Министар Гутић одржао састанак са представницима Уније послодаваца

Министар социјалног старања, бриге о породици и демографије Дамир Гутић, одржао је састанак са генералном секретарком Уније послодаваца Сузаном Радуловић. Састанку је присуствовао и замјеник генералне секретарке Филип Лазовић. Састанак је протекао у конструктивној и отвореној атмосфери, уз фокус на унапрјеђење сарадње између Владе и послодаваца у циљу побољшања социјалне заштите и социјалних политика, те стварања бољих услова за породице у Црној Гори.

Током састанка, разматрани су кључни изазови са којима се послодавци суочавају у области запошљавања, заштите права запослених, као и у обезбјеђивању услова који подржавају баланс између пословног и породичног живота. Министар је истакао да је један од приоритета Владе унапрјеђење система социјалне заштите, уз посебан акценат на демографске изазове, укључујући подршку родитељству, породиљско одсуство, те подстицање наталитета кроз ефикасније државне мјере.

Дијалог између послодаваца и државе је један од најбитнијих за укупан развој развој и напредак државе. Потребно је наћи праву мјеру онога што су потребе послодаваца и запослених, а кроз отворен и искрен дијалог и разговор, мислим да је могуће рјештити многе проблеме са којима се обје стране суочавају. Наш приоритет остаје унапрјеђење система, посебно у дијелу заштите одређених група као што су труднице, породиље, особе са инвалидитетом, што ће бити предмет разговора и ширих консултација више владиних ресора, а приликом израде новог Закона о социјалној и дјечјој заштити, истакао је министар Гутић.

Представници Уније послодаваца нагласили су спремност привредног сектора да активно учествује у креирању политика које ће допринијети одрживом развоју и повећању запослености, али су такође указали на важност заједничког рада у области стварања подстицајног пословног окружења које препознаје потребе запослених, а истовремено омогућава конкурентност и стабилност привреде.

Сматрамо да је потребно прописати нека нова ограничења, која се тичу износа нивоа накнада за запошљавање одређених категорија лица, прецизирати рок у  коме држава врши рефундацију исплаћених накнада зарада код породиљског/родитељског одсутва и привремене спријечености за рад (боловања), како би послодавци могли несметано да планирају и обављају своје привредне активности, у тренутку када један или више  запослених користи право на плаћено одсутво са посла. Имајући у виду раст минималне зараде, привреда указује да је неопходно промијенити начин утврђивања износа рефундације накнаде за породиљско/родитељско одсуство и прописати да он не може бити нижи од износа минималне зараде, јер би постојећи систем обрачуна представљао додатни терет, казала је Радуловић. 

Договорен је наставак дијалога на припреми конкретних приједлога за унапрјеђење законских рјешења у овим областима, уз укључивање свих релевантних друштвених актера. Министар је истакао да је дијалог са послодавцима кључан за изналажење одрживих рјешења и подвукао значај партнерства између Владе и привреде у креирању боље будућности за све грађане.

Састанак је завршен уз обострану посвећеност даљој сарадњи у циљу унапрјеђења социјалних и економских услова у Црној Гори.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?