијама односно просторима, средствима, опремом и уређајима за обављање здравствене заштите животиња, те за смјештај и његу животиња током лијечења и опоравка, примјерен врсти животиња које су предмет стационарне здравствене заштите.
Члан 15
Ветеринарска клиника мора имати сљедеће просторије, односно просторе, средства, опрему и уређаје за рад:
- пријемну просторију са чекаоницом за странке и животиње;
- просторију за преглед и лијечење малих и/или великих животиња, као и за лакше хируршке захвате, са простором за паковање и отпремање узоркованог материјала за лабораторијску анализу;
- хируршки блок са простором за хируршку припрему и припрему пацијента, простором за припрему и стерилизацију инструмената и прибора, и операционом салом;
- блок клиничке дијагностике са простором и опремом за извођење РТГ, ултразвучне, ЕКГ, ендоскопске и лабораторијске дијагностике;
- просторију са опремом за смјештај и чување љекова и медицинских средстава;
- стационар са одговарајућим простором за смјештај хране за животиње и простором, зависно од врсте животиње, за боравак, лијечење и његу животиње;
- просторију, односно канцеларију за запослене са библиотеком и архивом;
- простор и опрему за чување угинулих животиња или заразног или на заразу сумњивог материјала до нешкодљивог збрињавања. (замрзивач);
- санитарне просторије са умиваоником и тушем, гардеробним простором са ормарима за дневну и радну одјећу сваког запосленог радника и тоалет;
- инструменте и опрему за клиничку дијагностику и терапију у складу са професионалном орјентацијом;
- одговарајући број радних мантила, најмање 3 за сваког запосленог, заштитних кецеља и друге опреме за личну заштиту запослених;
- другу одговарајућу опрему за вршење ветеринарских послова.
Члан 16
Хируршки блок из члана 15 овог правилника, може бити опремљен за хирушке захвате код малих животиња и/или за хирушке захвате код великих животиња у складу са професионалном орјентацијом клинике.
Хируршки блок за хирушке захвате код малих животиња мора бити опремљен покретним операционим столом за мале животиње, покретним сточићем за инструменте и прибор, уређајима за наркозу и УВ лампом за дезинфекцију простора.
Хируршки блок за хирушке захвате на великим животињама мора бити опремљен стојницом за фиксацију и струњачом, и прибором за обарање и фиксацију великих животиња, односно механичком или хидрауличном стојницом-столом за фиксацију и обарање великих животиња, затим покретним сточићем за инструменте и прибор, уређајима за наркозу и УВ лампом за дезинфекцију простора.
Члан 17
Стационар мора бити смјештен у посебним просторијама, мора имати довољан број боксева, (најмање 3), одвојених пуним преградама, урађених и опремљених у складу са нормативима за одређене врсте животиња.
Члан 18
Ветеринарска клиника мора имати најмање два стално запослена ветеринара са положеним стручним испитом, важећом лиценцом, специјализацијом из подручја унутрашњих болести, хирургије, рентгенологије и ултразвучне дијагностике, патологије или комплексне заштите домаћих месождера, у случају да се бави здравственом заштитом кућних љубимаца, или специјализацијом из подручја унутрашњих болести, хирургије, рентгенологије и ултразвучне дијагностике, репродукције и вјештачког осјемењавања, патологије и терапије домаћих папкара и копитара, у случају да се бави здравственом заштитом папкара и копитара, као и најмање једног ветеринарског техничара са положеним стручним испитом.
Ветеринарска клиника мора обезбиједити цјелодневни стални стручни надзор над животињама у стационару.
Члан 19
Ветеринарска клиника која се оснива у оквиру ветеринарске амбуланте мора у односу на простор, опрему, инструменте и кадрове, испуњавати све услове из овог правилника који се односе на ветеринарске клинике.
