- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Главни резултати студије изводљивости о имплемента...
Главни резултати студије изводљивости о имплементацији ЕУ LEADER приступа у Црној Гори
Одржана је национална консултативна радионица на тему „Презентација главних резултата студије изводљивости о имплементацији ЕУ LEADER приступа у Црној Гори са дискусијом о будућим корацима“, у организацији Мреже за рурални развој Црне Горе и Организације Уједињених Нација за храну и пољопривреду (УН ФАО), уз подршку Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Црне Горе.
Андријана Ракочевић, генералне директорица Директората за рурални развој у Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде истакла је да се тренутно спроводе неопходне припреме за почетак имплементације ЛЕАДЕР. „Припремљене су измјене и допуне Закона о пољопривреди и руралном развоју, у циљу стварања правног оквира који ће омогућити оснивање локалних акционих група у Црној Гори. Стварање ЛАГ-ова је дугорочан процес, те је, у том смислу, пренос знања и искустава из земаља чланица ЕУ драгоцјено за нас, а вјерујем да ћемо са овом студијом добити јасну слику и смјернице за даљи развој локалних акционих група“.
Мрежа за рурални развој Црне Горе, која годинама уназад ради на креирању услова и повољнијег амбијента за имплементацију LEADER приступа из позиције цивилног сектора, овога пута је препозната од стране Организације за храну и пољопривреду Уједињених Нација (ФАО) као кључни партнер при изради Студије изводљивости како би се дефинисао постојећи стратешки оквир и захтјеви који представљају предуслове за успјешну примјену LEADER приступа.
Међународни експерт, ангажован за израду ове студије је господин Матија Замљачанец, веома богатог исуства из области руралног развоја, а иначе и дугогодишњи менаџер једног веома успјешног ЛАГ-а у Републици Хрватској, представио је нацрт Студије изводљивости имплементације ЕУ LEADER приступа у Црној Гори.
Састанку је поред представника Мреже за рурални развој Црне Горе присуствовало 35 представника јавног, приватног и цивилног сектора, као и представници Делегације ЕУ у Црној Гори и Организације за храну и пољопривреду Уједињених Нација (УН ФАО) који су кроз веома динамичну интерактивну комуникацију дошли до закључака у ком правцу треба дјеловати у свим секторима, кључним за успјешну имплементацију LEADER приступа у Црној Гори.