- Влада Црне Горе
Канцеларија Заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права Активности Канцеларије заступника Црне Горе пред Е...
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Активности Канцеларије заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права у Стразбуру
Објављено: 07.04.2022. • 19:00 Аутор: Канцеларија заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права
Дана 7. и 8. априла 2022. године, у хотелу „Рамада“ у Подгорици, одржава се тренинг на тему „Гдје се завршава слобода изражавања, а почиње говор мржње“, у оквиру пројекта „Дијагноза и терапија слободе изражавања, говора мржње и етничких тензија“, који Институт за медије организује у сарадњи са НВО „Центар за демократију и људска права“ (ЦЕДЕМ) и УЛ Инфо, а уз подршку Европске уније кроз Европски инструмент за демократију и људска права (ЕДИХР) и Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија Црне Горе. Полазници тренинга су новинари и представници НВО сектора.
Заступница Црне Горе пред Европским судом за људска права у Стразбуру, г-ђа Валентина Павличић, узела је учешће на наведеном тренингу и одржала предавање на сљедеће теме: „Смјернице за слободу изражавања у складу са ЕУ стандардима“ и „Најновија пракса Европског суда у предметима слободе говора“.
Заступница је истакла да је Европски суд у судској пракси указао да слобода изражавања представља један од кључних темеља демократског друштва и један од основних услова за његово напредовање. У вршењу своје надлежности, Европски суд процјењује мијешање у слободу изражавања у свијетлу околности предмета, укључујући и садржај спорних изјава и контекст у којем су изречене. С тим у вези, нарочито се утврђује да ли је дато мијешање “сразмјерно легитимном циљу којем се тежи”, те да ли су разлози које су националне власти навеле како би исти оправдале били “релевантни и довољни”.
Надаље, Заступница је полазницима тренинга указала да новинари имају круцијалну улогу у демократском друштву и да је њихов задатак да савјесно и одговорно саопштавају информације о свим питањима од општег интереса.
Наведени тренинг похађало је укупно 33 новинара и представника НВО сектора.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?