4. Специјалистичка ветеринарска лабораторија
Члан 20
Специјалистичка ветеринарска лабораторија, у погледу просторија, односно простора и опреме мора имати:
1. За вршење лабораторијске дијагностике:
- просторију за пријем материјала;
- просторију за обдукцију са: столом за обдукцију, прибором за обдукцију (ножеви месарски, ножеви паренхимски, скалпели, пинцете, шеге за кости, маказе равне и дугметасте, прибор за отварање лобање, посуде и заштитна средства за запослене), фрижидером и замрзивачем за чување материјала, подним аутоклавом;
- простор за одлагање лешева до нешкодљивог уклањања (замрзивач);
- просторију за вршење микробиолошких испитивања дијагностичког материјала са: ситним лабораторијским посуђем и прибором, плинским пламеницима и бактериолошким инструментима, термостатима, фрижидером, замрзивачем, воденим купатилом, центрифугом, апаратом за стварање анаеробних услова, бројачем колонија, УВ лампом, техничком вагом, бинокуларним микроскопом са имерзијом;
- просторију за вршење серолошких испитивања са: ситним лабораторијским посуђем и прибором, фрижидером, замрзивачем, центрифугом, воденим купатилом, микропипетама, ЕЛИСА читачем;
- просторију за имунофлуоресцентну дијагностику са: флуоресцентним микроскопом;
- просторију за паразитолошка испитивања са: ситним лабораторијским посуђем и прибором, апаратом за уситњавање дијагностичког материјала, техничком вагом, лупом, оптичким микроскопом, трихиноскопом, апаратуром за вјештачку дигестију, фрижидером, замрживачем;
- простор за чување дијагностичког материјала и дијагностикума;
- просторију за припрему микробиолошких хранљивих подлога и раствора са: простором за складиштење полуготивих подлога, хемикалија и реагенаса, техничком вагом, пХ метром, уређајем за филтрацију, вакум пумпом, аутоклавом, дестилатором, УВ лампом и сувим стерилизатором;
- просторију за прање и стерилизацију лабораторијског прибора и посуђа са: простором за прихват нечистог и контаминираног посуђа и прибора, као и одстрањивање претраженог садржаја, простором за прање и сушење, простором за стерилизацију и паковање, посудама за прихват нечистог и контаминираног посуђа и прибора, судопером са текућом хладном и топлом водом, сталцима за сушење, сувим стерилизатором, аутоклавом и Коховим лонцем;
- просторију за одлагање радне одјеће, обуће и заштитних средстава запослених,
- просторије канцеларије за рад стручњака, односно за обраду резултата и припрему извјештаја у складу са бројем запослених и обимом послова;
2. За микробилошко испитивање хране за животиње, сировина, додатака храни за животиње и воде за напајање ради утврђивања њихове здравствене исправности:
- просторију за пријем материјала;
- просторију за микробиолошка испитивања хране за животиње сировина, додатака храни за животиње и воде за напајање са: ситним лабораторијским посуђем и прибором, плинским пламеницима, термостатима, фрижидером, замрзивачем, воденим купатилом, техничком вагом, апаратом за уситњавање узорака, оптичким микроскопом са имерзијом, лупом, бројачем колонија, УВ лампом;
- просторију за припрему микробиолошких хранљивих послога и раствора са: простором за складиштење полуготивих подлога, хемикалија и реагенаса, техничком вагом, пХ метром, уређајем за филтрацију, вакуум пумпом, аутоклавом, дестилатором, УВ лампом и сувим стерилизатором.
