Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Отворен 16. Сајам екологије

Објављено: 21.04.2010. 21:50 Аутор: Министар
Министар Бранимир Гвозденовић отворио је данас 16. Сајам екологије који се одржава од 21. до 23. априла 2010 године на Јадранском Сајму у Будви. Овогодишњи Сајам екологије одржава се под покровитељством Министарства уређења простора и заштите животне средине и у организацији Агенције за заштиту животне средине.

У говору на отварању Сајма Министар је казао „Свјесни чињенице да се степен развијености друштва, односно државе мјери њеним односом према заштити и очувању пророде, односно успјешношћу усклађивања потреба развоја са прихватним капацитетима животне средине, у националној политици заштите животне средине нарочиту пажњу посвећујемо систему заштите природе и природних ресурса.
Основни елемент овогодишњих сајамских манифестација посвећен очувању и унапрјеђењу стања биодиверзитета, при том посебно акцентујући значај управљања заштићеним подручјима, њихове одрживе валоризације, као и испуњавања обавеза у контексту хармонизације и имплементације законодавства у области заштите природе са стандардима и прописима Европске Уније. Стога ће током трајања Сајма бити одржане радионице, округли столови, и презентације, уз учешће научних и стручних институција и заинтересоване јавности, из Црне Горе и региона. Ове тематске цјелине биће посвећене питањима од значаја за заштиту и унапрјеђење стања биодиверзитета, интегрисано управљање обалним подручјем Црне Горе, валоризацију потенцијала Црне Горе у заштићеним подручјима, прије свега у националним парковима.“
Након свечаног отварања министар је са гостима обишао излагаче, институције, универзитете, невладин сектор као и еколошке секције вртића, основних и средњих школа.

Након церемоније отварања отпочео је едукативни садржај 16. тог Сајма екологије који је ове године посвећен теми биодиверзитета. На почетку програма помоћник Министра уређења простора и заштите животне средине Јелена Кнежевић и директорица Агенције за заштиту животне средине Далиборка Пејовић одржале су презентацију „Приоритети у националној политици заштите животне средине“ кроз коју су истакле најзначајније изазове и будуће кораке које треба имплементирати у националној политици и пракси заштите животне средине како би се испунили европски захтјеви и стандарди у потпуности.
Затим је у организацији Завода за заштиту природе и Института за биологију мора из Котора одржана серија презентација на тему „Глобални циљеви очувања биодиверзитета у контексту заштите и очувања биодиверзитета у Црној Гори„.Осим стручњака из наведених институција у предавањима су учествовале и еминенте међународне организације као што су ГТЗ, ИУЦН као и Др Ивица Радовић, државни секретар Министарства животне средине и просторног планирања Републике Србије. У оквиру презентација указало се на значај појединих аспеката, као и укупног биодиверзитета у Црној Гори, Пројекат праћења
стања биодиверзитета и на стратешки документ Стратегија биодиверзитета која би требала да се
реализује у наредних пет година.

Након тога, у организацији Природно-математичког факултета из Подгорице одсјек биологија одржана је серија предавања на тему „Биодиверзитет и црвене листе Црне Горе“. Кроз презентације је истакнута важност ендема слатких вода Црне Горе и израда Црвене листе, разноврсност и богатство флоре урбаних средина (конкретно града Подгорице) као и разноврсност и богатство пастрмских врста које насељавају водотоке Црне Горе са посебним апострофом на интересантна два јадранска ендема- мекоусну пастрмка и главаитца, као и важност.

У организацији ЈП „Национални Паркови“ у сарадњи са Заводом за заштиту природе и Министарством уређења простора и заштите животне средине одржана је серија презентација посвећених теми „Изазови управљања заштићеним подручјима“. Презентована је Конвенција о проглкашењу Дурмитора и стављања на листу свјетске природне и културне баштине као и историјат Националног парка Дурмитор од 1980. године до данас, основне природне и културне вриједности, пресјек садашњег стања у НП и односе са УНЕСКО-м. Такође је презентована проблематика заштићених подручја у функцији развоја одрживог туризма и еколошке едукације са посебним апострофом на ограничења, не постојање институционалног оквира и некохерентност државних органа о правној регулативи заштићених подручја, антропопресија, нелегална градња, сјеча шуме и други облици девастације простора, пожари.

Затим је одржан сет презентација посвећен теми „Утицај природних хазарда и климатских промјена на екосистем Скадарског језера“ у организацији Хидрометеролошког завода Црне Горе. Наглашена је важност научне основе модификације времена као, практична корист од као и ефекти намјерне модификације времена и ненамјерних утицаја на мијењање климе. Такође, представљени су подаци о квалитету воде језера кроз сврсисходну
анализу квалитета воде као и подаци о квалитету воде који су дати у свијетлу актуелних хидролошких и метеоролошких података, као и упоређени са подацима редовног мониторинга за 2009 годину. Посебно је презентован модели „Система раног упозорења и поплаве у региону Скадарског језера и делте ријеке Бојане“ који су развијени са Универзитетом у Сијени кроз реализацију АДРИЦОСМ пројекта.

Од стране Агенције за заштиту животне средине презентован је „Програм мониторинга животне средине“ са посебним акцентом на изазове, захтјеве и обавезе које у погледу извјештавајна морамо испунити према Европској агенцији за заштиту животне средине.

Амбасада Републике Мађарске у Црној Гори у оквири презентовања билатералне сарадње Црне Горе и Мађарске организовала је манифестацију „Еко корзо“. Циљ манифестације „ЕКО Корзо“ је да се омогући представницима локалних власти и јавних предузећа за инфраструктуру у Црној Гори, упознавање са искуствима у области заштите животне средине у Мађарској, заснованим на коришћењу подршке коју пружа Европска Унија и на њеној на практичној примјени.

Презентовани су и пројекти који се реализују кроз билетарелну сарадњу између италијанског Министарства копна, мора и животне средине и Министарства уређења простора и заштите животне средине.
Центар за екотоксиколошка испитивања у оквиру Сајамских активности презентовао је „Национални план за имплементацију Стокхолмске конвенције“

На крају првог дана у организацији Министарство уређења простора и заштите животне средине, Универзитет Црне Горе и Агенција за заштиту животне средине одржана је такмичарска Панел дискусија у којој је учествовало девет студената са 4 факултета и то Природно-математичког факултета-одсјек биологија, Металуршко-технолошког факултета, УДГ и Универзитета Медитеран. Студенти су дискутовали на теме посвећене проблематици заштите животне средине. Стучни жири састављен од професора са наведених факултета је одабрао три побједника полуфинала који ће се у финалу борити за вриједне награде.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?