- Влада Црне Горе
Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије На Самиту Берлинског процеса представљен годишњи И...
На Самиту Берлинског процеса представљен годишњи Извјештај о несталим лицима
Високи званичници Групе за нестала лица (ГНЛ) и Регионалног одбора Регионалне координационе мреже удружења породица несталих лица са простора бивше Југославије (РКН) упознали су министре вањских послова Европске уније (ЕУ) на Самиту Берлинског процеса о напретку који је остварен у проналажењу лица несталих у сукобима 1990-их година на простору бивше Југославије.
ГНЛ, коју чине представници институција за нестала лица из Црне Горе, Босне и Херцеговине, Хрватске, Србије и Косова, представила је свој пети Извјештај о раду. Извјештај разматра напредак који је постигнут и истиче изазове с којима се ГНЛ соучава, попут недостатка нових вјеродостојних информација о локацијама на којима се налази 11.000 лица које се још увијек воде као нестале у сукобима у регији.
До данас је пронађено више од 75 процената од 40.000 лица несталих у регионалним сукобима. Извјештај наглашава да су стална сарадња између регионалних институција и породица несталих, те политичка подршка међународне заједнице, кључне за проналажење несталих лица и осигурање права породица несталих.
„Тражимо ваше активно учешће и подршку у проналажењу преосталих 11.000 несталих лица и окончању агоније њихових породица, која траје већ више од 30 година. Враћање индентитета жртавама и остваривање права породица предуслов су за сигурност и просперитет на западном Балкану и у Европи”, изјавио је Хаки Касуми, предсједник Регионалног одбора Регионалне координационе мреже удружења породица несталих лица са простора бивше Југославије.
„Од оснивања ГНЛ-а 2018. године, остварили смо значајан напредак. Успоставили смо Базу података о активним случајевима несталих лица из сукоба на територији бивше Југославије, која представља јединствену платформу и омогућава породицама несталих лица и јавности приступ кључним информацијама о свим лицима несталим у сукобима. Такође смо смањили број неидентификованих посмртних остатака кроз прекограничну сарадњу, што показује снагу сарадње у рјешавању нестанка великог броја лица. Наставак подршке овој платформи није само суочавање с прошлошћу – то је и улагање у стабилност и сигурност регије у будућности”, изјавила је Салиха Ђудерија, предсједавајућа Колегија директора Института за нестале особе Босне и Херцеговине, обраћајући се у име ГНЛ-а.
„ГНЛ има кључну улогу у координацији напора на рјешавању случајева несталих лица и осигуравању транспарентности и одговорности,” изјавила је генерална директорица ИЦМП-а Катхрyне Бомбергер.
„Укљученост породица је од централног значаја јер њихова непоколбљивост предводи процес и осигурава да правда и даље буде у његовом фокусу. Наставак рада ГНЛ-а је од суштинске важности, јер пружа неопходан оквир за изградњу повјерења и сигурности између бивших супротстављених страна те међу породицама несталих лица у цијелој регији.”
Дан уочи представљања на састанку министара вањских послова Берлинског процеса, ГНЛ је одржао своју десету сједницу и сусрео се с Регионалном координационом мрежом удружења породица несталих лица са простора бивше Југославије у формату Форума за породице несталих како би се разговарало о стратегијама за проналажење несталих лица.
Испред Комисије за нестала лица Владе Црне Горе наведеним догађајима присуствовали су Драган Ђукановић, предсједник и Дарка Џабасан, секретарка комисије.