- просторију за прање и стерилизацију лабораторијског прибора и посуђа са: простором за прихват нечистог и контаминираног посуђа и прибора, као и одстрањивање претраженог садржаја, простором за прање и сушење, простором за стерилизацију и паковање, посудама за прихват нечистог и контаминираног посуђа и прибора, судопером са текућом хладном и топлом водом, сталцима за сушење, сувим стерилизатором, аутоклавом и Коховим лонцем;
- просторију за одлагање радне одјеће, обуће и заштитних средстава запослених;
- просторије канцеларије за рад стручњака, односно за обраду резултата и припрему извјештаја у складу са бројем запослених и обимом послова;
3. За микроболошко испитивање здравствене исправности намирница, производа и сировина животињског поријекла:
- просторију за пријем материјала;
- просторију за микробиолошка испитивања намирница, производа и сировина животињског поријекла са: ситним лабораторијским посуђем и прибором, плинским планемицима, техничком вагом, термостатима са температуром од 37 и 44оЦ, воденим купатилом, фрижидером, замрзивачем, центрифугом, лупом, апаратом за стварање анаеробних услова, бинокуларним микроскопом са имерзијом, УВ лампом, бројачем колонија, уређајем за хомогенизацију узорака;
- просторију за припрему микробиолошких хранљивих послога и раствора са: простором за складиштење полуготивих подлога, хемикалија и реагенаса, техничком вагом, пХ метром, уређајем за филтрацију, вакуум пумпом, аутоклавом, дестилатором, УВ лампом и сувим стерилизатором;
- просторију за прање и стерилизацију лабораторијског прибора и посуђа са: простором за прихват нечистог и контаминираног посуђа и прибора, као и одстрањивање претраженог садржаја, простором за прање и сушење, простором за стерилизацију и паковање, посудама за прихват нечистог и контаминираног посуђа и прибора, судопером са текућом хладном и топлом водом, сталцима за сушење, сувим стерилизатором, аутоклавом и Коховим лонцем;
- просторију за чување потрошног материјала;
- просторију за одлагање радне одјеће, обуће и заштитних средстава запослених;
- просторије канцеларије за рад стручњака, односно за обраду резултата и припрему извјештаја у складу са бројем запослених и обимом посла;
4. За физичко-хемијска испитивања хране за животиње, сировина, додатака храни за животиње и воде за напајање, као и намирница, производа и сировина животињског поријекла ради утврђивања квалитативне и здравствене исправности:
- просторију за пријем материјала;
- просторију за припрему узорака за испитивање са: техничком вагом, хомогенизатором и машином за мљевење меса, млином за житарице, фрижидером, замрзивачем;
- двије просторије за основна физичко-хемијска испитивања са: дигестором и централном вентилацијом, вакуум сушницом са терморегулацијом до 200ОЦ, пХ метром, уређајем за одређивање азота - микро-Кјелдахл, уређајем за екстракцију масти по Соxлету, пећи за жарење до 900оЦ, уређајем за бидестилацију, прибором за дестилацију воденом паром, рефрактометрима са могућношћу подешавања температуре, центрифугом, ротационим вакуум-упаривачем, лабораторијским решо-ом;
- двије просторије за апарате са: гасно течним хроматографом са различитим детекторским системима, течно-течним хроматографом са различитим детекторским системима, атомско-апсорпционим спектрометром, гасно-масеним хроматографом, УВ-ВИС спектрофотометром, прибором за хроматографију на хартији, прибором за хроматографију на танком слоју;
- просторију за смјештај вага и осјетљивих инструмената са: прецизном вагом од 300 до 2.000 г, полуаналитичком вагом до 2.000 г, аналитичком вагом до + 0.0001 г.;
- просторију за смјештај хемикалија и штетних материјала са посебним ормаром за чување запаљивих течности;
- просторију за чување компримованих гасова;
- просторију за прање лабораторијског прибора и посуђа са: простором за прихват нечистог посуђа и прибора, као и одстрањивање претраженог садржаја, простором за прање и сушење, посудама за прихват нечистог посуђа и прибора, судопером са текућом хладном и топлом водом, сталцима за сушење, дестилатором;
- просторију за одлагање радне одјеће, обуће и заштитних средстава запослених,
- просторије канцеларије за рад стручњака, односно за обраду резултата и припрему извјештаја у складу са бројем запослених и обимом послова;
Члан 21
Специјалистичка ветеринарска лабораторија, у погледу стручних кадрова, мора имати:
1. За вршење лабораторијске дијагностике запослене са:
- завршеним факултетом ветеринарске медицине од којих најмање један мора бити специјалиста или магистар наука из области микробиологије, најмање један специјалиста или магистар наука из области епизоотиологије и заразних болести животиња и најмање један специјалиста или магистар наука из области патолошке морфологије животиња или један специјалиста или магистар наука из области паразитологије;
- завршеном средњом ветеринарском, медицинском или хемијском школом.
