Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Локалне самоуправе незаобилазан партнер Влади у процесу приступања ЕУ

Објављено: 11.06.2021. 15:45 Аутор: Канцеларија за европске интеграције

„На локалном нивоу спроводе се важне државне политике, као што је политика заштите животне средине и очувања природе, или саобраћајна политика. У том дијелу, посебно су значајни инфраструктурни пројекти који се тичу управљања отпадом, пречишћавања отпадних вода или изградње и реконструкције друмске и жељезничке мреже. Тим пројектима се не побољшава само квалитет живота грађана у датим општинама, већ се доприноси испуњењу обавеза које смо преузели према Европској унији а које се често помињу у жаргону европских интеграција као мјерила у преговарачким поглављима“, казала је главна преговарачице, Зорка Кордић током посјете Котору.

Главна преговарачица је, са сарадницима, посјетила Котор у склопу пројекта Европски дан у твом граду, у оквиру којег је имала састанак с челним људима Општине, учествовала на јавној дебати: "Значај процеса европске интеграције за локалне самоуправе", посјетила Гимназију и Институт за биологију мора.

Кордић је на јавној дебати о значају процеса европске интеграције за локалне самоуправе казала да су локалне самоуправе незаобилазан и важан партнер Влади у процесу приступања и преговора с ЕУ и да посредством Заједнице општина, дају значајан допринос раду радних група за припрему и вођење преговора о приступању Црне Горе Унији, као и дијалогу с ЕУ кроз Заједнички савјетодавни одбор између Комитета региона ЕУ и Црне Горе.

Она је казала да је циљ посјете Котору утемељење континуиране сарадње. "Ту смо да разговарамо о заједничким важним темама, а општина Котор је примјер како се могу искористити европски фондови за велике пројекте", казала је Кордић.

Предсједник општине Котор, Владимир Јокић је поручио да та општина континуирано улаже напоре да искористи расположива средства ЕУ која стоје на располагању Црној Гори, као земљи кандидату у процесу европске интеграције, те да су на том пољу имали запажене резултате.

"Чињеница је да не смјемо само приступање ЕУ поставити као главни циљ овог процеса, већ циљ треба да буде прихватање правила и процедура које ЕУ има и постављање наше државе на боље основе. Потпуно смо посвећени да постанемо прва наредна чланица Европске уније", поручио је Јокић.

Он је казао да је општина Котор до сада била носилац значајних активности кроз пројекте европске транснационалне сарадње усмјерене на одрживу мобилност приобалних градова, енергетску ефикасност, подршку развоју предузетништва и јачању институционалне инфраструктуре.

„Настојаћемо и у наредном периоду да радимо на повлачењу бесповратних средства из ЕУ фондова у како би грађани Котора у што већој мјери осјетили бенефите од процеса приступања Црне Горе Европској унији“, поручио је предсједник Општине и додао да је важно у наредном периоду унаприједити сарадњу и искористити још више доступних средстава ЕУ", казао је Јокић.

Предсједник Општине Котор је изразио апсолутну приврженост процесу ЕУ интеграције и спремност да општина Котор проактивно учествује у свему и да усваја знања и на тај начин унапређује рад локалне смоуправе.

Савјетник главне преговарачице, Бојан Вујовић је представио могућности за локалне самоуправе у оквиру националне и прекограничне претприступне подршке ЕУ.

Он је подсјетио да су локалним самоуправама на располагању средства из Националних програма Ипе, Западнобалканског инвестицијског оквира (ЗИО) и програма регионалне и територијалне сарадње. Како је казао, Црној Гори је у оквиру ЗИО, укључујући и пројекте у оквиру Берлинског процеса, додијељено преко 170 милиона еура.

Вујовић је истакао да могућности за локални ниво леже и у коришћењу билатералних програма чији су приоритети заштита животне средине, превенција и управљање ризицима; промоција туризма, културног и природног насљеђа; подстицање запошљавања, мобилности радне снаге и социјалне инклузије. Такође је указао на могућности које пружају Трилатерални програми сарадње чији су приоритети: подршка управљању макрорегиоланлним стратегијама; иновације; промоција одрживе енергије и енергетске ефикасности и побољшање капацитета ра завој интегрисаног саобраћаја.

Позвао је локалне самоуправе да користе могућности које су им на располагању, подсјетивши на успјешне приче које су реализоване у оквиру билатералних и трилатералних програма прекограничне сарадње. У том контексту је представио припрему за Ипа ИИИ и приоритете који се односе на унапређење капацитета за локалне и регионалне власти за рјешавање локалних изазова; унапређење бизнис окружења и конкурентности; заштиту животне средине и енергетска ефикасност и унапређење могућности за запошљавање и социјална права.

Током посјете Институту за биологију мора, разговарано је о пројектима које је та институција реализовала захваљујући средствима ЕУ.

Директор Института, Александар Јоксимовић, је истакао да је Институт за биологију мора Универзитета Црне Горе један од лидера пројектне активности у Црној Гори са становиштва коришћења фондова за науку и развој ЕУ.

"С обзиром на дјелатност у домену научно-истраживачког рада, Институт је кроз пројекте обезбиједио инфраструктурна улагања у саму зграду и Лабораторије, набављена је савремена научно-истраживачка опрема, обучен је и едукован млади научно-истраживачки кадар.

Кроз пројекте, успостављене су и потпуно нове Лабораторије, али и потпуно нови, научни, образовни и туристички садржаји", казао је Јоксимовић.

На основу искустава учешћем у пројектима, Институт и његов кадар су оспособљени да брзо и адекватно одговоре на све захтјеве, проучавања и заштиту морског екосистема црногорског приморја и јужног Јадрана и тако опремљени, укључени су у спроводјење свих директива ЕУ, а везано за мониторинг и извјештавање о стању нашег мора и његовог живог свијета, стању рибарства, као и укључивање у сва релевантна тијела ЕУ која кроз преговарачки процес, захтјевају прецизне и тачне низове вишегодишњих података.

"Вјерујемо да ће Институт и даље аплицирати на фондове и позиве ЕУ, са зељом да средства опредијељена за пројекте, у што већем износу буду усмјерена на подизање друштвеног сдандарда, посебно у дијелу очувања и одрживог корисшћења ресурса мора, односно здраве хране из мора", казао је Јоксимовић.

Током посјете Гимназији, главна преговарачица је с ученицима разговарала о процесу приступању Црне Горе ЕУ, њиховом виђењу Уније и очекивањима од будућег чланства.

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ ЦРНЕ ГОРЕ

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?