Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Саопштење:Завршен први дан КОНФЕРЕНЦИЈЕ О КЛИМАТСКИМ ПРОМЈЕНАМА “ЦОМБАТИНГ ЦЛИМАТЕ ЦХАНГЕ“

Објављено: 10.05.2010. 21:00 Аутор: Министарство
Министарство уређења простора и заштите животне средине организовало је Конференцију о климатским промјенама која се одржава у оквиру предсједавања Црне Горе Централноевропском иницијативом. Конференција је почела данас, 10. маја у хотелу Маестрал и трајаће до 11. маја . Конференцију је отворио министар уредјења простора и заштите зивотне средине, Бранимир Гвозденовић.

Циљ Конференције је размјена искустава и најбоље праксе, као и омогућавање разговора о проблемима који су везани за ову, све важнију тему у оквиру животне средине. Регионални приступ овој теми је од кључног значаја и зато је Министарство у потпуности посвећено овом начину дјеловања.

Централноевропска иницијатива (ЦЕИ) је најстарија регионална иницијатива на просторима Централне и Југоисточне Европе. Данас броји 18 држава чланица. Области сарадње у оквиру ЦЕИ су: клима, очување животне средине и одржива употреба енергије, цивилна заштита, развој предузетништва, уклључујући туризам, развој људских ресурса, информационо друштво и медији, сарадња међу културама, мањине, мултимодални транспорт, наука и технологија, и одржива пољопривреда.

Конференцији о климатским промјенама присуствује 16 делегација држава чланица ЦЕИ од укупно 18, при чему су Албанија и Молдавија на челу са министром екологије, а остале на нивоу државних секретара или помоћника министара.

Такође, у раду конференције учествују и замјеник шефа Делегације ЕУ у ЦГ, главни координатор система УН и стални предстваник УНДП-а у Црној Гори, замјеник главног секретара ЦЕИ Секретаријата и директорица Регионалног центра за животну средину, као и директорица црногорске Агенције за заштиту животне средине, директор црногорског Хидрометеоролошког завода и бројни други учесници.

Министар Гвозденовић у свом уводном обраћању изразио је посебно задовољство прусуством високог нивоа представника већине делегација земаља ЦЕИ региона као и значајног броја представника дипломатског кора Црне Горе и представника међународних партнерских организација, нагласивши да то представља добар знак, који наговјештава успјешну Конференцију и спремност свих субјеката на регионални приступ овом проблему.

У оквиру почетне теме “Климатске промјене и Црна Гора” представници Министарства су по први пут презентовали резултате два веома важна документа из ове области која су резултат интезивног рада и сарадње Министарства са међународним институцијама и чији резултати нам омогућавају да јасно дефинишемо своје приоритете везане за област климатских промјена и за политику животне средине генерално. То су документи Прва национална комуникација за климатске промјене и Студија утицаја климатских промјена на осјетљиве секторе црногорске економије.

Прва национална комуникација за климатске промјене

Црна Гора, као независна држава, ратификовала је Оквирну Конвенције УН о климатским промјенама у јуну 2006. године, а постала њена чланица 27. јануара 2007. године. Ратификацијом Конвенције Црна Гора, као земља у развоју, односно не-Анекс И земја, преузела је опште обавезе од којих је најзначајнија израда Првог националног извјештаја о климатским промјенама. У циљу испуњења дијела обавеза према Конвенцији започет је процес израде Првог националног извјештаја у оквиру пројекта - „Активности на оспособљавању за припрему Прве националне комуникације Црне Горе према Оквирној конвенцији УН о промјени климе – УНФЦЦЦ“. Основни циљ пројекта је јачање техничких и институционалних капацитета за бављење питањима климатских промјена и њихово укључивање у секторске и националне приоритете развоја. Непосредни циљ пројекта је израда Првог националног извјештаја и његово подношење Секретаријару Конвенције. Основне активности подразумјевају израду националног инвентара гасова са ефектом стаклене баште; програма мјера за адаптацију на измјењене климатске услове и програма мјера за ублажавање климатских промјена. С обзиром на обавезујући садржај националних комуникација основну улогу у изради Прве националне комуникације поред Министарства уређења простора и заштите животне средине имају Министарство економије, Министарство пољопривреде, водопривреде и шумартства, Хидрометеоролошки завод, као и Агенција за заштиту животне средине. Јасно је да овај документ може настати само као резултат заједничког рада свих релевантних органа и органзација Владе, као и јавног сектора, невладиних организација, па је у складу са с тим министарство надлежно за заштиту животне средине формирало Управни и Савјетодавни одбор за праћење израде Прве националне комуникације чији су чланови предстаници свих релевантних министарстава, научних и стручних институција, Академије, невладиног и бизнис сектора. Нацрт Прве националне комуникације је завршен у октобру 2009. године и презентован члановима Управног и Савјетодавног одбора, као и широј стручној јавности 30. новембра 2009. године у Подгорици.

Први национални извјештај Црне Горе о климатским промјенама садржи пет поглавља:

1. НАЦИОНАЛНЕ ОКОЛНОСТИ
2. ИНВЕНТАР ГАСОВА СА ЕФЕКТОМ СТАКЛЕНЕ БАШТЕ
3. УБЛАЖАВАЊЕ КЛИМАТСКИХ ПРОМЈЕНА
4. РАЊИВОСТ И ПРИЛАГОЂАВАЊЕ НА ИЗМЈЕЊЕНЕ КЛИМАТСКЕ УСЛОВЕ
ОГРАНИЧЕЊА, НЕДОСТАЦИ И ПОТРЕБЕ


Такодје, 11. маја 2010. године се, у склопу конференције, одржава Регионални форум за климатске промјене на којем ће се презентовати регионални пројекти Албаније, Босне и Херцеговине, Македоније, Црне Горе и Србије.
--------------------------------------------------------------------------------
ЦЕИ

Имајући у виду значај регионалне и међународне сарадње, Црна Гора је веома озбиљно приступила обавезама предсједавања ЦЕИ Иницијативом са циљем промовисања универзалних вриједности и стандарда на којима почива модерна Европа. Предсједавање ће обиљежити динамичан план активности, а вјерујемо и резултата, као одговори на политичке, економске и социјалне промјене 21. вријека.

Од 01. јануара, када смо преузели предсједавање, организовано је више састанака: састанак министара саобраћаја, као и састанак парламентарног комитета и цетињски парламентарни форум. Додатно, организовано је 2 састанка комитета националних координатора и 2 састанка међународне експертске групе на плану редефинисања ЦЕИ.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?