2. За микробилошко испитивање хране за животиње, сировина, додатака храни за животиње и воде за напајање ради утврђивања њихове здравствене исправности запослене са:
- завршеним факултетом ветеринарске медицине од којих најмање један мора бити специјалиста или магистар наука из области микробиологије;
- завршеном средњом ветеринарском или пољопривредном школом.
3. За микроболошко испитивање здравствене исправности намирница, производа и сировина животињског поријекла запослене са:
- завршеним факултетом ветеринарске медицине, медицинским, природно-математичким (смјер биологије), технолошким или пољопривредним факултетом од којих најмање један мора бити специјалиста или магистар наука из области микробиологије или из области хигијене намирница животињског поријекла;
- завршениом средњом ветеринарском, медицинском или пољопривредном школом.
4. За физичко-хемијска лабораторијска испитивања хране за животиње, сировина, додатака храни за животиње и воде за напајање, као и намирница, производа и сировина животињског поријекла ради утврђивања квалитативне и здравствене исправности запослене са:
- завршеним природно-математичким (одсјек хемије или физичке хемије), технолошким или фармацеутским факултетом, од којих најмање један мора бити специјалиста за санитарну хемију и најмање један специјалиста за санитарну токсикологију;
- завршеном средњом хемијском школом.
Број стручњака, техничког и помоћног особља мора бити примјерен опсегу обављања дјелатности и омогућавати редовност и сталност обављања послова током цијеле године с могућношћу организовања дежурстава најмање једног стручњака и једног техничког или помоћног радника ван радног времена, у случају потребе.
Члан 22
Поједине просторије односно простори, уређаји и апарати високе технологије и вриједности могу се користити за потребе вршења више различитих лабораторијских испитивања из члана 20, став 1, тач. 1 до 4 уколико то не ремети функционалност обављања испитивања и није у супротности са поштовањем основних стручних принципа заштите од ширења инфективних или контаминирајућих агенаса.
5. Национални ветеринарски институт
Члан 23
Национални ветеринарски институт, поред просторија односно простора и опреме из члана 20 овог правилника, мора имати још и:
1. За вршење лабораторијске дијагностике:
- просторију за израду патохистолошких препарата са: простором за микроскопирање, бинокуларним микроскопом са имерзијом и додатком за фотографисање, фотоапаратом, микротомом, криостатом, парафинатором, воденим купатилом, термостатом и фрижедером;
- просторију или простор за хематологију са: бинокуларним микроскопом, коморицама и меланжерима за еритроците и леукоците, спектроскопом, коагулометром, попетама по Wестергрену, хемоглобинометром, аерометром и ситним лабораторијским посуђем и прибором;
- просторију за рад са посебно опасним узрочницима са: комором за стерилни рад, посудом или термостатом са анаеробним условима и регулатором угљен диоксида и влаге;
- просторију или простор за идентификацију гљивица (фунга);
2. За вршење вирусолошке дијагностике:
- просторију за вршење вирусолошких испитивања дијагностичког материјала са: ситним лабораторијским посуђем и прибором, плинским пламеницима, термостатима, фрижидером, замрзивачем, дифризером (од -20ОЦ и -70ОЦ), воденим купатилом, пХ метром, техничком вагом, центрифугом, УВ лампом, инвертиним микроскопом, флуоресцентним микроскопом, биофилизатором, апаратом за редестилацију, ЦО2 термостатом, инкубатором за ембрионирана јаја, ламинарном комором, миксер-хомогенизатором;
- просторијом за мале лабораторијске животиње са: ситним прибором за обдукције, кавезима за држање здравих животиња, кавезима-изолаторима за држање животиња у огледу, уређајем за вентилацију и филтрацију улазног и излазног ваздуха са могућношћу одржавања надпритиска, простором за одлагање лешева и отпадних материја до нешкодљивог уклањања.
