- Влада Црне Горе
Управа за безбједност хране, ветерину и фитосанитарне послове Одржан ИX Конгрес о заштити биља
Одржан ИX Конгрес о заштити биља
У организацији Друштва за заштиту биља Србије, на Златибору, у периоду од 25.-28. новембра 2024. године, одржан је ИX Конгрес о заштити биља.
На позив предсједника Друштва за заштиту биља Србије, научном скупу је присуствовала начелница Одсјека за здравствену заштиту биља др Тамара Поповић и савјетници Одсјека за здравствену заштиту биља: Гордана Фуштић и Маја Петровић, као и Начелница Одсјека за промет и регистрацију средстава за заштиту биља Милка Петрушић. Начелница Одсјека за здравствену заштиту биља се на церемонији отварања Конгреса обратила присутнима при чему је истакла значај сарадње на регионалном нивоу у области здравља биља. Такође у оквиру секције „Биљни патогени у пољопривреди и шумарству“, презентовала је резултате научног истраживања на тему: „Сенситивитy оф Xантхомонас арборицола пв. цорyлина монтенегрин страинс то цоппер сулфате анд стрептомyцин“.
Током три дана Конгреса, кроз усмена излагања и постер презентације, презентована су најновија истраживања у области заштите биља у оквиру тематских цјелина: биљни патогени у пољопривреди и шумарству; токсикологија, екотоксикологија и безбједност хране; инсекти и штетни организми у пољопривреди и шумарству; корови у пољопривреди и шумарству; корисни организми у пољопривреди и шумарству; пестициди, биопестициди и органски производи. Такође, одржана је и промоција нових издања књига и научних пројеката, а током презентација хемијских компанија, размијењене су информације о најзначајнијим проблемима у области заштите биља.
Циљ Конгреса је да активно промовише истраживања и међународну сарадњу, као и да омогући размјену актуелних научних и технолошких сазнања из области заштите биља у пољопривреди, шумарству и пејзажној архитектури, између истраживача, наставног особља, стручњака из датих области, јавних служби и привреде. Допринос овог Конгреса је у креирању нових приступа, рјешења и техника како би се задовољиле будуће потребе струке заштите биља и савладали изазови са којима ће се наука у области заштите биља тек суочити.
Такође, ово је мјесто на којем се врши међусобно повезивање и састанци представника администрације из управа на којима се размјењују искуства и дискутује о актуелним проблемима из текуће године. Одржани су састанци са менаџерима за регистрацију средстава за заштиту биља Баyер, БАСФ, Белцхим, Адама, Сyнгента, Цортева, Агролинк, Агромаркет у циљу унапређења процедура признавања регистрације као и рјешавању изазова, нарочито у дијелу означавања средстава за заштиту биља за тржиште Црне Горе.
Са колегама из региона, представнице Управе су размјениле искуства и изазове у имплементацији ЕУ прописа, јер је заједнички интерес трговина без баријера уз обавезу да захтјеви за увоз здравог биља буду испоштовани.