- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Шеховић и Медокс: Наставити добру сарадњу на пољу ...
Шеховић и Медокс: Наставити добру сарадњу на пољу образовања
Сарадња са Великом Британијом на пољу образовања донијела је бројне бенефите црногорском образовном систему, кроз значајне пројекте попут „Школе за 21. вијек“, закључили су на данашњем састанку министар просвјете др Дамир Шеховић, амбасадорка Велике Британије у Црној Гори Њ.Е. Карен Медокс и директорица Британског савјета Вања Маџгаљ, те оцијенили да би у овом павцу требало наставити.
Министар Шеховић је пожелио добродошлицу новој амбасадорки Велике Британије, истакавши да су у претходне четири године Амбасада Велике Бритање и Британски савјет били међу најзначајнијим партнерима Министарства просвјете. Како је рекао, заједничким радом, кроз пројекте попут “Школе за 21. вијек“, направљени су важни искораци у образовном систему. „Овај пројекат омогућио је нашој дјеци да по први пут користе микробит уређаје, развијају нова рјешења и критичко размишљање. Пројекат је проширен на све школе у Црној Гори, што је јединствен случај у региону, те ће до краја 2021. године све школе имати одређени број микробит уређаја“, рекао је Шеховић.
Он је подсјетио да је Влада Црне Горе ове године издвојила 250.000 еура за нови пројекат са Британским савјетом, „Наставник за 21. вијек“, који дијелом финансира и британска влада, а чија је укупна вриједност 400.00 еура. Кроз овај пројекат ће преко 4.500 наставника основних школа бити обучено за вјештине критичког мишљења, рјешавања проблема и кодирања. Додатно, кроз нови пројекат, сви клубови за кодирање основних школа биће опремљени основним додацима микробита у циљу квалитетнијег и комплекснијег програмирања као ваннаставне активности.
Министар је нагласио да је уз помоћ оваквих пројеката црногорски образовни систем закорачио у дигитализацију, подсјетивши и на пројекат „Дигитална учионица“ у оквиру којег су дигитализовани уџбеници за први разред основне школе, а осврнуо се и на пројекат са Европском инвестиционом банком вриједан 4 милиона еура, који подразумијева опремање свих школа квалитетним WИ ФИ сигналом, а у другој фази, која слиједи, опремање свих школа рачунарском опремом, паметним телевизорима и таблама.
„Све ово говори да смо разумјели потребе времена у којем живимо, вјештине које то вријеме захтјева од наше дјеце и заједничким снагама се трудимо да им обезбједимо услове и пружимо знање које им је потребно“, поручио је Шеховић.
Амбасадорка Медокс истакла је да је образовање једно од најважнијих поља сарадње Велике Британије и Црне Горе. Она је похвалила досадашња постигнућа и изразила спремност да се и у наредном периоду заједнички ради на јачању црногорског образовног система, вјештина и компетенција које су потребне дјеци и друштву.
Маџгаљ је нагласила да је разумијевање значаја дигиталне сфере и иновација, као и међуресорске сарадње од стране Владе и министра Шеховића лично било од кључне важности за успјешну имплементацију поменутих пројеката и значајне кораке који су направљени у области образовања.
Саговорници су се сагласили да је образовање кључна карика даљег развоја, те да му је потребно посветити додатну пажњу у овом осјетљивом тренутку, усљед пандемије коронавируса.
ПР служба Министарства просвјете