3. За вршење лабораторијских испитивања лијекова и медицинских средстава у ветерини:
- просторију за испитивање технолошке израде облика лијекова, квалитета амбалаже и за хемијска и физико-хемијска испитивања квалитета лијекова;
- просторију за контролу микробиолошке чистоће, стерилности, степена контаминације и одређене микробиолошке активности лијекова;
- просторију, односно простор за контролу, одређивање и стандардизацију биолошке активности лијека;
- просторију, односно простор за утврђивање пирогености, прихватљиве штетности, подношљивости, токсичности, као и фармакодинамска испитивања на експерименталним животињама;
- просторију за смјештај третираних и нетретираних животиња са карантином;
- просторију, односно простор за контролу фармацеутско-технолошких карактеристика лијекова;
- просторију, односно простор за стерилизацију, депирогенизацију и асептичан рад;
- климатизовану просторију за чување лијекова и испитивање стабилности лијекова;
- просторију, односно простор за смјештај хемикалија и потрошног материјала, с издвојеним простором за смјештај запаљивих и експлозивних материјала;
- просторију за прање лабораторијског посуђа и прибора;
- просторије канцеларије за рад стручњака, односно за обраду резултата и припрему извјештаја у складу са бројем запослених и обимом послова;
За вршење послова из става 1 тачка 3 овог члана Национални ветеринарски институт мора имати следећу опрему: ситно лабораторијско посуђе и прибор, опрему за титриметријска испитивања, потенциометар, електричне и магнетне мјешалице, хомогенизатор, мјерне и упоредне електроде, амперметар, апарат за дестилацију, алкохолметар, пикнометар, рефрактометар, УВ/ВИС и ИР спектрофотометар, флуорометар, атомски апсорпциони масени спектрометар, опрему за хроматографска испитивања (силазна и узлазна хроматографија, плинска хроматографија, јонска хроматографија), ваге, сита, микроскоп, лупу, опрему за екстракцију, мацерацију, дигестију и перколацију, пХ метар, апарат за одређивање чвстоће, тачке топљења и тачке кључања, полариметар, пенетрометар, вискозиметар, ексикатор, нефелометар, УВ лампу, центрифугу, ултрацентрифугу, опрему за ЕЛИСА тест и РИП тест, термостат, водено купатило, фрижидер, замрзивач, опрему за електрофорезу, имуноелектрофорезу и имунодифузију.
Опрема из става 2 овог члана мора бити таква да се њом могу извршити сва физичко-хемијска, фармацеутско-технолошка, биолошка, микробиолошка и фармаколошко-токсиколошка контрола квалитета лијекова прописана Националном, односно Европском фармакопејом и посебним методама прописаним на основу Закона о лијековима, као и сва лабораторијска испитивања прописана контролно-аналитичким прописом прихваћеним у поступку регистрације лијека.
Опрема из става 2 овог члана мора бити редовно калибрирана и сервисирана и о томе се мора водити одговарајућа евиденција.
Члан 24
Поједине просторије односно простори, уређаји и апарати високе технологије и вриједности могу се користити за потребе вршења више различитих лабораторијских испитивања из члана 23, став 1, тач. 1 до 3 уколико то не ремети функционалност обављања испитивања и није у супротности са поштовањем основних стручних принципа заштите од ширења инфективних или контаминирајућих агенаса.
Члан 25
Национални ветеринарски институт, у погледу стручних кадрова, поред услова неведених у члану 21 овог правилника, мора имати и запослене са завршеним факултетом ветеринарске медицине од којих најмање један мора бити специјалиста или магистар наука из неке од сљедећих области: микробиологије, паразитологије, здравствене заштите риба, здравствене заштите пчела, епизоотиологије и заразних болести животиња, хигијене намирница животињског поријекла или исхране животиња, и најмање један специјалиста или магистар наука из области вирусологије (у случају вршења вирусолошке дијагностике).
