Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Уводно излагање министра финансија Црне Горе Игора Лукшића на Међународном семинару о стратешком менаџменту у Милочеру

Објављено: 30.06.2005. 16:19 Аутор: Насловна страна
Међународни Семинар о стратешком менаџменту - за денералне директоре Националних статистичик института ЦАРДС земаља
Организатор: Европска асоцијација за слободну трговину (ЕФТА)

Маестрал- Пржно
четвртак, 30.јун 2005.године

Министар финансија Црне Горе, Игор Лукшић:


Уважене даме и господо,
Поштовани гости,

Част ми је и задовољство да Вас поздравим и пожелим добродошлицу.
Користим прилику да најприје захвалим свима на времену које сте одвојили да би били овдје данас.

Међународни Семинар о стратешком менаџменту, који организује Европска асоцијација за слободну трговину (ЕФТА) је од изузетног значаја, како уопште за статистику као струку, тако и за развој и модернизацију црногорске статистике, јер доприноси јачању сарадње Монстата са међународним институцијама, његовој позицији код бројних националних института европских држава, као и популаризацији статистике као значајног сегмента у оквиру процеса доношења одлука.

Познато је да су непристрасни и поуздани статистички подаци предуслов за демократско друштво и неопходан услов за функционисање конкурентне тржишне економије. У том контексту, веома је значајан интерес Европске асоцијације за слободну трговину и Европске Уније, да помогну земљама у региону да развију статистичке капацитете и да хармонизују статистичке методе и стандарде са међународним нормама. Истовремено, важно је указати да су, током протекле четири године, семинари о стратешком менаџменту за ЦАРДС земље, организовани у циљу размјене искустава о примјени стратешког менаџмента националних статистичких институција у западноевропским земљама, значајно допринијели општем развоју институција и статистичких система у региону.

Јасно је да нам у процесу трансформације и рефроме, не само овог већ готово свих важнијих сегмената друштва предстоји јос дуг пут и пуно задатака које треба испунити и изазова са којима се треба суочити. За све то биће нам потребно вријеме, али сам увјерен у наш капацитет да изнесемо тај процес и одговоримо изазовима. Промјене, посебно тако дубоке какве црногорска Влада спроводи имају своју другу страну медаље исказану кроз економско-социјалне напоре које читаво друштво подноси да би ефекат наше својеврсне инвестиције у будућност дао што брже повољне резултате. Чини се да се резултати, ипак, поред многобројних критика уобичајених за земље у транзицији почињу осјећати и то у оквиру многих сегмената.

Црна Гора је остварила значајан степен макроекономске стабилности, што је био Владин приоритет у претходне двије године. Генерално позитивни трендови, успостављени током прошле године се настављају и појачавају у првом и другом кварталу 2005 године. Томе у прилог најбоље говоре управо подаци из првог квартала текуће године, који указују на додатно побољшану ситуацију у Буџету Републике, смањење јавне потрошње, суфицит, односно веће приходе од планираних током марта, априла и маја мјесеца, релативно ниску стопу инфлације, као и позитиван тренд у расту бруто домаћег производа. Остварили смо планирано, а у оквиру одређених сегмената и премашили план. Свакако наш задатак је и даље развој предузетништва, смањење сиве економије, привлачење страних инвестиција, раст конкурентности, отварање нових радних мјеста и раст животног стандарда.

Битно је континуирано водити рачуна о обезбијеђивању такве развојне динамике, која ће без ремећења визије и без демагогије, донијети још повољније сегментне резултате, прије свега у домену смањивања сиве економије, енергичне елиминације корупције и потпуне јавности у реализацији презентирању како проблема, тако и резултата.

На крају, желим да подсјетим да има још пуно сегмената који се могу и морају побољшати и зато не мислим да смо стигли на крај процеса развоја оптималног економског амбијента.

Ипак, сматрам да је неспорно да смо у досадашњем процесу спровођења економских и свеукупних реформи креирали много повољнији амбијент.

Захваљујем на пажњи!
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?