Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Представљени резултати рада УИП током туристичке сезоне – начело превентивности дало резултате

Објављено: 20.10.2021. 20:25 Аутор: уип
На данашњој конференцији за медије директор Управе за инспекцијске послове Илир Харасани представио је резултате рада ове управе током појачане љетње туристичке сезоне. Он је нагласио да је ова управа због очекивања слабије сезоне добила далеко нижи буџет за обављање активности, па да је и поред чињенице да је у било ангажовано свега 70 инспектора у сезони, организован одличан рад на терену. Харасани је подвукао да је уз помоћ предсједника општина, а поготово општине Тиват и Котор, финансиран смјештај инспектора за цијелу сезону и дата техничку подршка нашим инспекторима, због чега је изразио захвалност. „Дјеловање инспекција уводи у ред привреду, што подразумијева и прилив како у буџет локалних управа тако и у државни буџет“ – рекао је он.
 
Управа је дјеловала превентивно на привреднике обављајући велики број састанака са њеним представницима, али и правећи кампање са Управом прихода и царина под слоганом “СМАЊИ ОПРЕЗ ПЛАТИ ПОРЕЗ” како би се све чиниоце привреде додатно подстицали на одговрно понашање.

Директор Харасани је нагласио: „По први пут у Црној Гори имамо случај да су страни држављани који обављају привредну дјелатност у Црној Гори аутоматски привођени од стране полиције у Суд за прекршаје ако нису платили прекшајни налог. Овај модел је омогућен након низа састанка које сам имао са предсједником Вишег суда за прекршаје и Управом полиције. Тако је спријечена пракса из претходних година да неки страни привредници нијесу пословали у складу са законом и након завршене сезоне исти би фирму уводили у стечај, избјегли би плаћање казни и сљедеће године би пословали под новоотвореном фирмом.“
Харасани је навео да је током јула вршен надзор превентивно, како би се привредницима помогло да обезбиједе легално пословање, док се у августу дјеловало репресивно за оне који су се оглушили о изречена указивања. Овај систем надзора показао се веома корисним, јер репресија није циљ него средство,како је нагласио, па ове сезоне има мање казни него претходних година - али има више упата пореза такси, ПДВ, доприноса и других дажбина.
Харасани је казао: „Ове сезоне, како је то бивало ранијих година, није било тзв. „црних и црвених листи“, што значи да субјект надзора који је био на тзв. “црној листи” био је максимално кажњаван, а ко је био на “црвеној листи” значило је да код тог субјекта надзора инспектори нијесу смјели поћи“.
 
Током љетње туристичке сезоне у активностима на сузбијању сиве економије 9.304 инспекцијских прегледа, констатовано је 3.098 неправилности (30% привредника није пословало у складу са прописима); издато је прекршајних налога у укупном износу од 1.381.100,00 €. Донесено је 168 рјешења о забрани обављања дјелатности.
 
У сузбијању рада на црно контролисано преко 17.000 запослених лица, затечено 399, а 53 лица након интервенције инспепктора уведено у законито пословање, од чега 40% домаћих држављана.
Санитарна инспекција, када су у питању епидемиолошке мјере, донијела је укупно 14.332 рјешења о смјештају лица у самоизолацију и контролисала 1.829 лица која су у самоизолацији.
У овим активностима контролисано је 502 купалишта (10 радило без одобрења за рад), 293 хотела, 1817 угоститељска објекта, 3480 трговина:

 Купалишта: број контрола – 502; неправилности – 203; прекршајни налози – 175; износ прекршајних налога – 88,960.00 еура; захтјеви за покретање прекршајног поступка - 17); рјешења о забрани рада 41
 Без одобрења: двије плаже (Будва), двије плаже (Котор), једна плаза (Тиват), пет плаза (Херцег Нови);
 Хотели: број контрола – 293; неправилности – 105; прекршајни налози – 49; износ прекршајних налога – 42,430.00 еура; захтјеви за покретање прекршајног поступка – 8; рјешења о забрани рада 3, печаћења 1
 Угоститељски објекти: број контрола – 1817; утврђене неправилности – 279; прекршајни налози – 102; износ прекршајних налога – 71,400.00 еура; захтјеви за покретање прекршајног поступка – 8; рјешења о забрани рада 11, рјешења о печаћењу
 Трговина и занатство: 7.075 регистрованих објеката, контролисано 3.480, затворено 11 објеката ( 8 због рада недјељом и празницима, 3 због неподношења пријаве)

Закључивши представљање резултата надзора, Харасани је изразио задовољство учинком рада рекавши да је након превентивних мјера и указивања о отклањању неправилности, у контролним прегледнима, констатовано да је од 80 до 90 одсто случајева, у зависности од контролисане области, поступљено по закону, па су субјекти надзора уведени узаконито пословање, без потребе заизрицањем репресивних мјера.

(Снимак са конференције можете видјети на линку: хттпс://www.yоутубе.цом/wатцх?в=Б6Б4-ПННгцк)   


ПР служба Управе за инспекцијске послове
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?