Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење Министарства заштите животне средине и уређења простора поводом 5. јуна - Дана животне средине

Објављено: 04.06.2005. 00:15 Аутор: Насловна страна
Очување животне средине је препознато као један од најважнијих приоритета државне политике Црне Горе. У том смислу, тежи се укључивању принципа одрживог развоја и рационалног коришћења ресурса у све секторске политике и стратегије. Кроз убрзану интеграцију у Европску унију, перманентно се ради на примјени савремених стандарда заштите природног окружења, у циљу обезбједјивања услова за квалитетан живот свих становника Црне Горе.

Кроз бројне медјународне иницијативе, Министарство заштите животне средине и уредјења простора је у току претходне године реализовало значајне активности у области јачања законског оквира заштите животне средине. У оквиру пројекта који финансира Финска Влада урадјена су три законска акта - Закон о процјени утицаја на животну средину (ЕИА), Закон о стратешкој процјени утицаја на животну средину и Закон о интегрисаном спријечавању и контроли загађивања животне средине. Кроз те прописе, у црногорско законодавство су имплементиране важне директиве ЕУ које се тичу приступа информацијама и учешћа јавности у процесима одлучивања о животној средини. Примјеном тих прописа, који представљају најважнији превентивни механизам у области животне средине, развојни пројекти и планови ће бити ограничени капацитетом услова животне средине, у циљу обезбједјивања трајног очувања и заштите ресурса. Након што је Влада Црне Горе усвојила нацрте тих закона, они су сада на јавној расправи.

Поред тога, у Министарству су припремљена још три законска акта: Закон о јонизујућем зрачењу и радијационој безједности, Закон о еколошком фонду и Закон о ваздуху. Закон о јонизујућем зрачењу и радијационој безбједности је урадила експертска група, уз консултације са Медјународном агенцијом за атомску енергију. У даљој сарадњи са том агенцијом, биће затражена подршка за изградњу постројења које би се бавило обрадом или привременим чувањем извора јонизујућег зрачења и радиоактивног материјала. Закон о еколошком фонду који је урадила радна група уз подршку ОЕБС-а, има за циљ ефикасну расподјелу финансијских средстава и реализацију приоритетних пројеката у животној средини. Коначно, Закон о ваздуху, који је припремило Министарство, оцјењен је као изузетно добар од медјународних експерата. Сви ти прописи ће проћи редовну процедуру јавне расправе.

Кроз медјународну сарадњу, у Црној Гори се реализује значајан број регионалних и билатералних пројеката, чиме се потврдјује истрајност политике Владе Црне Горе у тој области. У току ове године Црна Гора предсједава Јадранско-Јонском иницијативом, гдје је у оквиру групе за животну средину покренут низ пројеката: израда Стратегије за интегрално управљање обалним подручјем, као и Стратегије за одрживи развој Црне Горе. У оквиру билатералне сарадње са Италијом, потписан је Меморандум о разумијевању и сарадњи у области заштите животне средине, који представља оквирни документ за развој пројеката билатералне сарадње. Билатерална сарадња са Аустријом има за циљ еколошки и туристички развој Бјеласице и Комова, кроз пројекат укупне вриједности милион еура. Такодје, на Скадарском језеру је отпочела реализација пројекта интегралног управљања екосистема, вриједног 5 милиона еура, у оквиру којег ће бити финансиране конкретне активности у Црној Гори и Албанији. Предстоје значајне активности на коначном рјешавању проблема "Санације и рекултивације флотацијског јаловишта Рудника олова и цинка у Мојковцу", тј. стварању финансијских услова за реализацију радова предвидјених Главним пројектом. Влада Републике Чешке је опредијелила, за 2005 годину, финансијска средства у износу од 300.000 еура, уз изводјење радова од стране чешке фирме "Водни здроје" из Прага. Планирано је да се са тим средствима као и средствима опредијељеним Буџетом Црне Горе, уз очекивану подршку Европске агенције за реконструкцију за финансирање уредјаја за пречишћавање отпадних вода, реализују радови И фазе. Почетак радова се очекује већ током овог мјесеца.

Из свега наведеног је јасно да Министарство заштите животне средине и уредјења простора, уз подршку релевантних медјународних институција и страних влада, тежи сталном развоју и унапредјењу услова заштите животне средине у Црној Гори. У томе Министарство има подршку бројних стручних и научних институција и невладиног сектора Црне Горе, али и градјана, јер не треба заборавити да је право на здраву животну средину опште право, али и да је обавеза очувања животне средине обавеза свих појединаца.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?