Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Уводно излагање министра правде Жељка Штурановића на Округлом столу - "Нацрт етичког кодекса државних службеника и намјештеника"

Објављено: 24.06.2005. 21:12 Аутор: Насловна страна
Уводна ријеч г-дина Жељка Штурановића,
министра правде Црне Горе

Округли сто у организацији Савјета Европе Канцеларија у Подгорици и Министарства правде на тему Нацрт Етичког кодекса државних службеника и намјештеника Подгорица 24.06.2005, 10,00х ресторан Рибница

"Даме и господо, Поштовани гости,

Имам задовољство да вас најсрдачније поздравим у име Владе Црне Горе, Министарства правде и у своје лично име и зажелим успјешан рад Округлог стола на коме разматрамо текст Нацрта Етичког кодекса државних службеника и намјештеника.

Циљ данашње експертске расправе је, у основи, размјена искустава и добре праксе у области етике државних службеника и намјештеника и давање предлога за побољшање понуђеног текста који је припремљен уз значајну помоћ Канцеларије Савјета Европе у Подгорици и ПАРИМ Пројекта ИИ, на чему им се посебно захваљујем.

Користим прилику да вас подсјетим на активности које смо до сада имали у процесу реформе јавне администрације, у дијелу који се односи на државну управу. Ријеч је о Стратегији управне реформе Црне Горе 2002 2009 и њеном остваривању кроз доношење Закона о државној управи, Закона о инспекцијском надзору, Закона о заштитинку људских права и слобода, Закона о општем управном поступку, Закона о управном спору, Закона о државним службеницима и намјештеницима и Закона о зарадама државних службеника и намјештеника и о значајном броју подзаконских аката, које смо донијели у складу са новим управним прописима.

Закон о државним службеницима и намјештеницима успоставља на новим основама положај државних службеника и намјештеника, што подразумијева заснивање радног односа, утврђивање службеничких звања, напредовање, стручно усавршавање, заштиту права и нови систем управљања и развоја кадрова. Између осталог, значајну новину у правима и обавезама државних службеника представља законско начело службеничке етике и обавеза државних службеника и намјештеника да се у вршењу послова придржавају Етичког кодекса државних службеника и намјештеника. У том смислу, законско је одређење да државни службеник, односно намјештеник, у вршењу послова, не смије приватни интерес стављати испред јавног интереса и вршење послова користити за стицање било имовинске било неимовинске користи и да је обавезан да избјегне конфликт интереса. Етички кодекст сагласно Закону о државним службеницима и намјештеницима утврђује Министарство правде, по прибављеном мишљењу државних службеника, односно намјештеника.

У извршавању ове обавезе Министарство правде је преко посебне радне групе припремило текст Нацрта Етичког кодекса државних службеника и намјештеника на који су релевантни субјекти у области државне управе дали веома садржајне и конструктивне предлоге, примједбе, мишљења и сугестије. Њихова бројност потврђује значај овог документа и жељу и потребу да се обликовање етичких принципа и утврђивање етичких стандарда обезбиједи на најбољи начин, сагласно мјесту и улози државног службеника и намјештеника. Такође, добили смо писане коментаре експерата Савјета Европе г-дина Јасека Капутовица, замјеника директора државне службе Пољске и г-ђе Керолајн Дејли, из Савјетодавног вијећа, Канцеларија државног тужиоца Ирске, којима упућујем посебну захвалност на оствареној сарадњи и пруженој помоћи.

Такође, цијеним потребним да вашој пажњи, у разматрању ових питања, препоручим један од стратешких циљева реформе државне управе, а то је стварање нове сервисне улоге укупне јавне администрације и посебно државне управе према грађанима и другим субјектима, као корисницима услуга, поред осталог, у циљу обезбјеђења остваривања и заштите људских права и основних слобода.

Службеничка етика несумњиво извире из општих принципа етичког система и представља одговарајуће систематизовану и одговарајуће вредновану област посебних ужих или специјалних етичких норми, којима се уређују односи унутар управне структуре државне власти и њен однос према свим организованим дјеловима друштва и грађанима у вршењу управне дјелатности. У фокусу ове области с правом су државни службеници и намјештеници, јер представљају основни елеменат државне управе и сложићемо се основни су носиоци управне дјелатности а то значи права, обавеза и одговорности у вршењу послове државне управе.

Правила службеничке етике огледају се у раду и понашању државних службеника у три смјера:
1. према грађанима, приликом остваривања њихових права, интереса и слобода,
2. према управној организацији државне власти, и друштву у цјелини и
3. према службеничким дужностима, конституисаним кроз уређен правни систем службеничких односа.

Ово треба да буде основ уређења службеничке етике државних службеника и намјештеника у систему државне управе, као и за укупан систем јавне администрације. Ниво квалитета сваког органа јавне власти, без обзира на стручност, професионалност, деполитизованост и друге атрибуте, није могућ и није одржив без посједовања и развоја високог нивоа етичког понашања државних службеника, односно намјештеника и носилаца јавне власти.

У том смислу, етички стандарди и правила понашања државних службеника и намјештеника представљају нераскидиви дио у ланцу организације управне власти, преко које држава на своје службенике преноси мандат својих овлашћења, а државни службеници и намјештеници постају на тај начин основни и главни пуномоћници јавне власти.

Етички кодекс има, поред осталог, за циљ не само да систематизује правила моралних норми у вршењу послова јавне управе, које обавезују државне службенике и намјештенике, него и да ојача, подстиче и афирмише укупну јавну свијест о потреби и вредновању етичких норми појединаца и друштва у цјелини.

Овај кодекс етичких стандарда и правила понашања треба да обезбиједи равнотежу права и обавеза, у етичком смислу, државних службеника на једној, али и државних органа и носилаца јавне власти, на другој страни, у односу на положај и статус државних службеника и намјештеника и друге услове које држава мора да обезбиједи за потпуно и правилно вршење послова државне управе.

Црна Гора, као модерна и демократска држава, жели да темељне етичке вриједности у понашању државних службеника и намјештеника успостави, промовише и практично обезбиједи на начелима непристрасности, објективности, професионалности, честитости, савјесности и посвећености државних службеника и намјештеника у вршењу послова државне управе и на тај начин оснажи свој укупан демократски капацитет и припадност европским интеграцијама.

У том смислу, текст Нацрта Етичког кодекса државних службеника и намјештеника је отворен за све аргументоване и креативне сугестије, предлоге, мишљења и корекције и молим за ваше активно учешће и у раду овог Округлог стола и за евентуално писане предлоге које можете упутити радној групи за припрему овог документа.

Лично, овај документ, сматрам значајним и приоритетним задатком Министарства правде и у то име желим и овом приликом да се захвалим страним и домаћим експертима, страним и домаћим невладиним организацијама, медијима и свима вама на помоћи и разумијевању не само у припреми Етичког кодекса, већ и за укупан допринос и подршку процесу реформе државне управе у Црној Гори.

Хвала на пажњи".Download
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?