Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Састанак са представницима НВО-а

Објављено: 27.06.2003. 21:28 Аутор: Насловна страна

У четвртак, 26. јуна 2003.год. у Хотелу "Црна Гора" у организацији Министарства за заштиту права припадника националних и етничких група одржан је састанак са НВО које се баве питањима заштите права мањина.

На заједничком путу развоја демократских институција и поштовања владавине права, унапређења друштвеног амбијента у коме ће се подићи степен толеранције и уважавања различитости, укупном доприносу темпу свеукупног развоја Црне Горе, Министарство је у изградњи и заокруживању правне регулативе у домену права мањина препознало свој приоритетни задатак. У том смислу, кренуло се са израдом посебног Закона који ће на ближи начин регулисати ову област.

Као један од првих корака у овом сложеном послу, је и организација састанка са представницима НВО које се баве питањима заштите права мањина, дајући до знања да ће израда овог законског пројекта бити отворена и доступна широкој јавности.

У разговору представника Министарства, експерата из ове области и представника НВО-а отворило се неколико значајних питања:
· Потреба доношења оваквог Закона
· Улога НВО сектора у самој изради Закона
· Начини помоћи НВО сектора у изради Закона, кампањи за Закон и коначним рјешењима из Закона
· У којим фазама израде је потребна и пожеља помоћ и укључивање НВО-а
· Послови везани за саме НВО-е унутар и између себе

Модератор састанка, помоћник министра Сабахудин Делић, није имао тежак задатак, с обзиром на озбиљност приступа учесника. У веома конструктивном и плодотворном дијалогу, учешће су узели сви представници НВО-а (њих 17), проф.др Небојша Вучинић, проф.др Душан Јањић, представници Министарства, а састанак је отвори Министар Гзим Хајдинага, чији поздравни говор преносимо у цјелини.

Поштована господо,

чини ми изузетну част што могу да вас у име Министарства поздравим и да подијелим са вама задовољство што ће мо заједнички кренути у израду једног од најбитнијих пројеката овог Министарства, а и страшно битног пројекта за мањине у Црној Гори израда Закона којим ће се коначно регулисати статус националних мањина у Црној Гори.

Посебно ми чини част да вам презентирам нову политуку према мањинама у Црној Гори. Демократска мањинска политика је суштински дио нове националне политике, односно, она је у националном интересу саме црногорске нације и других националних заједница у Црној Гори. С тога смо у увјерењу да ће мо послије овог скупа значајно подстаћи јавну дебату и олакшати постизање политичког компромиса за израду овог Закона.

Снажан мотив за израду овог Закона је произилазио из тога да националне мањине и проблем њиховог стаатуса постоји. Прво, то је проблем који имају држава и већина у одређивању односа према мањини и, друго, проблем који имају мањине што постоје као мањине, као и због својег односа према већини и држави.

Једна од полазних предпоставки за демократску мањинску политику јесте уважавање реалности, односно чињенице да је Црна Гора друштвена и државна заједница у процесу политичког и државног конституисања и у трагању за својом легитимацијском основом. С тога процес институционалне изградње представља један од приоритета реформе у Црној Гори. Мањинска политика значи и успостављање нових институција и процедура, политичко дјеловање, нарочито стварање демократске јавности која је осјетљива на потребу унапређења и заштите људских и мањинских права. Посебно болне ће бити промјене навика и мишљења. То није могуће преко ноћи.

Нова мањинска политика требало би да буде заснована на консенсусу политичких актера, мањинских заједница и шире јавности, што до сада није било правило у Црној Гори. Процес изградње међуетничког повјерења је дуготрајан и подразумијева испуњење бројних предуслова - доношење овог Закона је један од тих предуслова.

Доношење овог Закона може да буде и елемент у доградњи правног система који би омогућио релативно усмјеравање понашања и то коришћењем неких елемената постојећег поредка и већ усвојеним обрасцима понашања вриједности. Црна Гора има дугу традицију у његовању међуетничке, међунационалне и међуконфесионалне толеранције и овај Закон треба да буде још једна ниска у том традиционалном поштовању што је вјерујем свима нама коначан циљ.

ХВАЛА !


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?