Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Црна Гора потписала нови Оквирни програм сарадњу са ИАЕА (ЦПФ)

Објављено: 29.09.2022. 08:00 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја


Јуче, 28.септембра 2022. године, током трајања 66. Редовног засиједања Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА), Црна Гора је потписала нови Оквирни програм за сарадњу, за период 2022-2027. година.

CRNA GORA POTPISALA NOVI OKVIRNI PROGRAM ZA SARADNJU SA IAEA (CPF)

Са црногорске стране, документ је потписала проф. др Биљана Шћепановић, министарка науке и технолошког развоја, а у име Међународне агенције за атомску енергију замјеник генералног директора за област техничке сарадње, гдин Хуа Лиу.

Програмом су дефинисане приоритетне области сарадње Црне Горе и ИАЕА за наредни средњорочни период као што су: здравље људи, воде и животна средина, енергетика и индустрија, храна и пољопривреда и нуклеарна и радијациона сигурност и безбједност.

Оквирни програм за сарадњу (ЦПФ) представља референтни оквир за техничку сарадњу између Црне Горе и Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) за период 2022-2027. ЦПФ, који се надовезује на достигнућа претходне техничке сарадње између Црне Горе и ИАЕА и узима у обзир стечена искуства, чиме ће допринијети националним развојним приоритетима и циљевима, при чему нуклеарне науке и технологије могу да обезбиједе значајан, исплатив допринос за друштвено-економски развој и имају компаративну предност у односу на друге технологије.

ЦПФ је припремљен након детаљног проучавања Националне стратегије одрживог развоја Црне Горе до 2030. године, Програма заштите од радона с Акционим планом за период 2019-2023. године, Стратегије за смањење ризика од катастрофа са Динамичким планом активности за спровођење Стратегије за период 2018-2023. године, те осталих релевантних националних докумеената. У циљу постизања постављених циљева који су повезани са СДГ, неопходно је фокусирати се на побољшање и усвајање правног система, нарочито у области заштите од јонизујућег зрачења, радијационе и нуклеарне сигурности и безбједности, као и на унапређење људских капацитета.

Израдом ЦПФ-а координирало је Министарство науке и технолошког развоја Црне Горе (МНТР) које је надлежно за сарадњу са ИАЕА на националном нивоу, у тијесној сарадњи са службеником ИАЕА за управљање програмом, задуженим за Црну Гору. Широк спектар актера био је укључен у препознавање потреба и планирање предложеног програма техничке сарадње у оквиру ЦПФ-а. То укључује представнике Министарства здравља, Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма, Министарства унутрашњих послова, Министарства вањских послова, Агенције за заштиту животне средине, Клиничког центра Црне Горе, Института за јавно здравље и других релевантних државних органа. У процесу припреме учествовали су и мушкарци и жене, како би се осигурало да свих бриге и искуства буду заступљене те да сви имају једнаку корист од предложеног програма техничке сарадње, без продубљивања неједнакости.

Документ ЦПФ и концепти програма техничке сарадње формулисани су истовремено како би се међусобно допуњавали. Важно је истаћи да се период ЦПФ-а 2022-2027. поклапа са планираним периодом приступања Црне Горе Европској унији, као основа за унапређење националних приоритета и постизање међународних и европских циљева у предметним областима.

Потписивању Оквирног програма за сарадњу претходио је састанак на високом нивоу са замјеником генералног директора за област техничке сарадње, на коме је указано на добру дугогодишњу сарадњу Црне Горе и Агенције у Бечу, кроз коју је, поред осталог, набављена најсавременија опрема за потребе Клиничког центра Црне Горе, али и за опремање лабораторија научно-истраживачких институција у Црној Гори, какве су Институт за јавно здравље, Центар за екотоксиколошка испитивања Црне Горе, Геолошки завод, Специјалистичка ветеринарска лабораторија и друге. Такође је разговарано о могућностима сарадње у наредном периоду, те реализацији два крупна пројекта од великог значаја за Црну Гору, за уводјење ПЕТ/ЦТ система у Црној Гори као и за водна изворишта у нашој земљи.

Подсјетимо, Црна Гора јеу сарадњи са ИАЕА од 2007. до данас имала 19 националних пројеката укупне вриједности од преко 5 мил еур.


Sastanak sa Najat Mokhtar, zamjenicom generalnog direktora za oblast nuklearnih nauka i aplikacija

На састанку са замјеницом генералног директора за област нуклеарних наука и апликација, Најат Мокхтар, указано је на потребу даљег интензивирања сарадње у овом сегменту, већег учешћа црногорских истраживачких институција у колаборативним и истраживачким пројектима а сагледана је и могућност формирања једног колаборативно-истраживачког центра ИАЕА у Црној Гори. Посебна пажња током састанка посвећена је даљој сарадњи Црне Горе у оквиру иницијатива ИАЕА, какве су НУТЕЦ-за заштиту морског екосистема од пластичног отпада нуклеарним методама те ЗОДИАЦ-за превенцију пандемије ЦОВИД-19 и будућих пандемија те „Зраци наде“ која је фокусирана на борбу против канцера.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?