За вршење лабораторијских испитивања лијекова и медицинских средстава у ветерини Национални ветеринарски институт мора имати запослене са:
- завршеним факултетом ветеринарске медицине и специјализацијом за испитивање лијекова по чијем се одобрењу поједине серије лијекова могу стављати у промет;
- завршеним факултетом ветеринарске медицине и специјализацијом из области микробиологије, вирусологије и имунологије (за вршење лабораторијских испитивања имунобиолошких и имунолошких препарата (серуми, вакцине, дијагностичка средства));
- високом, вишом и средњом спремом који раде на квалитативним и квантитативним физичко-хемијским, фармацеутско-технолошким, биолошким, микробиолошким и фармаколошко-токсиколошким испитивањима лијекова;
Поред запослених из става 2 овог члана, Национални ветеринарски институт може имати и запослене са најмање ВИИ-2 степеном стручне спреме у области фармације, медицине или других области.
Национални ветеринарски институт мора имати најмање три запослена са завршеним факултетом ветеринарске медицине и стеченим звањем доктора наука из области од значаја за вршење послова Националног ветеринарског института.
Ц. ДОДАТНИ УСЛОВИ
Члан 26
Ветеринарска амбуланта, поред општих и посебних услова, мора испуњавати и додатне услове:
1. за вршење послова превентивне вакцинације одређених кућних љубимаца против бјеснила у објекту мора имати:
- одговарајући простор за прописно вођење евиденције вакцинисаних животиња и издавање прописаних увјерења и потврда;
- уредно вођену картотеку својих пацијената - кућних љубимама;
- изолатор за кућне љубимце за које се сумња да су заражени бјеснилом;
- двократно радно вријеме уз остварење могућности прихвата и давања података током 24 часа.
2. за вршење послова ветеринарског прегледа на линији клања, при утовару и истовару пошиљки и на сточним пијацама:
- најмање још једног стално запосленог ветеринара са положеним стручним испитом, важећом лиценцом и најмање 3 године радног искуства, задуженог и одговорног за вршење ових послова;
- одговарајући простор за прописно вођење евиденције извршених послова и издавање прописаних увјерења и потврда;
- апаратуру за вјештачку дигестију или трихиноскоп са екраном са припадајућим прибором,
- одговарајућу опрему и прибор за узорковање, паковање и слање узорака на лабораторијске анализе;
- фрижидер са замрзивачем за чување узорака;
- ормар за чување прибора потребног за вршење ових послова;
- заштитно радно одијело.
3. за спровођење мјера из Оперативног програма:
- најмање још једног стално запосленог ветеринара са положеним стручним испитом, важећом лиценцом и најмање 3 године радног искуства, задуженог и одговорног за вршење ових послова, као и најмање још једног ветеринарског техничара са положеним стручним испитом.
- изолатор за животиње за које се сумња да су обољеле од заразне болести;
- вршење послова током цијелог дана са ноћним дежурством или обавезним стањем приправности од стране ветеринара са положеним стручним испитом и важећом лиценцом.
4. за вршење послова ДДД-а:
- најмање једног стално запосленог ветеринара са положеним стручним испитом и важећом лиценцом, оспособљеног за вршење послова ДДД-а;
- посебна просторија за чување и смјештај средстава за ДДД са простором за припремање тих средстава;
- прскалице и распршиваче са ручним, бензинским или електричним погоном и апарате за фумигацију (ако користи фумиганте);
- опрема за припремање, ношење, постављање, сакупљање и одстрањивање мамаца и сличног материјала, као и опрема за сакупљање и нешкодљиво уклањање угинулих глодара;
- средства личне заштите (заштитна одјећа и обућа, штитници за лице и очи, маске са одговарајућим филтерима, рукавице), као и друга опрема и средства за пружање прве помоћи у случају тровања.
Члан 27
Изузетно, у ситуацији када на одређеном подручју нема организоване ветеринарске службе, или када је она недовољно развијена, или када објективне околности као што су величина сточног фонда, географске карактеристике терена, климатски услови и сл., не дозвољавају интензивнији развој ветеринарске службе на том подручју, ветеринарска амбуланта може вршити послове ветеринарског прегледа на линији клања, при утовару и истовару пошиљки и на сточним пијацама, као и спроводити мјере из Оперативног програма, а да не испуњава све услове наведене у тач. 2 и 3 става 1 члана 26 овог правилника, о чему одлучује орган управе надлежан за послове ветеринарства.
