Представници координационог тијела за праћење Познањске декларације у посјети ЗЗЗЦГ

Објављено: 12.01.2024. 14:15 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Данас је у просторијама ЗЗЗЦГ одржан састанак представника координационог тијела за праћење Познанске декларације и представника Завода за запошљавање у циљу  побољшања социо-економског и правног положаја Рома и Египћана – сарадника у социјалној инклузији Рома и Египћана у области запошљавања.

Састанку су поред в.д. директора Завода за запошљавање г-дин Гзима Хајдинаге присуствовали и г-дин Сокољ Беганај– начелник Одељења за унапређење и заштиту права Рома и Египћана у Министарству људских и мањинских права, г-ђа Дијана Анђелић- директорица канцеларије ХЕЛП-а у Црној Гори, г-ђа Будимирка Ђукановић- Министарство рада и социјалног старања, г-ђа Нерма Добарџић Курти- замјеница заштитника за људска права, в.д. помоћника  директора г-дин Александар Ракочевић и начелница одсјека за припрему за запошљавање г-ђа Алиса Диздаревић.

На састанку је показано интересовање за проналажење и усвајање што бољег модела дугорочнијег запошљавања припадника РЕ популације,  који већ дужи период раде као сарадници у запошљавању у четири Бироа рада ( Подгорица, Никшић, Бијело Поље и Бар).

Важност Сарадника у социјалној инклузији за Роме и Египћане у области запошљавање  може се сагледати кроз пружање помоћи појединцима из ромске и египћанске популације у остваривању права на запошљавање, који у случајевима језичке баријере обављају посао посредника између заједнице и Завода за запошљавање. Сарадници у Бироима рада укључени су и у обављању послова у шалтер салама и архивама Бироа рада, у процесу посредовања приликом укључивања припадника Рома и Египћана у мјере активне политике запошљавања. Сарадници обезбјеђују и правно упућивање за ромску и египћанску заједницу, односно појединце који су били жртве дискриминације или су им била угрожена права у систему права на запошљавање.

Осим наведеног, треба нагласити да су ромски медијатори изузетно мотивисани да се, осим оспособљавања на конкретним пословима у бироима рада, укључују у све расположиве обуке које организују бројне невладине и остале организације у циљу промоције права Рома и Египћана, што је разлог више да идеје са овог састанка постану позитивну реалност.

Поменути сарадници су од 2021. године до краја 2022. године били ангажовани од стране њемачке организације Хелп, кроз пројекат који је финансирала ЕУ уз контрибуцију из Буџета Црне Горе у оквиру СОПЕСС 2015-2017 (Секторски оперативни програм за социјалну политику и запошљавање). Корисник овог пројекта је било Министарство људских и мањинских права, које је и израдило пројектну идеју коју је одобрила ЕУ. Сви поменути сарадници су прошли обуку и добили сертификате за обаављање послова сарадника у складу са утврђеним програмом од надлежних институција. 

Како не би дошло до прекида рада сарадника Министарству људских и мањинских права су одобрена средстава Законом о буџету за 2023. годину, а обезбијеђена средства и за 2024. годину. 

Значајно је напоменути да је улога Сарадника/медијатора препозната у земљама Европске уније као позитиван и успјешан примјер инклузије грађана ромске и египћанске заједнице. Такође, укључивање сарадника/медијатора је и препорука Европске комисије што је значајно за испуњавање поглавља 23 и 19.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?