Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење поводом учешћа делегације Министарства саобраћаја, поморства и телекомуникација на Европској Конференцији Министара Транспорта - Међународни Транспортни Форум, Софија, Бугарска, 30-31. мај 2007. године.

Објављено: 29.05.2007. 21:15 Аутор: Насловна страна

Европска Конференција Министара Транспорта (ЕЦМТ/ЦЕМТ) је међувладина организација основана Протоклом, потписаним у Бриселу 17. октобра 1953. године. То је међународни форум Министара транспорта, у склопу којег Министри могу отворено дискутовати о проблемима у транспортним секторима и наступати заједно у циљу интегрисаног развоја европског транспортног система. Тренутно ЕЦМТ има 44 земље чланице, 7 земаља које имају улогу партнера и 1 земљу у својству посматрача.
Чланови Савјета министра Европске Конференције Министара Транспорта су министри сљедећих земаља: Албаније, Аустрије, Азербејџана, Бјелорусије, Белгије, Босне и Херцеговине, Бугарске, Црне Горе, Хрватске, Холандије, Чешке, Данске, Грузије, Естоније, Финске, Француске, Њемачке, Норвешке, Грчке, Мађарске, Исланда, Ирске, Италије, Јерменије, Летоније, Лихтенштајна, Литваније, Луксембурга, Македоније, Малте, Молдавије, Пољске, Португалије, Румуније, Русије, Србије, Словачке, Словеније, Шпаније, Шведске, Швајцарске, Турске, Украјине и Велике Британије.

Примарна улога ЕЦМТ је активно учешће у креирању интегрисаног транспортног система кроз проширену ЕУ и сусједне земље, при томе водећи рачуна о оправданим економским и техничким факторима, уводећи најсавременије системе безбједности и стандарде у заштити животне средине, а свакако узимајући у обзир и социјалну димензију. Такође, ЕЦМТ даје приоритет успостављању добре сарадње на политичком нивоу између ЕУ и остатка континента, организовањем форума за разне анализе и дискусије о свим питањима која се односе на транспортне политике земаља чланица ЕЦМТ.
Црна Гора је 22. новембра 2006. године, као независна држава, примљена у чланство Европске Конференције Министара Транспорта (ЕЦМТ/ЦЕМТ).

Међународни Транспортни Форум је осмишљен као флексибилан, ефикасан и политички одговоран форум. Његово оснивање ће се рефлектовати и на нову организациону структуру за доношење одлука. Транспортни Управи Одбор је тијело које ће усмјеравати рад Форума. Једина група која ће се задржати као стална структура, јесте Радна група друмског саобраћаја, која ће наставити са спровођењем Европских мултилатералних квота.
Међународни Транспортни Форум за 2007. годину, који ће се одржати 30 -31 маја. 2007. године у Софији, носи назив "Смањење загушења саобраћаја".
Инаугурални дан Форума биће проглашен у мају 2008. године, од када ће овај Форум бити перманентно установљен у Лајпцигу (Њемачка).
Назив Међународног Транспортног Форума за 2008. годину, ће бити "Транспорт и енергија: изазов промјене климе".


Програмом Међународног Транспортног Форума је за 30. мај 2007. године предвиђена сједница Савјета министара под називом "Смањењем загушења и других баријера до ефикасног саобраћаја", у оквиру које ће се дискутовати о процјени нивоа и трошкова који се јављају код загушења саобраћаја, побољшању система управљања саобраћајем, као и формирању цијена и наплатних система у циљу управљања загушењем саобраћаја. У оквиру јутарње сједнице, уколико земље чланице ЕЦМТ искажу интерес, програмом су предвиђени и билатерални разговори. Док је програмом за 31. мај 2007. године предвиђена сједница Савјета министара под називом "Повећање капацитета", у оквиру које ће се дискутовати о балансу између постојеће инфрастуктуре и изградње нове са аспекта смањења загушења саобраћаја, приоритизацији инвестиција, иновативним начинима финансирања и каква је специфична улога јавно-приватног партнерства.

За Црну Гору, као пуноправну чланицу најзначајније међународне саобраћајне организације- Европске Конференције Министара Транспорта, неопходно је да има дефинисан став по питању вођења развојне политике у саобраћају, као и инкорпорираности саобраћајне мреже. Стога је несумњив интерес да се узме активно учешће на овогодишњем Међународном Транспортном Форуму.
У том смислу, на основу стручних консултација Министарство саобраћаја, поморства и телекомуникација Владе РЦГ заступаће сљедеће ставове за наступ делегације на предстојећем Форуму:

да се презентују развојни приоритети Црне Горе у области саобраћаја;
да се презентује реструктурирање привреде у области саобраћаја;
да се презентују тренутни проблеми Црне Горе у саобраћају по питању загушења, уских грла и црних тачака ;
да се презентују позитивни резултати Министарства саобраћаја, поморства и телекомуникација, са становишта побољшања система управљања саобраћајем;
да се обаве билатерални разговори са министрима Републике Србије, Хрватске, Босне и Херцеговине и Албаније поводом тренутног статуса пројекта реализације два аутопута у Црној Гори: Бар-Бољаре (граница са Републиком Србијом) и јадранско-јонски аутопут.

Поред др Андрије Ломпара, Министра саобраћаја, поморства и телекомуникација, чланови црногорске делегације су и Срђан Вукчевић, Помоћник министра за жељезнички и поморски саобраћај и европске интеграције и Ангелина Живковић савјетник Министра саобраћаја, поморства и телекомуникација.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?