Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ИНТЕРВЈУ В.Д. ДИРЕКТОРА УПРАВЕ ПРИХОДА ЗА НД ВИЈЕСТИ

Објављено: 19.04.2021. 15:26 Аутор: Управа прихода - М.В.
У интервјуу за НД "Вијести" в.д. директора Управе прихода Александар Дамјановић саопштио је да сматра да треба испитати поријекло имовине, не само јавних функционера, већ и експонираних особа из области цивилног сектора, медија, појединих невладиних организација и академске заједнице.

Повећање рока за застару пореске обавезе на период већи од тренутно важећих 10 година, примјена пореске стопе на незаконито утврђену имовину од око 80 одсто, обухватање имовине која је изнијета у иностранство, свакодневни увид Управи прихода и царина (УПИЦ) у банкарске трансакције, формирање специјално обучених међуресорских тимова за утврђивање поријекла имовине, дефинисање јасних смјерница и особа чија би се имовина контролисала нека су од рјешења на којима би требало да почива опорезовање нелегалне имовине, сматра вршилац дужности директора Управе прихода и царина (УПИЦ) Александар Дамјановић.

Међуресорски тимови који би се бавили овим питањем требало би да буду састављени од пореских инспектора, представника сектора за финансијско-објавјештајне послове Управе полиције (УП), тужилаштва, Централне банке (ЦБЦГ) и Агенције за спречавање корупције (АСК), док контрола имовине, како је рекао Дамјановић за "Вијести" треба да крене од оних који ће да врше контролу.

Став саговорника ""Вијести" је да се испита поријекло имовине, не само јавних функционера, већ и експонираних особа из области цивилног сектора, медија, појединих невладиних организација и академске заједнице.Утврђивање предлога закона о поријеклу имовине је овогодишњим програмом рада Владе дефинисано за четврти квартал (октобар-децембар), док је потпредсједник Владе Дритан Абазовић је у парламенту на сједници која је била посвећена посланичким питањима најавио да би овај закон могао да се усвоји до краја прољећног засједања парламента.
Влада је процијенила да би годишњих фискални ефекат од опорезовања нелегалне имовине могао бити око 20 милиона еура .

У Програму рада Владе је објашњено да је циљ овог закона да дефинише законски оквир за борбу против корупције на свим нивоима јавног управљања у Црној Гори, као и против организованог криминала, увезујући пореске норме са нормама других законских текстова, уз дужно поштовање осјетљивости процеса за тренутак развоја економије и друштва у Црној Гори.

"Уз неопходну синергију Владе и скупштинске већине, која је кључна за брзу и ефикасну реализацију ових активности, неопходно је отклонити још неколико дилема, попут периода на који се ове активности односе, а који мора бити много дужи него што је важећи законски рок апсолутне пореске застаре од 10 година, као и тзв. минималног износа разлике вриједности имовине и прихода који би био основица за опорезивање. Што се тиче пореске стопе она може бити и десетоструко већа од постојеће стопе пореза на доходак физичких лица и стопе пореза на добит, које су веома ниске и износе свега девет одсто. Да би опорезовање незаконито стечене имовине имало пуни смисао указујем да се, механизмима међународне полицијске, пореске и банкарске сарадње мора обухватити и имовина изнешена у иностранство, а ради се о стотинама милиона еура", рекао је Дамјановић.

Он је појаснио да се мора поједноставити сарадња институција у Црној Гори, по којој би УПИЦ имала свакодневни безусловни увид у банкарске трансакције на бази којих се механизмима фиктивних међукомпанијских трансакција, а онда и извлачења готовине са банкарских рачуна, стиче незаконито богатство, кривичним дјелима утаје пореза и прања новца."Овај деликатан посао могу да обављају само изузетно обучени међуресорски тимови са пуним моралним интегритетом. У тим тимовима морају бити порески инспектори, припадници УП, односно Сектора за финансијско-обавјештајне послове, припадници тужилаштва, ЦБЦГ и АСК. Они морају имати пуна овлашћења увида у пореске, банкарске и све друге базе података, а нарочито овлашћења за пуну међународну сарадњу. Та сарадња, односно међународна подршка кључна за ефикасно утврђивање незаконито стечене имовине, нарочито оне изнесене у иностранство", истакао је Дамјановић.

Потребно је дефинисати прецизне смјернице о динамици и обухвату особа које ће подлијегати контроли законитог стицања имовне, и та контрола, сматра Дамјановић, мора да крене од особа која ће вршити контролу, од најодговорних у УПИЦ, УП, тужилаштву и другим институцијама.
"Јасно је да је баш тај "обухват" значајан и не може се односити само на јавне функционере, јер нијесу само међу њима особе која су се незаконито обогатила и које мора да стигне рука правде. Та особе се налазе и у сфери крупног бизниса, као и међу другим експонираним лицима из области цивилног сектора, медија, појединих невладиних организација, па чак и академске заједнице. Ако се крене тим редосљедом домаћа и релевантна међународна јавност, ће дати најширу подршку овим активностима, а убијеђен сам да се на тај начин и годишњи пројектовани приход од 20 милиона еура, не само, може остварити већ и пребацити. Примјена пореске стопе од 80 одсто на незаконито утврђену имовину, имплицира да се на годишњем нивоу утврди отприлике око тридесетак милиона еура имовине непокривене легалним приходима. Сви знамо да нема грађанина Црне Горе који није свјестан да је тај порески потенцијал, не тридесетак милиона, већ се он мјери стотинама милиона, па и милијардама еура отетих народу и осиромашеној држави", истакао је Дамјановић.

Та отимачина од не тако превеликог броја моћника из разноразних сегмената друштва током протеклих година и деценија мора и треба бити заустављена и санкционисана чиме ће се, како каже Дамјановић, на пиједестал коначно поставити порески патриотизам као мјера односа према овој држави.Измјеном закона о пореској администрацији до санкција за нелегално богаћење.

Дамјановић је казао да претходна власт никада није озбиљније помислила, а камо ли кренула, у санкционисање нелегалног богаћења, јер је управо и владала на темељима незаконитог пребацивања државне имовине у приватне руке.

"Актуелни тренутак корјенитих политичких промјена је у фокус коначно донио озбиљну намјеру да се исправе транзиционе неправде, односно штете причињене држави и већини грађана, од стране једног броја појединаца, "побједника" транзиције, на начин да би се идентификовала незаконито стечена имовина, која нема покриће у легалним приходима. Та имовина би се једнократно опорезовала вишеструко већим пореским стопама од тренутно прописаних", казао је Дамјановић.

Он је казао да се спремају измјене закона о пореској администрацији како би се створили неопходни услови за санкционисања незаконитог богаћења.

"Уз одредбе које постоје у Кривичном законику, законима о кривичном поступку, одузимању користи стечене криминалном дјелатношћу, спречавању нелегалног пословања и о спречавању корупције, мишљења сам да се назире добар правни оквир за, надам се брзо покретање утврђивања и опорезивања имовине која нема покрића у легалним приходима", рекао је Дамјановић, додајући и да је у скупштинској процедури предлог закона на ову тему који је предлала посланица Бранка Бошњак.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?