- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Завршно излагање министра економије Бранка Вујовић...
Завршно излагање министра економије Бранка Вујовића за Скупштину ЦГ - Закон о енергетици
Закон о енергетици, усаглашен са релевантним директивама Европске уније, представља интегрални законодавни оквир за црногорски енергетски сектор који ће омогућити његову даљу реформу и развој.
Од Енергетске заједнице, чија је Црна Гора чланица, потврђено је да Предлог закона о енергетици представља адекватно транспоновање законодавства ЕУ у области енергетике, у складу са Споразумом о формирању Енергетске заједнице.
Законом је утврђено да обезбјеђивање довољних количина енергије које су потребне за живот и рад грађана и пословање и развој привредних субјеката и њихово снабдијевање на сигуран, безбједан, поуздан и квалитетан начин, по реалним цијенама, као и енергетски развој представљају општи економски односно јавни интерес за Црну Гору. Законом је истакнуто да се тај јавни интерес остварује обављањем енергетских дјелатности, у складу са принципима:
1. ефикасног и економичног коришћења природних ресурса које задовољава енергетске потребе и стратешке економске интересе државе;
2. заштите животне средине;
3. ефикасног коришћења енергије;
4. унапређења конкуренције на тржишту електричне енергије и успостављања конкурентног тржишта гаса;
5. заштите крајњих купаца електричне енергије и гаса;
6. профитног пословања;
7. подстицања учешћа приватног сектора;
8. усклађивања организације и функционисања енергетског сектора Црне Горе са организацијом и функционисањем енергетског сектора европских држава.
Законом се прописује да се организовање, функционисање и развој тржишта електричне енергије и гаса врши на начин којим се обезбјеђује сигурност снабдијевања, поузданост и квалитет услуга, по реалним цијенама и тарифама прихватљивим за крајњег купца, као и интеграција тржишта електричне енергије и гаса Црне Горе у регионално и европско тржиште. Такође, Законом се утврђује обавеза енергетских субјеката који врше дјелатности од јавног интереса (производња, пренос, дистрибуција, организовање тржишта електричне енергије, снабдијевање које представља јавну услугу) да, у циљу остваривања јавног интереса дају приоритет обезбјеђењу довољних количина енергије које су потребне за живот и рад грађана и пословање и развој привредних субјеката и њихово снабдијевање на сигуран, безбједан, поуздан и квалитетан начин.
На наш захтјев, Секретаријат Енергетске заједнице нам је доставио мишљење у вези начина одређивања цијене угља за производњу електричне енергије. У том мишљењу је наведено да регулисање цијене угља за производњу електричне енергије није у складу са одредбама Споразума о формирању Енергетске заједнице, који је ова Скупштина ратификовала у октобру 2006. године и који је обавезујући за Црну Гору. Такође је наведено да би се регулисане цијене угља могле посматрати као државна помоћ, у смислу члана 18 Споразума. Регулисање цијене угља за производњу електричне енергије није у складу ни са одредбама директиве ЕУ која се односи на правила за унутрашње тржиште електричне енергије.
Цијена угља за производњу електричне енергије треба да се одређује на тржишним принципима. Регулаторна агенција за енергетику ће одређивати цијену електричне енергије за домаћинства до 2015. године, када ће и ова категорија потрошача стећи право да бира снабдјевача и почети да купује електричну енергију по тржишним цијенама. Све до тада Агенција ће кроз одређивање цијене електричне енергије моћи да утиче на цијену угља за производњу електричне енергије, кроз поступак одређивања оправданих трошкова електроенергетског субјекта. Иначе, чланом 195 Предлога закона је предвиђено да Агенција одређује цијену угља за производњу електричне енергије у периоду до једне године од дана ступања на снагу Закона, тако да ће и у наредном периоду Агенција моћи да процијени висину оправданих трошкова Термоелектране са аспекта угља.
Рјешења дата у овом закону су потпуно у складу са принципима одрживог развоја и прописима из области заштите животне средине. У том смислу, посебни значај је дат обновљивим изворима енергије и когенерацији и примјени подстицајних мјера за њихово коришћење. Предвиђене подстицајне мјере су у складу са легислативом и најбољом праксом земаља ЕУ и примјењују се у великом броју држава. Енергетска политика ЕУ претпоставља коришћење разних фондова за подстицање обновљивих извора енергије за државе које буду примјењивале законодавство ЕУ. Црна Гора ће настојати да обезбиједи коришћење средстава из истих.
Важно је истаћи да ће се пројекти из области енергетике реализовати у складу са Просторним планом Црне Горе до 2020. године, који је Скупштина усвојила у марту 2008. године, уз поштовање свих важећих прописа за заштиту животне средине. То значи да ће јавност, кроз разне видове јавне расправе, бити укључена у процес доношења одлука о реализацији енергетских пројеката у складу са законодавством Црне Горе из области заштите животне средине.
Енергетска дозвола је нови инструмент државне енергетске политике, који је уведен у складу са ЕУ директивом 2009/72/ЕЦ о општим правилима за интерно тржиште електричне енергије и који замјењује досадашње овлашћење за изградњу енергетских објеката које је издавала Регулаторна агенција за енергетику. Енергетску дозволу издаје министарство надлежно за енергетику или јединица локалне управе у складу са Законом и према критеријумима који су одређени у Закону. Предвиђено је да се енергетска дозвола издаје на двије године, а на захтјев се може продужити за још једну годину.
Енергетски објекти се граде у складу са законом којим је уређена изградња објеката и уређење простора, техничким и другим прописима и на основу прибављене енергетске дозволе. Енергетска дозвола не искључује примјену осталих прописа који се примјењују на изградњу објеката. Она се прибавља прије свих осталих дозвола и њоме се првенствено доказује да је градња енергетског објекта у складу са Енергетском политиком и Стратегијом и да је лице које има енергетску дозволу квалификовано да гради.
Законом се уређују надлежности у сектору енергетике, прије свега Регулаторне агенције за енергетику, као и права и обавезе енергетских субјеката у Црној Гори. Посебно се законом прецизирају послови Регулаторне агенције за енергетику, као и права и дужности руководећег кадра Агенције. Законом се ствара могућност да Агенција врши своја овлашћења на модеран и транспарентан начин, у складу са директивама ЕУ, доприносећи унапређењу регулаторног процеса у Црној Гори и развоју енергетског сектора у цјелини.
У складу са одредбама овог закона, Агенција ће донијети нови правилник о тарифама за електричну енергију, у року од 90 дана од дана његовог ступања на снагу.
Овај закон ће допринијети бољем функционисању и развоју тржишта електричне енергије и гаса и већој сигурности снабдијевања, већој поузданости и квалитету услуга, по цијенама и тарифама које ће бити прихватљиве за крајње купце.
Законом се уводи заштита купаца електричне енергије и гаса који су у стању социјалне потребе тј. којима због социјалног положаја и здравственог стања ограничење или прекид снабдијевања енергијом може угрозити здравље или живот.
Поред тога, важно је истаћи да су овим законом предвиђена рјешења за спречавање и санкционисање неовлашћеног коришћења енергије, што ће резултирати смањењем комерцијалних губитака електричне енергије.
На крају, желим да се захвалим свима који су својим амандманима допринијели да побољшамо квалитет овог закона.