Горчевић на састанку Савјета за опште послове ЕУ: Одлучни смо да постанемо сљедећа чланица ЕУ

Објављено: 24.09.2024. 15:30 Аутор: Министарство европских послова

„Наш циљ је да обезбиједимо мјерљиве, стабилне и одрживе резултате у свим областима, а посебно на пољу владавине права. Политичка воља и стабилност су гарант да неопходне реформе спроведемо на квалитетан начин и у најкраћим роковима. Са стопроцентном усклађеношћу са Заједничком вањском и безбједносном политиком ЕУ, употребом еура, 80% подршке јавности за чланство у ЕУ, одсуством отворених спорова са сусједима и са статусом фаворита у приступним преговорима, јасно исказујемо нашу одлучност да Црна Гора буде сљедећа чланица ЕУ“, казала је министарка европских послова Маида Горчевић.

Она је данас у Бриселу, учествовала на састанку Савјета за опште послове ЕУ, који је организовало стално представништво Мађарске при ЕУ, у оквиру предсједавања те државе Савјетом ЕУ.

GAC

Министарка Горчевић је казала да је добијање IBAR-а било прекретница у приступним преговорима са ЕУ, не само за Црну Гору, вец́ и за читав регион Западног Балкана, и изнијела увјерење да ће успјех Црне Горе имати позитиван ефекат на друге земље кандидате.

„Наше намјере су биле јасне вец́ у првих 100 дана мандата Владе, када смо се позабавили најосетљивијим питањима из области правосуђа, које је представљало главни камен спотицања на европском путу Црне Горе, скоро деценију. Обезбјеђивање двотрећинске вец́ине у парламенту за највиша судска именовања је било прекретница и јасан сигнал да је Црна Гора посвец́ена да уради све што је потребно како би убрзала преговоре с ЕУ, а усвајање 12 системских закона и 4 стратегије је потврдило да је унапређење стања у владавини права, наш приоритет“, казала је министарка.

Горчевић је истакла да, након добијања IBAR-а, надлежне институције настављају рад на свим областима које су дио преговарачких поглавља 23 и 24, у складу са правним тековинама ЕУ и најбољим европским стандардима и праксама.

По први пут у дискусији на Савјету за опште послове (GAC), поред 27 држава чланица ЕУ, учествовали су и представници четири државе кандидаткиње за чланство у ЕУ: Албанија, Црна Гора, Сјеверна Македонија и Србија као равноправни учесници, чиме је потврђена је недвосмислена посвећеност ЕУ да подржи реформске напоре ових држава кандидата и припреме за њихово будуће чланство у ЕУ.

GAC

На састанку су размијењена мишљења о Извјештају о владавини права за 2024. годину

„Имамо представнике Албаније, Сјеверне Македоније, Црне Горе и Србије који ће учествовати у другом дијелу дискусије који ће бити посвећен трендовима у области владавине права. Желим да нагласим да ће државе кандидати учествовати у дискусији равноправно што значи да ћемо дискутовати са њима, а не о њима. Надам се да ћемо им пружити подршку у њиховим реформама и процесу приступања“, казао је министар европских послова Мађарске, Јанош Бока на почетку састанка. 

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?