- Влада Црне Горе
Пореска управа Поступак заснивања радног односа код физичких лица...
Поступак заснивања радног односа код физичких лица која се баве издавањем смјештаја за потребе одржавања просторија и осталих помоћних послова
Законом раду ("Службени лист Црне Горе", бр. 074/19 од 30.12.2019, 008/21 од 26.01.2021, 059/21 од 04.06.2021, 068/21 од 23.06.2021, 145/21 од 31.12.2021), којим су уређена права и обавезе запослених из радног односа, односно по основу рада, начин и поступак њиховог остваривања, у члану 5 став 1 тачка 1 и 3 дате дефиниције запосленог лица и послодавца, те истим прописано да:
- запослени представља физичко лице које има заснован радни однос код послодавца, док је
- послодавац домаће или страно, односно дио страног правног лица или физичко лице код којег запослени има заснован радни однос, односно код којег је неко физичко лице радно ангажовано по неком од основа који су предвиђени овим законом.
Чланом 29 став 1 Закона прописано је да се радни однос заснива закључивањем уговора о раду и ступањем на рад, док је сходно члану 33 став 1 Закона послодавац дужан да пријави запосленог на обавезно социјално осигурање у складу са законом, са даном ступања на рад, и да пријаву преда надлежном органу у року од осам дана од дана ступања на рад.
Надаље, сходно члану 45 Закона о раду, једна од врста уговора о раду који послодаваца сходно потребама може да се закључи јесте уговор за обављање послова у домаћинству.
Предметним уговором може да се уговори исплата дијела зараде и у натури, која је правична и разумна, коју уговора запослени за себе и у своју корист, у циљу остваривања социјалне сигурности.
Ставом 3 истог члана Закона прописано је да ако запослени живи у смјештајној јединици домаћинства у којој има закључен уговор о раду није дозвољено умањење зараде по основу смјештаја, осим ако запослени није другачије договорио.
Приликом потписивања уговора, послодавац је дугжан изразити вриједност дијела давања зараде у натури у новцу.
Најмањи проценат новчане зараде утврђује се уговором о раду и не може бити нижи од 50% зараде запосленог.
Ако је зарада уговорена дијелом у новцу, а дијелом у натури, за вријеме одсуствовања са рада послодавац је дужан да запосленом исплаћује накнаду зараде у новцу.
Када је у питању порески третман примања лица запосленог сходно уговору за обављање послова у домаћинству, прије свега треба истаћи да иста сходно Закону о порезу на доходак физичких лица (“Службени лист РЦГ”, бр.65/01,…, 40/07 и “Службени лист ЦГ”, бр.86/09, ... 152/22 од 30.12.2022.) имају статус личних примања, те се иста на тај начин и опорезују.
Наведеним Законом прописано је да је обвезник пореза на доходак резидентно физичко лице, које оствари доходак у Црној Гори и изван Црне Горе, односно односно нерезидентно физичко лице које оствари доходак у Црној Гори, при чему се, сходно члану 12 Закона, порез на доходак плаћа се на приходе из свих извора, осим оних који су изузети овим законом.
Изворима прихода сматрају се, између осталог, и лична примања, те је одредбама члана 14 Закона прописано да се под личним примањем сматра приход који порески обвезник оствари од запослења, као и приходи остварени по другом основу, који су, у складу са овим законом, уподобљени са радним односом.
С друге стране, Законом о доприносима за обавезно социјално осигурање ("Службени лист Црне Горе", бр. 013/07 од 18.12.2007, ..., 152/22 од 30.12.2022) у члану 4 став 1 тачка 9 прописано је да је послодавац правно и физичко лице које се бави привредном дјелатношћу, установа, држани орган, орган локалне самоуправе, односно локалне управе, Војска Црне Горе, банка, организација за осигурање, удружење, агенција, задруга и друго правно и физичко лице код којег запослени заснива радни однос на основу уговора о раду, односно рјешења.
Поступак пријаве запосленог на обавезно социјално осигурање ближе је уређен Правилником о облику и садржини јединствене пријаве за регистрацију пореских обвезника, обвезника доприноса и осигураника у Централни регистар ("Службени лист Црне Горе", бр. 010/10 од 26.02.2010, ..., 008/22 од 24.01.2022), којим је у члану 3 став 1 тачка 5 прописано да пријаву за регистрацију пореских обвезника, обвезника доприноса и осигураника подносе физичко лице - послодавац за своје запослене.
Дакле, наведеним законским нормама дефинисан је правни основ за пријаву на обавезно социјално осигурање лица која су запослена код послодавца по основу уговора о раду у домаћинству, при чему је послодавац физичко лице које нема регистровану привредну дјелатност.
С обзиром на специфичност коју имплицирају пословне ситуације у којима се као послодавац појављује физичко лице које нема регистровану привредну дјелатнсот (није регистровано као предузетник), то је Интерним процедурама поступања Управе прихода и царина – Сектора за услуге и регистрацију предметни поступак посебно уређен.
Сходно наведеној Процедури, у наведеним случајевима физичко лице - послодавац приликом пријављивања ове категорије запослених лица дужан је поднијети надлежној подручној јединици Управе прихода и царина (према пребивалишту послодавца), образац ЈПР - додатак Б и уговор о раду, који је овјерен код основног суда, односно нотара. Ово физичко лице - послодавац, с обзиром да не обавља привредну дјелатност, не подноси пријаву ЈПР за упис у општи порески регистар, односно порески орган не доноси рјешење о регистрацији (ПИБ).
Физичко лице - послодавац пријављује запослено лице под шифром ПИО 101.
Надлежна подручна јединица Управе прихода подносиоцу пријаве за пензијско и инвалидско осигурање и здравствено осигурање – физичком лицу послодавцу, издаје Потврду о пријави или одјави осигурања за запосленог.
Надаље, физичко лице-послодавац дужно је у складу са Законом на мјесечном нивоу врштии обрачун, опријаву и плаћање обавезе по основу пореза на доходак физичких лица и доприноса за обавезно социјално осигурање путем ИОППД обрасца.