Члан 28
Ветеринарска амбуланта за кућне љубимце, поред општих и посебних услова, за вршење послова превентивне вакцинације одређених кућних љубимаца против бјеснила у објекту, мора испуњавати и додатне услове наведене у члану 26 став 1 тачка 1 овог правилника.
Члан 29
Ветеринарска клиника, поред општих и посебних услова, за вршење послова превентивне вакцинације одређених кућних љубимаца против бјеснила у објекту, мора испуњавати и додатне услове наведене у члану 26 став 1 тачка 1 овог правилника.
Члан 30
Специјалистичка ветеринарска лабораторија и Национални ветеринарски институт поред општих и посебних услова морају испуњавати и додатне услове:
- за уклањање потенцијално опасног материјала и остатака материјала биолошког поријекла достављеног на испитивање, мора се обезбиједити посебна просторија или простор са уређајума за чување истог материјала до његовог нешкодљивог уклањања или обезбиједити адекватне пећи за спаљивање.
- за чување лако запаљивих материјала, алкохола, етера, бензина и сл. мора се обезбиједити посебна просторија изведена у складу са постојећим прописима и потребама, на погодном мјесту изван настањених простора и простора гдје бораве запослени;
- при испитивању лијекова и медицинских средстава за употребу у ветерини морају се поштовати принципи добре лабораторијске праксе и извршити сва испитивања која су прописана за одређени препарат, по методама које су прописане Националном, односно Европском фармакопејом или посебном методом испитивања која је утврђена при давању одобрења за стављање у промет;
- сви прозори радних просторија у којима се рукује са биолошким материјалом или стерилним прибором и сл., морају у току топлог годишњег доба бити заштићени од уласка инсеката;
- за потребе запослених морају се обезбиједити помоћне просторије тј. гардеробе са гардеробним ормарима и одвојеним туш кабинама и тоалетима за мушкарце и жене;
- намјештај мора бити такав да одговара намјени сваке поједине просторије, као и стручно-техничким, хигијенским и естетским захтјевима и да се може лако чистити;
- у свим просторијама гдје се испитује инфективни дијагностички материјал и врше послови са стерилним прибором и хранљивим подлогама, забрањено је држање намјештаја, прибора и предмета од незаштиченог дрвета и других порозних материјала који не пружају могућност сигурне дезинфекције, као и држање украсних биљака и завјеса на прозорима.
ИИИ ПРЕЛАЗНЕ И ЗАВРШНЕ ОДРЕДБЕ
Члан 31
Правна лица која се баве организованом производном, односно држањем животиња, а желе да обезбиједе сталну здравствену заштиту својих животиња самостално кроз сопствену организацију, морају испуњавати услове из одредби овог правилника.
Члан 32
Уз захтјев Ветеринарској управи за издавање дозволе за обављање ветеринарске дјелатности, правна лица прилажу:
- потврду о регистрацији правног лица у привредном суду;
- употребну дозволу за објекат издату од стране надлежног органа;
- скицу објекта, односно објеката овјерену од стране пројектантске куће;
- доказ о испуњењу услова у погледу кадрова.
Члан 33
Постојећа правна лица регистрована за обављање ветеринарске дјелатности дужна су се ускладити са одредбама овог правилника најкасније до 1. децембра 2005. године.
Члан 34
Ступањем на снагу овог правилника престаје да важи Правилник о условима које морају испуњавати ветеринарске амбуланте, ветеринарске амбуланте за кућне љубимце и ветеринарске клинике за обављање ветеринарске дјелатности (Сл. лист РЦГ број 77/04) и Правлник о условима које морају да испуњавају организације удруженог рада за вршење дезинфекције, дезинсекције и дератизације (Сл. лист СФРЈ број 22/88).
Члан 35
Овај правилник ступа на снагу осмог дана од дана објављивања у Службеном листу Републике Црне Горе.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?