Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење: Одржан Први консултативни састанак о развоју пројекта интегралног управљања басеном ријеке Дрим

Објављено: 01.12.2009. 22:07 Аутор: Насловна страна
У организацији Евромедитеранског Партнерства за воде и Медитеранске Информационе Канцеларије за образовање, науку и одрживи развој, а уз подршку Министарства уредјења простора и заштите животне средине Црне Горе и УН Економске Комисије за Европу (УНЕЦЕ), данас је, у хотелу Подгорица одржан Први консултативни састанак држава региона у вези развоја пројекта за интегрално управљање басеном ријеке Дрим, а који обухвата територије Црне Горе, Албаније, Македоније и Косова. На састанку су учествовали представници влада поменутих држава, као и тимова који раде на прекограничним пројектима на Скадарском, Охридском и Преспанском језеру, која се налазе у оквиру басена ријеке Дрим.

Састанак је отворила Јелена Кнежевић, представник Министарства уређења простора и заштите животне средине. Будући да чак 49% укупне површине Црне Горе припада сливном подручју Јадрана, укључујући Морачу, Зету, Бојану и Скадарско Језеро, потпуно смо свјесни важности нашег учешћа у овом пројекту, рекла је Кнежевић. Истакнута је важност пројекта у дијелу који се тиче анализа и идентификација извора загадјења, оптерећења водених екосистема загадјењем из различитих извора, утврдјивања нивоа утицаја бројних фактора на промјену режима водених токова у овом подручју и читавог низа других фактора, нарочито оних који настају као резултат интензивирања активности у области економског развоја

Професор Мајкл Скулос, представник Медитеранске Информационе Канцеларије и предсједавајући Евромедитеранског Партнерства за воде навео је да се данас одржава први званични састанак држава басена Дрина, који има за циљ утврђивање програма заједничког рада у будућности. Наиме, потребно је дефинисати сталну структуру која ће бити задужена за имплементацију планираних активности, у име националних влада. Такође, господин Скулос је истакао да је потребно ускладити активности које се спроводе у области интегралног управљања водним ресурсима од стране ЕУ, нарочито у оквиру активности везаних за иницијативу Хоризон 2020 (иницијатива за деполуцију Медитерана) и стратешког партнерства за Велики екосистем Медитерана.

На састанку су представљени и прекогранични пројекти на трима прекограничним језерима (Скадарско, Охридско и Преспанско), који се реализовани или се реализују уз подршку средстава Глобалног Фонда за заштиту животне средине (ГЕФ), као и националне иницијативе и активности на заштити и одрживом управљању водених екосистема.

Основни циљ данашњег састанка било је повезивање постојећих иницијатива и међудржавних структура, како би се обезбиједило дугорочно одрживо управљање басеном ријеке Дрим, кроз регионалну сарадњу и укључивање свих релевантних актера за заштиту водних ресурса, подржаних од стране Конвенције УН о заштити прекограних водотока и међународних језера, а у складу са захтјевима које поставља Оквирна директива за воде Европске Уније и остали релевантни правни акти који дефинишу одрживо управљање природним ресурсима.

Закључено је да је, ради постизања још бољих резултата у сарадњи држава региона басена Дрима, међународних и регионалних организација и иницијатива, потребно изградити перманентни дијалог и платформу за сарадњу, кроз успостављање Сталне Радне Групе, која ће имати задатак да изради Ситуациону Анализу и утврди трендове, изазове и начине координисаног и заједничког дјеловања свих држава, како би се ускладиле потребе за трајним очувањем вода и обезбјеђењем одрживог коришћења природних ресурса.






Да ли вам је садржај ове странице био од користи?